Zavřít reklamu

office-2013-logoJak už bylo slíbeno odpoledne, společnost Microsoft právě s předstihem vydala kancelářský balík Office for Mac 2016. Do teď bylo možné testovat pouze Preview verzi, kterou si mohl vyzkoušet opravdu každý s jablečným počítačem Mac s OS X. Preview verze byla představena v březnu tohoto roku a původně společnost slíbila, že Office for Mac vyjde až na podzim. Jenže nyní se rozhodla, že svůj kancelářeský balík pro Mac vydá už dnes, tedy přibližně čtvrt roku před plánovaným vypuštěním.

Abyste nejnovější Office for Mac v plné verzi mohli okamžitě získat, musíte mít předplacenou službu Office 365, která vám umožní si Office for Mac nainstalovat, jinak prozatím není možné si nejnovější kancelářský balík pro OS X nainstalovat. Office 365 se platí jednou ročně a výše částky závisí na předvoleném tarifu. Microsoft samozřejmě nabízí tarify pro studenty, do kanceláří nebo na doma. Cena se také mění podle počtu zařízení, na kterých chcete Office využívat a nevztahuje se jen na jednu jedinou platformu, ale můžete si například nainstalovat Office na PC s Windows a další na Mac s OS X. K Office 365 ještě získáte 1TB prostoru na OneDrive, tedy na cloudu od Microsoftu, který se v minulosti jmenoval SkyDrive.

Office for Mac 2016

A co nám nová verze Office for Mac po pěti letech vlastně přináší nového? Především zcela předělaný design, který nyní ladí se vzhledem OS X Yosemite a je tudíž připravený i na OS X El Capitan. Microsoft se snaží vše sjednotit, a tak nový Office for Mac nabídne stejné funkce jako verze pro Windows. Nemusíte se tedy bát, že by se některé dokumenty vytvořené na Windows otevíraly na OS X nesprávně a ukazovaly špatně svůj obsah, tomu se chce Microsoft vyvarovat a vyzdvihuje, že nyní je už jedno, zda máte Windows nebo OS X, Office bude vždy stejný. (Alespoň tak to tvrdila reklama na Facebooku)

Další důležitou novinkou je podpora pro Retina displeje. Ty už Apple u svých jablečných počítačů nabízí nějaký ten rok a bylo na čase, aby se Microsoft konečně přizpůsobil a nabídl oku ladící rozhraní na Retina rozlišení. Nově samozřejmě nechybí ani integrovaný OneDrive přímo ve všech aplikacích balíku, tudíž můžete do cloudu nahrávat vytvořené soubory nebo je z něho naopak otevírat.

Nakonec nechybí ani kontrola gramatiky česky a slovensky psaného textu. Jenže tahle funkce už tu byla i v minulosti. Přijde sice vhod, ale vhod by přišlo také kompletní rozhraní Office for Mac v češtině a slovenštině. Bohužel ani v nejnovější verzi jsme se jich nedočkali a musíme se spokojit s angličtinou. Je trochu s podivem, proč oba jazyky dokáže Microsoft u svého kancelářského balíku pro Windows nabídnout a pro Mac ne.

Snímek obrazovky 2015-07-09 v 17.19.59

Kancelářský balík Office for Mac zahrnuje Word, Excel, PowerPoint, Outlook a OneNote. Za obrovskou nevýhodu při instalaci balíku považuji, že oproti minulé verzi není nyní možné si přesně vybrat, jaké aplikace si chcete nainstalovat. Pokud chcete třeba jenom Word a Excel a další tři nepotřebujete, tak si stejně musíte nainstalovat i všechny ostatní a budou vám tedy zabírat zbytečně místo na vašem disku.

Co potřebuji k tomu, abych si mohl Office for Mac 2016 nainstalovat?
Office for Mac 2016 běží na všech zařízeních s OS X Yosemite. Stačí tedy vlastnit jedno z níže uvedených zařízení od Applu a mít nainstalovaný nejnovější desktopový operační systém od Applu pro počítače Mac. Dále pak mít předplacený Office 365, kde vám bude už nejnovější verze nabídnuta automaticky. Pokud jej nemáte, stále můžete využívat Preview verzi, kterou si stáhnete přímo zde.

  • iMac (Mid-2007 a novější)
  • MacBook (Late 2008 Aluminum nebo Early 2009 a novější)
  • MacBook Pro (Mid/Late 2007 a novější)
  • MacBook Air (Late 2008 a novější)
  • Mac mini (Early 2009 a novější)
  • Mac Pro (Early 2008 a novější)

Snímek obrazovky 2015-07-09 v 17.26.21

Dnes nejčtenější

.