Zavřít reklamu

Koncom roku 2012 spoločnosť Microsoft uviedla na trh svoj nový operačný systém Windows 8, ktorý zrejme pri prvom pohľade sklame veľké množstvo konzervatívnych používateľov tohto operačného systému, keďže Microsoft sa teraz rozhodol priniesť radikálnu zmenu dizajnu operačného prostredia, známeho ako „Windows Metro“. Len pár mesiacov pred uvedením produktu na trh sa objavila zaujímavá informácia, že dizajnéri gigantu sa rozhodli dlaždicový dizajn navrhnúť na počítačoch Mac. Dnes sa teda pozrieme na to, ako Windows 8 pôsobí na používateľa, ktorý sa rozhodol upgradovať svoj počítač z vychvaľovanej Windows 7.

Spoločnosť sa teraz po dlhej dobe rozhodla kompletne prebudovať svoj stávajúci operačný systém a posunúť ho vpred, uviesť na trh novú generáciu ekosystému, ktorý zahŕňa systémy Windows, Windows Phone a Xbox Dashboard. Všetky tri sa totiž zhodujú v jednej základnej vlastnosti a to prostredí Metro, vďaka čomu by sme mohli povedať, že sa vedenie z Redmondu mierne inšpirovalo Apple a uviedlo tak rovnaké riešenie až do troch kategórii produktov. Microsoft sa teraz snaží prispôsobiť svojmu používateľovi už pri kúpe a tak máte v predajni na výber z piatich farebných variantov obalu, pričom obsahom sa neodlišuje ani jeden z nich. Všetky totiž obsahujú dvojicu inštalačných médii Windows 8 a teda už nie je veľký problém s výberom 32- alebo 64-bitovej verzie systému. Vnútri balenia teraz už miesto obsiahlejšieho manuálu nájdeme len kartu so základnými ovládacími prvkami a ďalšiu, menšiu s licenčným kľúčom.

Inštalácia
Samotná inštalácia u mňa prebehla pomerne problémovo, keďže pri upgrade došlo niekoľkokrát k zaseknutiu na približne 40%. Tento problém je však pomerne rozšírený i u používateľskej komunity a jedným z riešení ako ho opraviť je v ponuke Upgrade vybrať možnosť „Neponechať nič“, prípadne „Ponechať len osobné súbory“. Napriek tomu sa však vo vašom počítači vytvorí záloha predošlého systému, jeho nastavení a programov, ktorá v mojom prípade zaberala až približne 290 GB. Pozitívnou správou je fakt, že túto zálohu je možné bezpečne odstrániť s pomocou aplikácie „cleanmgr“, keďže slúži len na „vytiahnutie“ potrebných dát z predošlej verzie operačného systému Windows (XP Service Pack 3, Vista, 7). Úspešná inštalácia na disk HDD prebehla za 20 minút a na obrazovke môjho HP sa objavili úvodné nastavenia systému, ktoré zahŕňali výber farebnej schémy rozhrania Metro, používateľského konta Windows Live a aktiváciu bezpečnostných služieb. V nich je možné už pri úvodnom nastavení vypnúť službu SmartScreen, pre ktorú spoločnosť zažila vo verejnej beta verzii istú kauzu. Nasledovalo ešte pár minút a na obrazovke sa úspešne objavila prispôsobená „domáca obrazovka“ Start, ktorá je špecifická práve svojim rozhraním Metro, ktoré je možné nájsť i v najnovšej aktualizácii firmvéru Xbox 360 a systéme Windows Phone 7 a novších.

start-660

Na novom operačnom systéme skutočne vidieť miernu inšpiráciu zo systému Mac OS X, na ktorom bol vlastne celý dizajn navrhnutý. Domáca obrazovka poskytuje okamžitý prístup k obchodu Windows Store, mapám, e-mailu, správam a množstvu ďalších aplikácii.

