Zavřít reklamu

Už krátko po vydaní operačného systému Windows 8 sa Microsoft rozhodol, že si vezme inšpiráciu od svojho konkurenta a ponúkne svojim používateľom pravidelné aktualizácie systému po vzore Mac OS X. Ako tak čas plynul, na internete sa vynorili prvé informácie o projekte Windows Blue, ktorý dnes môžeme poznať ako Windows 8.1 „Blue“. Podobne ako Apple, aj Microsoft sa rozhodol svoj softvér ponúknuť používateľom na testovanie, no narozdiel od Applu, Microsoft ho ponúka bezplatne pre všetkých, nie len pre vývojárov. Naša redakcia sa preto rozhodla, že aj ona sa pozrie na Windows 8.1 a zistí, či sú pravidelné aktualizácie po vzore OS X budúcnosťou.

Hneď na úvod si povedzme, čo nás čaká z technického hľadiska. Pretože Windows 8.1 je momentálne iba vo fáze beta verzie, v žiadnom prípade ho nenainštalujeme na počítač ako primárny systém. Miesto toho sme sa rozhodli, že tento systém otestujeme cez VMWare a priradíme mu 1,5GB RAM, 1 jadro procesoru a 30GB úložného priestoru. Microsoft sa rozhodol zverejniť dve verzie obrazu disku. Zatiaľ čo obraz 32-bitovej verzie je veľký 2.8GB, pre 64-bitovú verziu si musíme rezervovať o 1GB viac, 3.8GB. Microsoft dáva najavo, že sa jedná o Windows, a tak aj nová verzia vyžaduje produktový kľúč potrebný pre inštaláciu. Jedná sa o beta verziu systému, a preto Microsoft zverejnil svoj kľúč priamo na oficiálnej stránke.

windows-81

Názov operačného systému Windows 8.1 nie je náhodný. Spoločnosť sa rozhodla, že odteraz začne každoročne vydávať nadstavbu pre svoj softvér, po vzore systému OS X. Všetko sa však môže zmeniť a isté špekulácie tvrdia, že pokiaľ Windows 8.1 nebude dostatočne úspešný, Microsoft premenuje verziu 8.2 na Windows 9. Microsoft chce mimo iného zažehnať kritiku aj tým, že prvú aktualizáciu svojho systému hodlá ponúkať úplne bezplatne cez obchod Windows Store, kde by mohla byť dostupná už v auguste/srpnu. Obchod Windows Store navyše výrazne prekonáva Mac App Store, o čom sme vás informovali už dávnejšie.

Windows a cloud

Jednou z prvých noviniek, ktorú si používatelia všimnú, je hlboká integrácia cloudovej služby SkyDrive priamo do systému. Zatiaľ čo používatelia Windows 8 majú na výber, či si stiahnu a nainštalujú SkyDrive aplikáciu, používatelia Windows 8.1 túto možnosť strácajú a majú jedine možnosť vybrať si, či chcú službu používať alebo nie. SkyDrive však má aj svoje výhody. Už krátko po používaní som si všimol, že Microsoft si ukladá základné nastavenia Live profilu a po prihlásení cez moje ID sa na pracovnej ploche zjavilo to isté pozadie, ktoré sa dnes nachádza na mojej skutočnej ploche. Microsoft tak chce naznačiť, že je jedno, aký počítač používame, vďaka svojmu kontu a SkyDrive môžeme mať najdôležitejšie súbory vždy so sebou. Že je SkyDrive zakorenený hlboko v systéme, ukazujú nielen nastavenia systému, ale aj prieskumník. V bočnom paneli už nenájdeme odkaz na náš domovský priečinok, ale nájdeme v ňom iba kategórie – Počítač a SkyDrive. Zaujímavé je, že všetky naše primárne zložky (Dokumenty, Hudba, Videá a ďalšie) nájdeme v kategórii Počítač spolu s odkazom na pevný disk a diskovú mechaniku. Či si dlhodobí používatelia na túto zmenu zvyknú, je otázne.

