Zavřít reklamu

logo Bluetooth

Koncem loňského roku sdělila společnost Bluetooth Special Intereset Group (BSIG), že v červnu představí novou verzi Bluetooth 5, která bude nástupcem verze Bluetooth 4.2., která byla zveřejněna na konci roku 2014. Nový standard Bluetooth 5 bude už představen příští týden, my ale díky technologickým expertům víme, jaké bude mít nová verze novinky. Některé novinky jsou celkem zásadní – konkrétně Bluetooth 5 zvýší dosah bezdrátového standardu až 4x a také výrazně zvýší rychlost přenosu, a to dokonce 2x. Bluetooth 5 zvýší například efektivnost iBeacon, které pomocí technologie Bluetooth fungují.

iDropNews s odvoláním na anonymní zdroj uvedl: „Bluetooth 5 bude poskytovat významné nové funkce o aktuální poloze, díky které se budou uživateli podávat stále lepší relevantní informace. Bluetooth 5 bude také pohánět některé lokalizační služby po celém světě. Také bude zvýšen dosah téměř 4x. Pro srovnání, maximální dosah Bluetooth 4 je přibližně 9 metrů.

Bluetooth se stává stále důležitější ve světě počítačového hardwaru. Pomocí Bluetooth máme například spárovaná Apple Watch s našim iPhonem, a také již na trhu nalezneme bezdrátová Bluetooth sluchátka. Díky větší rychlosti by například sluchátka zvládaly podávat mnohem lepší zvuk. Důležitý je kromě samotného zvýšení rychlosti i fakt, že by tento krok neměl zásadně zvýšit spotřebu energie potřebné k přenosům dat mezi zařízeními. Tuto vlastnost ocení hlavně společnosti vyvíjející zařízení pro použití ve zdravotnictví, kde přeci jen na rychlosti přesunu dat a jejich následném vyhodnocení záleží nejvíce.

Nárůst několikanásobného dosahu Bluetooth by mohl výrazně pomoci i technologii HomeKit, kterou vyvíjí sám Apple pro domácí senzory a domovní systémy. V součastnosti se snaží pro komunikaci příslušenství a Homekitu využívat hybridní řešení pracující s technologiemi Bluetooth a Wi-Fi.

Mark Powell potvrdil, že další verze Bluetooth nebude představena jako Bluetooth 4.3, ale rovnou jako Bluetooth 5, protože novinek bude opravdu noho. Apple je členem organizace BSIG.

MacBook Bluetooth

*Zdroj: iDropNews.com

Související články

Dnes nejčtenější