Metro UI a Pracovná plocha
Začnime najväčšou „feature“ nového systému: Windows Metro. Nové prostredie by sa dalo prirovnať k animovanej verzii domácej obrazovky iOS, ktorá však namiesto zaoblených rohov u ikon ponúka dlaždice. Navyše sa všetky aplikácie pridávajú do akéhosi nekonečného filmového pásu, ktorý je možné triediť do jednotlivých skupín; tie je navyše možné premenovať, no Microsoft na to upozorňuje len na jednej so svojich skrytých stránok, preto si nový používateľ môže myslieť, že sa táto možnosť v operačnom systéme nenachádza. K tomuto kroku sa musíte najprv prepnúť do režimu zobrazenia skupín, v ktorom následne klepnete na niektorú z nich pravým tlačítkom a vyberiete možnosť premenovať. Najzákladnejšia z nich, ktorú uvidíme hneď po prvom spustení systému, by sa dala pomenovať ako „systémové aplikácie“. Ponúka prístup k pracovnej ploche, e-mailu, správam, prehliadaču Internet Explorer, službám Xbox LIVE a Microsoft Store a ďalším.

Pracovná plocha systému operačného systému Windows prešla len drobnou zmenou jej prostredia, Microsoft z novej podoby odstránil staré známe tlačítko Štart, čo pre dlhodobých používateľov starších verzii tohto systému môže byť pomerne frustrujúce. Ani ja som nemohol zniesť absenciu známeho tlačítka na stolnom PC, no na notebooku som si jeho absenciu takmer vôbec neuvedomoval, až na výnimky, kedy sila zvyku urobila svoje. Za to môže zrejme pripravenosť Microsoftu na budúcnosť, v ktorej stolné PC začínajú vytláčať práve tablety a notebooky a v mojom prípade tiež fakt, že som na notebooku tlačítko „Štart“ využíval len na vyhľadávanie súborov, keďže väčšinu aplikácii som spúšťal z repliky Launchpadu – WinLaunch. Nový systém je tak vhodný pre tieto prenosné zariadenia, no na desktopoch či serveroch by šlo o celkom chaotické rozhranie. Čo však ponúka Metro? Okrem prístupu k aplikáciam špeciálne navrhnutým pre toto prostredie má človek unikátnu šancu vidieť widgety v takej podobe, akej mu nezavadzajú. Widgety, či mini-aplikácie boli predstavené už pri Mac OS X 10.4 Tiger a Windows Vista. Tieto doplnky sa však nemusia každému páčiť a tak prichádza Microsoft s riešením, ktoré dáva drobným aplikáciam nový rozmer.

plocha

Widgety si môžete teraz tvoriť totiž vy sami a rovnako si ich môžete i plne prispôsobovať. Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí sledujú akcie konkrétnych spoločností, nemusíte každý krát otvárať aplikáciu Akcie a vyhľadať v nej konkrétnu spoločnosť. Namiesto toho si vytvoríte vlastný widget smerujúci priamo na tú vašu vyvolenú a pridáte ho na plochu. Podobne je to i s počasím, avšak lokalizačné služby systému Windows 8 spravia svoje a vy tak máte hneď o starosť menej.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou nového systému je tzv. Charms Bar. Bočná lišta vychádzajúca z pravého rohu obrazovky nahrádza dôležité funkcie predchádzajúceho Štart tlačítka, medzi ktoré patrí vyhľadávanie, nastavenia, zdieľanie súborov, externé monitory a tiež i prístup k ponuke Štart, ktorú je možné spustiť ďalšími dvoma, podstatne rýchlejšími spôsobmi. Prítomnosť odkazu na Domácu obrazovku som nepochopil, keďže stlačenie klávesy [Win] je omnoho rýchlejšie, ľahšie a praktickejšie. Napriek tomu sa mi párkrát stalo, že som sa do tejto ponuky dostal práve cez Charms Bar, ktorý sa dá otvoriť posunutím myši do pravého horného či dolného rohu.

