Zavřít reklamu

windows-phone-8-logo-new V stredu spoločnosť Microsoft dala svetu podrobnejšie detaily o pokračovaní svojho najrozšírenejšieho systému Windows s označením Windows 10. Tento softvérový gigant preskočil vo svojom číslovaní preskočil číslo 9 preto, že „desina“ by mala priniesť svetu tak veľa zmien, že by sa jednoducho nemohla volať Windows 9. Táto softvérová novinka má priniesť prepracovaný a vylepšený celkový užívateľský zážitok oproti Windows 8.1, ktorý bol uvedený minulý rok. Poďme sa teda pozrieť na celý vývoj tohto systému od jeho prvej verzie.

Windows 1.0
Novinka, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1985. Jednalo sa o jednoduchú nadstavbu vtedajšieho systému MS-DOS, čo bol systém, na ktorom kedysi pracovali takmer všetky steré počítače. Windows 1.0 sa však veľkej obľube netešil.

Windows1

Windows 2.0
Na trh prišiel v roku 1987 ako nástupca „jednotky“. Bol to vôbec prvý systém, ktorý obsahoval programy ako MS Word či Excel. Tento systém sa stal legendárnym najmä, kvôli jeho záhadnej takmer 100% podobe so systémom používaným na počítačoch Apple Macintosh či Lisa. Kalifornský technologický gigant v tom čase podal na Microsoft žalobu za kopírovanie prevažnej väčšiny prvkov, ktorá sa nachádzala vo Windowse 2.0. Súd však Apple nevyhral.

Windows_2

Windows 3.0
Táto verzia prišla na trh v roku 1990. Je to vôbec prvá verzia Windowsu, v ktorej sú prvky MS-DOS výrazne potlačované. Tento softvér priniesol veľa grafických prvkov ako boli najmä ikonky. Práve preto sa stal asi prvým obľúbeným Windowsom na trhu.

infor_win30color

Windows 3.1
V roku 1991 prišla nové verzia, ktorá bola v tom čase už kompatibilná takmer so všetkými počítačmi, ktoré využívali architektúru IBM. A taktiež je to posledná verzia softvéru od Microsoftu, ktorá sa podobá na MS-DOS.

Windows_3

Windows 95
V tú dobu najrevolučnejší operačný systém od Microsoftu, ktorý kládol dôraz na pracovnú plochu a na celkový zážitok z používania. Ikonky tu boli dostupné takmer pre všetko ako je napríklad Kôš či Internet Explorer. Taktiež je to prvá verzia tohto systému, v ktorej bolo použité legendárne tlačidlo „ŠTART“. Základná idea tohto systému pretrvávala až do roku 2012 kedy vyšiel Windows 8. Tento systém sa tešil obrovskej obľube. Ľudia naň pred obchodmi stáli frony, aké dnes stoja aby si mohli kúpiť nový iPhone. Dokonca aj samotný Jay Leno pogratuloval Billovi Gatesovi za tento systém priamo počas jeho predstavovania. Rok uvedenia bol 1995.

win95

Windows 98
Tento systém nepriniesol veľa noviniek. Bola to však výrazne stabilnejšia verzia Windowsu 95, ktorá obsahovala zopár nových funkcií. Na trh sa dostal v roku 1998.

win98calc
Windows ME

Táto Millenium Edition, ako ju Microsoft nazýval sa dostala na trh v roku 2000.  Nepriniesla takmer žiadne vylepšenia oproti Windowsu 98. V predajoch tiež nekraľovala za čo môže aj fakt, že ohlásený Windows XP bol už za dverami.

win_me

Windows for Pocket PC
Rok vydania tejto špeciálnej verzie systému Windows sa zhoduje s rokom vydania Windows ME. Celý systém bol postavený na technológii Windows CE. Microsoft sa veľmi snažil v tomto systéme presadiť svoje logo a taktiež aj tlačidlo „ŠTART“.