windows-81-start

Jednou zo zásadných noviniek, ktorú ocenia predovšetkým pouýívatelia starších verzií systému Windows 8, je menšia závislosť na dlaždiciach. O tom, že Windows 8.1 je možné používať na desktope, môže presvedčiť nielen prítomnosť tlačítka Štart v ľavom spodnom rohu obrazovky, ale aj jeho funkcie. Po kliknutí na tlačítko sa bežne dostane používateľ na domovskú obrazovku Windows Metro, kde sa stretávame so sériou ďalších zmien. Okrem toho, že pribudli dva nové typy dlaždíc, sa stretneme s novou šípkou v ľavej spodnej časti obrazovky. Po kliknutí na ňu sa vysunie nová ponuka, ktorá ukáže zoznam všetkých nainštalovaných aplikácií, respektíve doplnkov k ním. V pravom hornom rohu nájdeme vyhľadávacie pole, ktoré nám môže pomôcť pri hľadaní konkrétnej aplikácie, pokiaľ ich má používateľ nainštalovaných mnoho. Pokiaľ ide o tlačítko Štart, vo Windows 8.1 má dve prednastavené funkcie. Kliknutie ľavým tlačítkom spôsobí, že sa používatelia dostanú na domovskú obrazovku Windows 8. Kliknutie pravým tlačítkom ale poskytne rýchly prístup k užitočným aplikáciám, medzi ktoré patria nastavenia, vyhľadávač, a taktiež možnosť vypnúť počítač.

windows-start

Jedno je však isté. Tí, ktorí používajú Windows 8 a absencia Štart tlačítka im nechýbala, si budú musiť zase zvykať na jeho prítomnosť. Tlačítko sa nedá nijak skryť a bude trvať ešte niekoľko verzií, kým Microsoft umožní používateľom toto tlačítko skryyť. Ak sa mám osobne priznať, na Windows 8 mi toto tlačítko ani zďaleka nechýba. Systém sa dá totiž plnohodnotne používať aj bez neho, persne ako OS X a iOS. Čo však zaujme desktopových používateľov, je možnosť úplne sa zbaviť Metra. Teda, nie až tak úplne. Microsoft si je vedomý toho, že dlaždice na 27″ obrazovku jednoducho nepatria a preto pridal nové možnosti do nastavenia panelu úloh a navigácie. Tu sa stretávame so sériou nových možností, ktoré zahŕňajú:

  • Možnosť automaticky otvoriť Pracovnú plochu po prihlásení sa / zapnutí počítača
  • Zobraziť zoznam aplikácii miesto obrazovky Štart
  • Nastaviť pozadie pracovnej plochy ako pozadie obrazovky Štart (pozn. platí aj pre Apps)
  • Zobraziť desktopové aplikácie ako prvé, pokiaľ sú aplikácie zoradené podľa kategórie

moznosti
Novinky v aplikáciách

Jednou z prvých vecí, ktoré mi padli do oka, je aplikácia Photos. Nová aplikácia je takmer identická s tou, ktorú môžeme vidieť na Windows 8, odlišuje sa však prítomnosťou veľmi potešujúcej novinky – editoru. A že je to editor bohatý, som sa presvedčil na vlastné oči. Okrem základných funkcií, medzi ktoré patrí napríklad možnosť otočenia obrázku alebo jeho orezanie, tu nájdeme veľké množstvo ďalších funkcií, ktoré sú prispôsobené pre dotyk, ale aj myšou sa ich dá celkom dobre ovládať. V editore nájdeme možnosti zafarbenia, nastavenia teploty farieb, kontrast, jas, alebo možnosť zaostrenia na určitú oblasť. Treba však pripomenúť, že sa jedná o bežný konzumný nástroj, a preto svojimi funkciami konkuruje Adobe Photoshop Express. Pokiaľ potrebujete narábať s fotografiou profesionálne, vstavaná Windows aplikácia určite nepostačí.

windows-81-foto

Inú novinku môžeme vidieť vo Windows Store. Microsoft sa rozhodol drasticky prerobiť prostredie svojho obchodu, a podľa toho ako dnes vyzerá, uznávam, že táto zmena vzhľadu je nepochybne zmenou k lepšiemu. Nový obchod je krajší, priehľadnejší, a v neposlednom rade jednoduchší. Microsoft tu zrušil sekcie a spojil všetky informácie do jedného pásu, vďaka čomu sa môže používať veľmi rýchlo dočítať inelen informácie o aplikácii, ale zároveň jednoduchým posunom doprava si prečíta hodnotenia a recenzie ostatných používateľov, technické informácie o aplikácii, a nakoniec podobné aplikácie. Okrem toho sa v pravom hornom rohu zjaví znak vyhľadávania, vďaka čomu je možné vyhľadať ďalšie aplikácie.

