Zavřít reklamu

Zdaleka nejkontroverznějším tématem ohledně nového iPhonu 7, je odstranění analogového 3,5mm jack konektoru a s tím spojené všechny problémy, výhody, nevýhody, redukce a tak dále. Mnoho uživatelů nemůže Applu odpustit to, že už nyní nebudou moci poslouchat hudbu skrze sluchátka v telefonu, a zároveň si při tom telefon nabíjet. Toto je dle mého názoru jediná smysluplná výtka, kterou mohou uživatelé vůči Applu mít, jelikož na všechno ostatní se Apple připravil. Jak tím, že se v balení nachází Lightning EarPods, tudíž si uživatel nemusí kupovat nová sluchátka tak tím, že se v balení nachází ještě Lightnig-3,5mm jack redukce – takže, ano, uživatelé si nemusí kupovat nová sluchátka. Mnoho uživatelů vyjádřilo obavy o tom, zda-li se tato analogovo-digitální evoluce neprojeví na kvalitě hudební reprodukce. Odpovědí je, že zcela jistě ano, ale 99% z vás to nepozná.

Do letošního modelu iPhonu to probíhalo následovně. V telefonu jste si vybrali nějaký hudební soubor, který čip telefonu zpracoval a následný digitální signál poslal do dedikovaného audio čipu, ze kterého data proudila do převodníku (DAC – digital to analog converter), ze kterého šel analogový signál do zesilovače a následně rovnou skrze 3,5mm konektor do sluchátek a poté do uší uživatele. Tento postup je stejný po mnoho let. Procesor-audio čip-DAC-amp-výstup (sluchátka) se příliš neměnil, ať už šlo o walkman, diskman, mp3 přehrávač nebo telefon. Do tohoto základního řetězce se mohou samozřejmě přidávat další komponenty, ať už se jedná o zesilovače, předzesilovače a jiné modifikační prostředky, které mají za cíl co nejvíce zlepšit hudební produkci a poslech samotný. Ve zkratce to ovšem funguje tak, jak je napsáno výše. A nový iPhone 7?

V něm to funguje úplně stejně, jen se do celého řetězce promítne o několik věcí více. Podle nejnovějších informací, se kterými přišli technici z iFixitu, jsou v novém iPhonu 7 3 DACy. Oba reproduktory mají jeden a Lightning port má svůj vlastní. Cyklus je tedy opět velice podobný. Z procesoru putují digitální data do audio čipu, následně do převodníku, ze kterého jde analogový signál rovnou do ucha, skrze sluchátka. Jediný rozdíl oproti předchozím iPhonů je ten, že se DAC nachází přímo v Lightning sluchátkách (konkrétně v jejich ovládacím panelu). Lightning konektor je bohužel plně digitální a nepodporuje tak jakýkoliv analogový přenos. Tudíž se musel DAC přesunout mimo tělo telefonu (což by měla být mimochodem další výhoda, z hlediska absence rušení).

Co se týče výsledné kvality zvukové produkce, troufám si tvrdit, že rozdíl pozná opravdu málokdo. V první řadě je nutné si uvědomit, jaké audio soubory si lidé v telefonech pouští. Naprostá většina se spokojí s low bitrate písničkami ze Spotify/Apple Music, na kterých stejně žádný velký rozdíl nepoznáte. A pokud se někdo vyžívá v opravdu kvalitní hudbě, buď neposlouchá z iPhonu, nebo pokud ano, používá ještě nějaký externí (sluchátkový) zesilovač a k němu adekvátní audio sluchátka. Starosti o kvalitu hudební produkce nových Lightning sluchátek tedy opravdu mít nemusíte. Zhoršení oproti posledně se rozhodně nekoná a naopak se do budoucna můžeme dočkat značného kvalitativního posunu vpřed. Na videu výše si můžete prohlédnout vynikající video, které detailně popisuje vliv Lightning konektoru na kvalitu poslechu hudby. Závěr si můžete udělat sami.

35mm-jack-vs-lightning-konektor

Zdroj: Vlastní

Související články

Dnes nejčtenější

.