charms

Vyhľadávanie je teraz v porovnaní s Windows Vista a Windows 7 omnoho rýchlejšie, avšak stále nie najdokonalejšie. Po napísaní slova máte totiž bežne otvorenú sekciu „Aplikácie“, a teda ak hľadáte konkrétny súbor či nastavenia, musíte klepnúť na jednu z týchto dvoch kategórii. Nový operačný systém vám však prácu uľahčuje a po napísaní vyhľadávaného výrazu vám Windows podľa dostupných súborov skúsi vypísať ďalšie námety na kľúčové slová, ako aj vypíše počet výsledkov pri každej z troch kategórii. Okrem toho vám Vyhľadávanie umožní vyhľadať pojem v konkrétnej aplikácii, napríklad obchode Store či aplikácii Wikipedia, ktorú je možné bezplatne z tohto obchodu stiahnuť. Rýchlosť je skutočne na vysokej úrovni a podľa testov dosahuje úrovne Spotlight u systémov OS X a iOS, ktoré je takmer okamžité a aj preto si odo mňa Microsoft zaslúži pochvalu.

vyhladavanie

Ďalším tlačítkom v bočnej lište je položka Zariadenia, vďaka ktorej je možné celkom rýchlo pripojiť vaše zariadenie k externému monitoru, akým je napríklad LCD televízor. Microsoft si toto praktické riešenie využívané najmä profesionálnymi používateľmi plne uvedomuje a preto svoj nový systém prispôsobil tomuto režimu, čoho výsledkom je i napríklad prítomnosť niekoľkých panoramatických pozadí obsiahnutých už v samotnom systéme. Miesto pôvodných 1366 x 768 bodov je tak možné aplikovať jediné pozadie na plochu s dvojnásobnou šírkou, ktorá v takomto prípade predstavuje až 2732 x 768 pixelov. Obrázok panoramatickej obrazovky nájdete nižšie, po kliknutí naň sa zobrazí v plnom rozlíšení. Veľkým prekvapením pre používateľov s horšími batériami môže byť jej o niečo vyššia výdrž, čo v mojom teste predstavovalo približne 30-minútový rozdiel v porovnaní s Windows 7. Týmto sa dostávame k ďalšej dôležitej časti – technickým parametrom.

Technické vlastnosti, výkon
Windows si zachoval i tento rok rovnaké požiadavky ako jeho predchádzajúca verzia a tak pre jeho beh stále stačia 2 GB operačnej pamäte, procesor s frekvenciou 1 GHz a aspoň 15GB voľného miesta na pevnom disku. V prípade pevného disku však ide o celkom diskutabilný detail, keďže systém zaberie tento priestor až časom s príchodom aktualizácii a nového softvéru, ktorý je naň možné nainštalovať. Rozdielna je však minimálna požadovaná veľkosť obrazovky – 1024 bodov na šírku vám síce umožní používať Windows Store, no stále nebude možné možnosti nového rozhrania Metro používať naplno. Pre možnosť upravovania štartovnej ponuky a možnosti pridávania ďalších aplikácii je potreba počítač pripojiť k displeju s rozlíšením aspoň 1366 x 768. Osobne si však myslím, že napriek identickým hardvérovým požiadavkom je systém výrazne rýchlejší a teda i lepšie optimalizovaný, o čom ma presvedčila najmä rýchlosť načítavania systému. Kým prepnutie laptopu do režimu hibernácie na Windows 7 trvalo niekedy až dve minúty a následné zapnutie trvalo ďalšiu minútu a pol, v prípade Windows 8 ide o skutočne sekundovú záležitosť i v prípade, keď máte v počítači klasický pevný disk miesto SSD. Môj notebook sa po zaklapnutí krytu vypol už po 8 sekundách a na ďalší deň sa prihlasovacia obrazovka systému objavila približne po 15. sekunde od zapnutia, teda šlo o niekoľkonásobné zrýchlenie pri zachovaní rovnakých súborov na disku.

