Zavřít reklamu

Apple Music si od svého vstupu mezi hudební streamovací služby těší solidní oblibě uživatelů. Za poměrně krátkou dobu své existence si totiž dokázala vydobýt respekt mezi silnými konkurenty, mezi které patří třeba celosvětově známé Spotify. Jablečná společnost si je své pozice dobře vědoma a určitě ji těší, přesto se však v těchto dnech snaží domluvit s hudebními společnostmi lepší podmínky do dalších let.

Apple by rád platil za hudbu ve své Apple Music alespoň o pár procent méně, proto se snaží tuto možnost vyjednat i se svými obchodními partnery. Stávající smlouva totiž společnostem vyplácí 58% všech zisků od předplatitelů Apple Music. Protože se však nedávno společnosti Spotify podařilo snížit sazbu jen na „pouhých“ 52% a protože Applu stávající smlouva zrovna končí, šel by se svými procenty rád dolů také. Spotify však každým dnem neuvěřitelně roste a právě tento fakt hrál v jednáních velký prim. Jako první přinesla tyto informace agentura Bloomberg.

Obral se Apple vlastně sám?

Pokud se ptáte, proč jsou dřívější smlouvy nastaveny na vcelku vysokých 58%, hned vám odpovím. Odpověď je totiž opravdu jednoduchá. Vyššími procenty si chtěly společnosti zajistit stabilní zisk, který by dorovnal případné ztráty z iTunes. Uživatelé, kteří si předplatí streamovací službu už logicky hudbu na iTunes s největší pravděpodobností nekoupí. Může se to zdát úsměvné, ale Apple se založením Apple Music do této slepé uličky vlastně dostal sám. Naštěstí pro něj se mu tento risk vyplatil. Zisky z Apple Music jsou dobré a zisky z prodeje hudby na iTunes nějaký markantní propad nehlásí. Obavy hudebních společností tak byly zbytečné.

Druhým důvodem, proč je jablečná sazba vyšší, než konkurenční je prostý fakt, že do rozjetého vlaku se naskakuje nejsložitěji a přeplacením si Apple zajistil náklonnost a ochotu hudebních společností vůbec do dalšího takového projektu jít.

Jestli se vyjednávání o cenách nepodaří, nebude to mít pro Apple nijak drtivý dopad. Jedinou kaňkou by byly vyšší výdaje, nicméně zrušení stávajících smluv a odvrácení se od Applu hudební společnosti téměř s jistotou neprovedou. I kdyby se však cena snížila, nejspíš se nějakého snížení ceny předplatného nedočkáme. Apple své ceny totiž považuje za příznivé a za svými slovy si stojí.

apple-music-fb

Dnes nejčtenější

.