Zavřít reklamu

HomeKitTechnoloģia HomeKit bola predstavená na minuloročnej WWDC, no iba teraz sa do predaja dostávajú prvé produkty. Vízia Applu o inteligentnej domácnosti má teda veľmi pomalý štart a zatiaľ čo s použitím hardvéru iných značiek si viete vybudovať plne funkčný inteligentný domov už teraz, v prípade HomeKitu to ešte nejaký čas potrvá. Ale je možné, že HomeKit bude to najlepšie nakoniec, keďže je doň zabudovaná Siri a vy viete ovládať elektroniku aj zo zamknutej obrazovky, zatiaľ čo u iných musíte používať widgety alebo samotné aplikácie.

V súčasnosti nájdeme v predaji len 5 produktov s podporou HomeKitu a ani jedným z nich nie sú žiarovky Philips Hue, ktoré sú medzi majiteľmi veľmi obľúbené. Problém je v tomto prípade opäť na strane Applu, najmä teda v jeho extrémne striktných podmienkach, pokiaľ ide o využitie rozhrania Bluetooth LE pre HomeKit. Ide totiž o bezpečnostné protokoly, kde Apple požaduje, aby výrobcovia používali pokročilé šifrovanie, ktoré má negatívny dopad na rýchlosť komunikácie medzi iPhonom a príslušenstvom. Vo výsledku sú produkty pomalé a strácajú význam. Príkladom takého produktu je napríklad inteligentný zámok. Kým bežný zámok otvoríte ihneď pomocou kľúča alebo stlačením tlačidla na diaľkovom ovládači (ak ide o garážové dvere), v prípade HomeKit zámku musíte čakať až 40 sekúnd, čo je nemysliteľne dlhá čakacia doba.

Spoločnosti vyrábajúce moduly Bluetooth LE tak začali skúmať spôsoby, ako zvýšiť rýchlosť technológie najmä pre účely Applu a HomeKit elektroniky. Rovnako tak začali aj výrobcovia inteligentnej elektroniky hľadať spôsoby, ako zrýchliť reakcie u svojich produktov. Napríklad Elgato do svojich senzorov pridalo dodatočný čip, ktorý dokáže urýchliť šifrovanú komunikáciu medzi iPhonom a produktom. Taktiež upravilo svoj firmware, aby elektronika reagovala rýchlejšie. Zároveň zvažuje, že začne predávať svoj „zlepšovák“ ostatným výrobcom, kým Apple príde na svoje vlastné riešenie. Ďalším problémom je program Made for iPhone, kde musia výrobcovia prejsť dlhým testovacím procesom a musia vyriešiť všetky nedostatky, na ktoré Apple príde. Nedá sa teda povedať, že by výrobcovia nemali záujem, práve naopak, majú záujem, ale vytvorenie HomeKit produktu je kvôli podmienkam Applu zdĺhavé a preto dnes na trhu vidíme len 5 produktov.

Elgato eve

*Zdroj: Forbes

Dnes nejčtenější

.