panorama-nahled

Kde je Aero?
Tak ako každý nový OS, tak aj Windows 8 okrem vecí, ktoré priniesol, niekoľké odniesol. Jednou z nich je napríklad používateľské rozhranie Windows Aero, ktoré sa v „oknách“ od Microsoftu udržalo po dobu piatich rokov. Napriek zmazaniu kľúčových elementov nájdeme v Metre jeho pozostatky v podobe viacerých menších efektov. Sklenený efekt okien a rozmazávanie vecí v pozadí, aké sa mnohým používateľom vrátane mňa páčilo, je už z 90% minulosťou, nájdeme ho len v paneli úloh v spodnej časti obrazovky a tiež je svojim spôsobom ukryté v koreňovom adresári systému, no nedá sa povedať, že by bolo úplne funkčné. V systéme tiež nájdeme funkcie ako napríklad prichytenie aplikácie na konkrétnu stranu obrazovky „narazením“ myšou a oknom do daného okraju, podfarbenie ikony podľa prevahujúcej farby (neplatí pre čiernu) a živé miniatúry schopné zobrazenia práve prebiehajúceho videa v danej aplikácii. Čo však skutočne a nenávratne odišlo, je zrejme len málo využívaná funkcia Flip 3D, ktorú teraz nahradila obdoba menu Multitaskingu ukrytá na ľavom okraji obrazovky, a tiež spomínaná „sklenená“ transparentnosť Aero Glass, ktorá dokázala zmeniť nepoužívané časti okien na akési zahmlené sklo.

windows-aero

S režimom Flip 3D sa môžu používatelia Windows 8 definitívne rozlúčiť (obrázok: Wikipedia)

Multitasking
Keďže Windows 8 je systém prispôsobený i pre tablety, prispôsobuje tomu i možnosti svojho používateľského prostredia. Nebojím sa povedať, že Microsoft vytvoril prvý takýto systém s podporou skutočného multitaskingu, na aký sme zvyknutí z bežných PC, alebo aspoň jeho funkčného konceptu. Multitasking sa teraz netýka len desktopových aplikácii, ale i samotného Metra, čoho výsledkom je možnosť súčasného spustenia až dvoch odlišných aplikácii v jeden moment, na jednej obrazovke. Softvér však musí byť tomuto plne prispôsobený a tak niektoré aplikácie dokážu zobraziť svoju miniatúru použiteľne, iné vás zas budú smerovať na oficiálny web vývojárov či serveru, z ktorého čerpá aplikácia informácie. Jeho nevýhodou je však práve to obmedzenie na len dve skupiny, čo v prípade, že by ste chceli mať z obrazovky vášho tabletu či notebooku akúsi štatistickú obrazovku zobrazujúcu počasie, akcie, aktuálne správy alebo čokoľvek iné, budete si musieť vystačiť jedine s prístupnou kombináciou alebo v lepšom prípade počkať do budúcna na výtvory hackerov a nezávislých programátorov, ktorí stoja za množstvom užitočných utilít aj pre iOS zariadenia.

multitasking

Ponuka multitaskingu je na obrazovke s rozlíšením 1366 x 768 bodov schopná zobraziť šesť aktuálne spustených aplikácii prostredia Metro, pričom je možné vypnúť ich skutočne intuitívnym spôsobom – i keď je možné aplikáciu vypnúť stlačením pravého tlačítka na ňu a následným zvolením možnosti „Zavrieť“, Microsoft pridal omnoho jednoduchšiu a rýchlejšiu možnosť – po presunutí myši nad miniatúru aplikácie stačí stlačiť kolečko na myši, v tomto prípade známe ako stredné tlačítko myši.

Windows Live
Tak, ako Apple prepojil svoj ekosystém iOS – Mac iCloudom a spoločným Apple ID, tak Microsoft učinil vrámci portfólia svojich troch hlavných produktov – Xbox, Windows Phone, Windows 8. Všetky tri systémy sú, dá sa povedať, závislé na vašom účte Live, bez ktorého nemôžete používať internetové funkcie týchto zariadení, akými sú napríklad konzolový multiplayer a prístup k Xbox Marketplace, sťahovanie aplikácii z Windows Store a synchronizácia údajov medzi telefónnym a počítačovým systémom. V momente, kedy Windows 8 pripojíte k vášmu účtu, od vás bude systém po každom zapnutí vyžadovať prihlasovacie heslo, pokiaľ sa nerozhodnete túto možnosť deaktivovať. Prihlasovať sa však môžete i za pomoci tzv. obrázkového hesla, aké sa objavilo na telefónoch s Android OS a kódom PIN, pokiaľ používateľ preferuje túto možnosť. Zadávanie hesla po každom zapnutí počítaču mi osobne skutočne nevadí a človek si tých pár sekúnd ani neuvedomí.

