Zavřít reklamu

Apple first logo iconAukce historických předmětů Apple je vždycky zajímavou událostí. Většinou s sebou totiž přináší obrovský balík peněz, které pak navíc putují na různé charitativní účely. Vlastně se ani nemusí jednat o nějaké konkrétní jablečné zařízení. Takový oběd s Timem Cookem je velmi populární a vybrané sumy společnost odevzdává na dobrou věc. Něco podobného se chystá na následující pondělí.. CharityBuzz odstartuje aukci, ve které se bude dražit originální a extrémně exkluzivní počítač Apple-1. Finální cena by se mohla vyšplhat až na úroveň jednoho milionu amerických dolarů.

Počítač Apple-1 přišel na svět v létě roku 1976 a Jobs s Wozniakem jich vyrobili pouze 175. Do dnešního dne se jich zachovalo pouze 60 a proto je jejich hodnota opravdu vysoká. Na této konkrétní aukci je zajímavé to, že se nejedná o nějaký starý, použitý a zaprášený Apple-1, ale o zbrusu nový kus, který se nikdy nedostal do prodeje (jedná se velice pravděpodobně o jeden z úplně prvních, před produkčních vzorků). Navíc má k sobě kompletní původní dokumentaci, manuály, schémata a příslušenství.

celebrationapple1

V současné době prý není tento Apple-1 funkční, ale stačí pár jednoduchých zásahů, trocha pájení sem a tam, a vše prý poběží jak na drátkách. Spíše než o funkční kus se však jedná o historický a ikonický kus hardware, který pomohl nastartovat kolos, ze kterého se stala nejhodnotnější společnost na světě. Aukce začne v pondělí 25. července a skončí 25. srpna a bude se konat zde. 10% z celkového výtěžku poputuje na pomoc s léčbou leukémie a lymfatických problémů. Na krátkém videu níže si můžete prohlédnout, co se to vlastně bude dražit.

apple1celebrationauctioncharitybuzz

Zdroj: Macrumors

Dnes nejčtenější

.