windows-store2

Tým sa dostávame k ďalšej veľmi zmenenej funkcii, k vyhľadávaniu. Po nie veľmi veľkom úspechu aplikácie Bing Search vo Windows 8 sa Microsoft rozhodol, že túto aplikáciu zruší, a jej funkcie vloží do systémového vyhľadávania vo Windows 8.1 Blue. Po novom tak už Windows Search nebude hľadať iba veci, ktoré sa nachádzajú vo vašom počítači, ale aj veci, ktoré aspoň čiastočne odpovedajú vašim požiadavkom. Či už sa jedná o webové stránky alebo aplikácie vo Windows Store, Microsoft jednoducho posúva funkciu na vyššiu úroveň, na ktorej už prekonáva Spotlight v OS X. Ale preto, aby toto mohol spraviť, musel zmeniť celé prostredie. Pokiaľ hľadáte súbor, ktorý sa nachádza vo vašom počítači, naďalej ho uvidíte aj s miniatúrou v lište na pravom boku. Akonáhle sa však pustíte do vyhľadávania súborov, ktoré sa nachádzajú na webe či vo Windows Store, vyhľadávač pokryje celú obrazovku a ukáže všetky výsledky, vrátane lokálnych súborov a aplikácií. Napriek vyššej efektivite vyhľadávania si však myslím, že starší model bol lepší.

windows-search1
Nové aplikácie

Za osobitú novinku v prípade Windows 8.1 považujem nové aplikácie. Microsoft sa rozhodol, že tých dlaždicových aplikácií je nejak málo, a užívatelia na tabletoch by určite prijali zopár nových. Konkrétne pribudlo päť nových aplikácií a tri nové widgety. Prvou z týchto aplikácií je aplikácia Alarms. Bežný smrteľník by čakal, že sa jedná o budík, no po jej otvorení zistí, že sa tu ukrývajú aj ďalšie dve funkcie – stopky a časovač. Načo však budú používateľom stopky na tablete, ostáva pre mňa záhadou. Pribudla taktiež kalkulačka, ktorá síce ponúkne vedeckú kalkulačku a nástroj na konvertovanie jednotiek, ale režim Full Screen je pre ňu viacmenej zbytočný. Za najkrajšiu aplikáciu ale považujem Nahrávač zvuku. Táto aplikácia ponúka skutočne nádherný a živý vzhľad, ktorý imituje hluk žblnknutím.

windows-voice1

Poslednou softvérovou novinkou, ktorú v tomto systéme uvidíme, je aplikácia Video Moments, respektíve Videomomentky. Táto aplikácia slúži ako veľmi základná verzia Movie Maker, ktorá ponúkne možnosť nahrať 60 sekúnd videa, ktoré je možné ďalej obohatiť o text a hudbu. Kým o možnostiach textu sa veľmi rozprávať nedá, v prípade hudby existuje možnosť nájsť taký druh hudby, aký sa k danému videu hodí. Aplikácia preto vyhľadá a stiahne niekoľko skladieb, z ktorých si vy vyberiete tú najlepšiu. Alebo jednoducho vyberiete hudbu z vášho počítaču. Ako však vravím, možnosti tejto aplikácie sú pomerne obmedzené, a počtom ani zďaleka nedosahuje na konkurenčné iMovie.

moviemoments
Resumé

Windows 8.1 nemôžeme ani zďaleka považovať za opravný balíček či menší upgrade systému Windows. Microsoft si viditeľne berie inšpiráciu od Applu a po jeho vzore začne každý rok vydávať novú nadstavbu systému Windows, ktorá zrejme ponesie meno podľa farby. Tento rok sa systém od Microsoftu ponesie v duchu Blue, a budúci rok sa zrejme pripravíme na aktualizáciu Green. Microsoft hodlá odteraz konkurovať Applu aj cenovo a tak sa používatelia budúcich verzii systému Windows môžu tešiť na to, že jeho systém bude možné zakúpiť za veľmi malú čiastku. Aby Microsoft potešil zákazníkov a odporcov pôvodnej Windows 8, verziu 8.1 sa rozhodne ponúknuť úplne zadarmo pre všetkých, ktorí majú na svojom počítači nainštalovaný Windows 8. Aktualizácia by podľa špekulácií mala doraziť do Windows Store už budúci mesiac. Blue vracia všetko to, na čo odporcovia nadávali, no zároveň sa snaží zachovať moderné a jednoduché krivky systému. Na záver ešte pár screenshotov z Windows 8.1 Pro Preview:

windows-desktop1
windows-apps

Související články

Dnes nejčtenější

.