Zavřít reklamu

Samsung gear s2
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín
Dlouho jsme čekali až představí Samsung svou odpověď na Apple Watch, zkrátka až představí konkurenta pro jablečné chytré hodinky. Ten je tady a jmenuje se Samsung Gear S2. Hodinky se v mnoha aspektech podobají Apple Watch, ale rozhodně se i v mnoha ohledech liší, a to ať už v tom dobrém nebo špatném. Dnes se podíváme jak by dopadla bitva těchto dvou gigantů ve světě chytré wearable elektroniky. Zároveň pokud přemýšlíte o koupi ať už Apple Watch nebo Samsung Gear S2, tak by vám toto srovnání mohlo pomoci se rozhodnout.

Design
Zde jsou hodinky absolutně „o něčem jiném“. Apple Watch mají čtvercový ciferník a Samsung Gear S2 mají kulatý ciferník. Zde jednoduše záleží na tom, čemu dáváte více přednost, já bych asi volil spíše hodinky s kruhovým ciferníkem. Apple Watch přichází ve dvou velikostech – 42mm a 38mm. Vybrat si můžete z několika variant – Sport, klasické, Edition a nově také Hérmes. Varianty se dělí pouze kvalitou vybraných materiálů. V celkovém součtu je potom neuvěřitelných padesát různých variant k výběru.

Apple WAtch Crown
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

U Samsung Gear S2 je možností o něco méně. Máme dvě základní verze – Gear S2 a Gear S2 Classic. Classic varianta je černá s koženým páskem a regulérní verze má na rozdíl silikonový pásek. Na těle se nachází i ovládací prvek a to jak u Apple Watch tak u Gear S2. U Apple Watch je na pravém boku korunka pro zoomování nebo pro procházení obsahu (scroolování atd.). Samsung připravil obdobný ovládací prvek. Jedná se o rotační rámeček kolem ciferníku, díky kterému můžete například procházet menu s aplikacemi.

Samsung Gear S2 bezel
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Specifikace
Začneme s displejem. Apple Watch mají OLED displej s rozlišením 390×312 (42mm) a s rozlišením 340×272 pro 38mm variantu. Samsung Gear S2 disponuje 1,2″ AMOLED displejem s rozlišením 360×360 a jemností 302ppi. U Samsungu se o výkon stará dvou jádrový procesor Exynos s jedním 1GHz a k tomu ještě doplním, že Samsung slibuje dva až tři dny výdrže na baterii. Apple Watch také běží na procesoru, který vyrobil Samsung, ale nejedná se o Exynos. Jedná se o 520MHz S1 procesor. Jak jsme již u Apple zvyklí, tak technické specifikace se vždy vynořují z jiných zdrojů. Baterie ve 42mm verzi má kapacitu 246mAh a u 38mm se jedná o kapacitu 205mAh. To znamená v průměru jeden až dva dny na jedno nabití.

AW vs SGS2
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Operační systém
Obě chytré hodinky běží na vlastním operačním systému, takže ani u jednoho nenajdete Android Wear. Operační systém od Apple se jmenuje watchOS a 16. září se můžeme těšit na aktualizaci na verzi 2. Gear S2 beží na operačním systému nazvaném Tizen. Ten lehce vychází z Android Wear, ale podobu zde spíše neuvidíte. Na Tizen je již připraveno přes tisíc aplikací a to se hodinky ještě ani neprodávají. WatchOS 2 přinese především podporu nativních aplikací třetích stran.

watchOS vs Tizen
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Ceny a dostupnost
O cenách Samsung Gear S2 zatím není moc informací, ale víme, že v Kanadě startuje předprodej na 400 kanadských dolarech. Když připočtu DPH a další peníze, které se nabalí na stávající cenu, tak by se u nás hodinky mohly prodávat za 8 000 korun. Tato cena je značně nižší než ceny Apple Watch, které startují na 350 dolarech, což by mohlo do budoucna znamenat cenu kolem 10 000 korun. Bohužel tyto informace jsou spíše moje predikce a předpoklady, protože Apple Watch ani Gear S2 se u nás prozatím neprodávají.

Samsung Gear s2 vs AW
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Verdikt
Zatím jen těžko rozhodovat, protože Samsung Gear S2 zatím nemáme po ruce, takže nevíme, jak budou sliby Samsungu fungovat v praxi. Je tu ale ještě jeden důležitý aspekt, který je třeba zdůraznit. Jedná se o kompatibilitu operačního systému Tizen s iPhony. I když kompatibilitu Samsung zřejmě povolí, tak je to pořád ještě predikce, která není potvrzena. Mně osobně se více zamlouvají hodinky od Samsungu, protože nabídnou kruhový ciferník, který mi přijde daleko více elegantní než čtvercový. K tomu nabídne GPS modul a konektivitu mobilních dat. To vše za zhruba o dva tisíce levněji než Apple Watch. Závěrem je ale důležité zmínit, že ať už si vyberete hodinky od Apple nebo od Samsungu, tak dostanete skvělý displej, vyladěný systém a velice elegantní a skvěle vypadající zařízení.

Související články

Dnes nejčtenější