Zavřít reklamu

MacbookKeď si kupujete Mac, kupujete si ho preto, lebo na ňom budete používať OS X. Z času na čas sa však nájde potreba pracovať s aplikáciami, ktoré žiaľ nie sú dostupné pre OS X a príkladom takejto aplikácie môže byť napríklad Microsoft Access alebo 3ds Max. Práve v takých prípadoch človek musí (proti svojej vôli) nainštalovať na svoj Mac Windows a to buď cez Boot Camp alebo cez virtualizačný softvér. Je možné, že s potrebou používať Windows sa stretnú aj majitelia nového 12″ MacBooku, ktorý je kritizovaný práve za to, že ponúka papierovo veľmi slabý procesor s frekvenciou 1.1 GHz. Ako však funguje Windows na tejto imidžovej novinke?

Aj keď počítač podporuje Boot Camp, hneď na úvod sa stretnete s prvou prekážkou, ktorú netreba príliš predstavovať. Dnes nenájdete skoro žiadne USB s koncovkou typu C, vďaka čomu je treba si pred inštaláciou Windowsu zakúpiť redukciu z USB-C na USB-A. Do nej následne pripojíte flash disk a začnete inštalovať Windows cez Boot Camp. Samozrejme zaistite, aby ste mali 100% batérie, keďže inštalácia systému trvá nejaký čas, či už sa jedná o Windows, Linux alebo OS X.

Ďalšia vec, ktorú si všimnete je, že Windows nedeteguje displej na 12″ MacBooku ako Retina displej a preto s ním zaobchádza ako s klasickým displejom. To znamená, že po prvom načítaní je prostredie veľmi malé a musíte si ho sami prispôsobiť tak, aby odpovedalo vašim predstavám. Užívateľ si môže totiž nastaviť, aby sa ikony a text zobrazovali ako väčšie, bez nutnosti zmeniť rozlíšenie na nižšie. Tým pádom je možné stále využívať rozlíšenie 2304 x 1440 bodov. Toto má aj svoje výhody a vďaka faktu, že celé prostredie sa naďalej renderuje v originálnom rozlíšení, nedochádza k žiadnemu zvyšovaniu záťaže grafického čipu pri emulovaní nižšieho rozlíšenia. Na druhú stranu, funguje to len pri niektorých aplikáciách a zatiaľ čo internetové prehliadače nemajú žiadny problém, softvér od Adobe obsahuje experimentálnu možnosť prispôsobiť rozlíšenie podľa hustoty dispeja. Nakoniec musíte počítať s tým, že niektoré aplikácie budú mať rozhádzané, priveľmi malé alebo rozmazané prvky po zväčšení.

Windows 10 Action Center

Aby ste mohli Windows používať naplno, musíte doňho doinštalovať drivery. Pozitívnou správou je, že už teraz sú na internete dostupné ovládače pre drvivú väčšinu komponentov, ktoré sa ukrývajú v novom MacBooku. Horšie to je však v prípade trackpadu a multi-touch gest. Windows totiž nepodporuje funkcie Force Touch a trackpad pre zmenu nepodporuje tradičné multi-touch gestá zo systému Windows, vďaka čomu je možné, že Apple postupom času vydá nový update pre Boot Camp, ktorý by mohol priniesť podporu gest vo Windows 8.1 a Windows 10. Vo výsledku je teda lepšie používať myš namiesto trackpadu, pokiaľ sa na svojom Macu rozhodnete používať Windows. Nateraz je totiž situácia kritická a možnosť presunúť obsah je niekedy záležitosťou na niekoľko pokusov.

Rovnako sú dnes problémy s Bluetooth, keďže adaptér sa nezobrazí v správcovi zariadení v nastaveniach PC a tým pádom nie je možné pripojiť žiadne bezdrôtové príslušenstvo, ktoré ste predtým spárovali v OS X. S vysokou pravdepodobnosťou však ide o problém s driverom. Treba však čakať na oficiálne drivery poskytnuté Applom a nie sa spoliehať na drivery tretích strán. Platí to už pri grafických driveroch. Boot Camp vám nainštaluje aktuálne vhodný driver, ale Windows po nainštalovaní upozorní, že je možnosť nainštalovať novú verziu ovládaču cez Windows Update. To však nerobte – dočkáte sa problémov s grafikou, ktoré je možné vyriešiť reštartom počítača alebo obnovením driveru od Applu.

Zaujímavé však je, že Windowsu sa darí lepšie z hľadiska grafického výkonu kvôli podpore aktuálnej OpenGL knižnice a tiež vďaka driverom. Veľmi významný pokrok oproti predchodcovi môžeme vidieť vďaka benchmarku GFXBench Manhattan, kde bol rozdiel v grafickom výkone medzi OS X a Windows veľmi výrazný. Zo všeobecného hľadiska to teda vyzerá, že Windows budú bežať na MacBooku rovnako rýchlo a stabilne ako systém od Applu. Na druhú stranu sa treba vysporiadať s oveľa kratšou výdržou batérie, ktorá, ako sa zdá, je výsadou počítačov so systémom Windows. Mac s alternatívnym systémom sa vybil o hodinu a pol skôr, než Mac s OS X. V prípade WebGL testu dopadli výsledky o niečo inak a Windows predbehol konkurenciu o takmer 60 minút.

MacBook

*Zdroj: ArsTechnica

Dnes nejčtenější

.