2590-1

Windows XP
V roku 2001 sme sa dočkali dovtedy najväčšej aktualizácie systému Windows. Táto novinka priniesla úplne prepracované používateľské rozhranie a je to vôbec prvá verzia, v ktorej nenájdeme žiadne stopy po MS-DOS. Bol to dovtedy najstabilnejší a najpoužívanejší Windows všetkých čias.

windows-xp

Windows Mobile 5

Bol to prvý vážnejší pokus Microsoftu presadiť sa v mobilních zariadeniach a snaha o to aby bol lepší ako Symbian, či systém od BlackBerry. Microsoft však v tej dobe nemal ani len potuchy o tom že o dva roky nesôr vyjde iPhone, ktorý všetko úplne zmení.

IC2485

Windows Vista
Operačný systém Vista sa na trh dostal v roku 2006. Tento systém sa dá zároveň považovať aj za jedno z najväčších sklamaní Microfostu. Jeho životnú cestu sprevádzalo veľmi veľa prešľapov a asi tým najväčším bola jeho cena. Vtedajší šéf Microsoftu neslávne známy Steve Ballmer povedal, že spoločnosť vynaložila na vývoj tohto systému veľké úsilie namiesto toho aby sa venovala vývoju Windows Mobile.

GLASS

Windows Mobile 6
Na trh sa táto novinka dostala v roku 2007. Novinka bola predstavená krátko po tom čo Steve Jobs ukázal svetu iPhone. Tento systém bol navrhnutý na to aby mohlo byť používaný len s perom alebo s klávesnicou. Celkovo vyzeral v porovnaní s iPhone OS veľmi neohrabane až smiešne.

Windows 7
Našťastie pre Microsoft prepadák v podobe Visty ho nepoložil a tak sa mohol venovať novinke, ktorá vyšla v roku 2009. Doteraz veľmi obľúbený systém dostal jednoduché označenie Windows 7. Bola to do detailov prepracovaná Vista, ktorá priniesla zvýšenú stabilitu a priaznivejšiu cenu.

Windows 7 Desktop
Windows Phone
Píše sa rok 2010 a Microsoft prichádza s prepracovaným systémom pre smarfóny. Bol to prvý systém dokonale optimalizovaný pre dotykové smartfóny, ktorý ponúkal sľubný dizajn a jeho používanie bolo jednoduché. Avšak mal smolu v tom, že Android a iOS už boli roky vývoja pred ním.

Windows 8
Keď v roku 2010 vyšiel iPad Microsoft to vystrašilo natoľko, že urobil veľký prešľap. Uviedol Windows 8, ktorý disponoval úplne iným rozhraním na aké boli ľudia dovtedy zvyknutí. Namiesto toho aby sa Microsoft venoval rozvoju pracovnej plochy uviedol systém s pohyblivými dlaždicami, ktorý nikomu příliš nevoňal. Cielom tohto systému bolo vytrvotiť softvér, ktorý by fungoval rovnako na PC, tabletoch, smartfónoch a laptopoch.

Fig-1-Start-Screen-640x480

Windows Phone 8
Ruka v ruke v roku 2012 vyšiel aj nový operačný systém pre smartfóny. V podstate sa jednalo len o akúsi dizajnovo-evolučnú zmenu oproti predchodcovi. Avšak v poskytovaných službách sa oproti staršiemu Windows Phone výrazne líšil. Ani toto mu ale nepomohlo dobehnúť Android či iOS, ktorý naďalej rástli míľovými krokmi.

Windows a Windows Phone 8.1
Sytém sa niesol v znamení nápravy chýb, ktorých sa Microsoft dopustil v predchádzajúcej verzii. Najväčšou opravou malo byť opätovné zavedenia tlačidla „ŠTART“.

Windows 10
Ako dopadne táto novinka sa dozvieme až časom avšak ako Microsoft uvádza malo by sa jednať o podobne úspešnú verziu ako bola „sedmička“ alebo „xpéčko“.

Windows 10 tablet

Dnes nejčtenější

.