Bugy, problémy, nedostatky
Ani systém navrhnutý na Macu sa nevyhol chybám a tie ho strašia i v súčasnosti. Môj notebook už v priebehu prvého týždňa mal problémy so správnym fungovaním multi-touch ovládaču od Synaptics, ako aj s utilitami a softvérom určeným najmä pre staršie tri verzie OS, ako napríklad Games for Windows Live potrebný pre spustenie niekoľkých špičkových hier, ako napríklad Grand Theft Auto IV, Colin McRae DiRT 2 a iných. Vôbec netuším, prečo a ako sa to stalo, ale už po približne treťom povinnom update systém vymazal ovládače klávesnice a touchpadu a ja som ostal prakticky závislý na ovládaní myšou, ktorou som sa dopracoval do nastavení systému, aby som vykonal Restore z inštalačného DVD. V tomto bode mi systém ponúkol vybrať si z dvoch možností, aké poznáme z nastavení iOS a ktoré sa v prípade Microsoftu dajú pokladať za jednu z viacerých funkcii, ktoré predchádzajúcim verziám naozaj v takomto podaní chýbali. Zvoliť si totiž môžete obnovu len systémových súborov, alebo previesť úplný „restore“, ktorý kompletne vymaže obsah pevného disku.

nastavenia-metro

Problémy boli jeden čas i so samotným prihlásením sa do počítaču, kedy ma Windows „vyhodil“ s chybovou hláškou, podľa ktorej by som sa mal prihlásiť na účet z miesta, kde som mal prístroj naposledy zapnutý. Toto sa však po pár sekundách vyriešilo vypnutím a opätovným zapnutím WiFi antény na laptope, no problém môže mať systém i v prípade, kedy notebook nemá prístup k internetu. Toto je veľkým problémom najmä v prípade, keď sa rozhodnete priniesť váš notebook na miesto bez akéhokoľvek prístupu k sieti. Týmto som si spomenul i na jeden dôležitý bod – Deaktiváciu či aktiváciu WiFi antény rozozná nový systém ihneď a tak pokiaľ nechtiac toto tlačítko stlačíte, uprostred hovoru cez Skype, bude vás čakať len krátky výpadok hovoru.

Resumé vrámci systému:
Ťažko povedať, či sa majú používatelia z nového systému radovať alebo hnevať. Microsoft sa totiž rozhodol radikálne prispôsobiť trhu, v ktorom prenosné počítače a tablety vytláčajú bežné niekoľko kilogramov ťažké PC bedne, ktoré bolo obtiažne presúvať už len pri sťahovaní sa do nového obydlia. Používateľov určite poteší rýchlosť nového systému, ktorý sa načítava omnoho rýchlejšie ako všetky predchádzajúce a zároveň pôsobí práve na prenosnej obrazovke a dotykovej ploche prívetivo. V prípade stolného počítaču sa však jedná o pomerne nezvyklé a nepraktické prostredie, ktoré môže práve na veľkej obrazovke pôsobiť omnoho chaotickejšie ako v rukách či na stole v kaviarni. Systém má však svoje muchy a aj preto si nezaslúži plné hodnotenie. Nové prostredie však určite stojí za pokus, keďže v tomto prípade záleží naozaj len od používateľa, aký si vytvorí názor a teda je pri ňom omnoho ťažšie presvedčiť niekoho o názore iných. Osobne sa mi začína používateľské prostredie Metro po pár dňoch používania páčiť a za to môže pravdepodobne fakt, že som na Windows 7 použil tlačítko Štart len v prvých mesiacoch a v prípadoch, keď som potreboval niečo vyhľadať. Záverečné hodnotenie: 76%.

Už v priebehu nasledujúcich dní môžete očakávať druhú časť recenzie, v ktorej sa budem zaoberať najmä predinštalovanými aplikáciami v prostredí Metro UI.

Dnes nejčtenější

.