Zavřít reklamu

ResearchKitResearchKit je možné pokladať za ten najrevolučnejší produkt, aký kedy Tim Cook predstavil. Nástroj, ktorý dokáže ľudstvu skutočne pomôcť, je nepochybne výsledkom práce elitných doktorov, ktorých Apple zamestnal v posledných rokoch a o ktorých sa vravelo, že pracujú na Apple Watch. Lenže samotná myšlienka mohla vzniknúť oveľa skôr, keďže jeden z kľúčových členov tímu ResearchKit, Dr. Stephen Friend, už koncom roku 2013 na prednáške MedX na Stanfordovej konferencii prezradil, ako by mohla vyzerať budúcnosť lekárskeho výskumu.

Už pred rokom a pol, v čase predstavenia iPhone 5s, sa na konferencii vyjadril, že si predstavuje open-source systém, ktorý by umožnil užívateľom nahrať svoje zdravotné dáta do cloudu, kam by mali prístup len výskumníci a mohli by tieto dáta využívať pre výskumné účely. Na tejto konferencii bol prítomný aj ďalší kľúčový člen, Michael O’Reilly z Masimo Corporation, ktorý sa myšlienky okamžite chopil a začal pracovať pre Apple, aby tu mohol zrealizovať Friendovu víziu. Je teda vidieť, že prevratná myšlienka zaujala nielen doktorov, ale aj technologického giganta, akým je Apple.

Tím ResearchKit sa začal formovať už po konferencii. O’Reilly sa stretol s doktorom Friendom a (u Applu) celkom bežným spôsobom povedal, že sa s ním potrebuje stretnúť: „Nemôžem vám povedať, kde pracujem a nemôžem vám povedať, čo robím, ale potrebujem sa s vami stretnúť.“ Frienda tieto slová zaujali a súhlasil s ponukou. Krátko po stretnutí začal pravidelne navštevovať sídlo Applu v Cupertine, kde sa stretával s vedcami a inžiniermi a dokonca zorganizoval workshop financovaný DARPA, na ktorom prezentoval, ako dokážu biosenzory potenciálne pomôcť doktorom pri výskume Parkinsonovej choroby.

Prečo si však doktor Friend vybral pracovať pre Apple a ten dokonca prijal návrh, že ResearchKit bude open-source? Ako sám vraví, vybral si ho preto, lebo Apple narozdiel od Googlu a Microsoftu je hardvérovou firmou, ktorá nemá za potrebu predávať dáta a tiež verí, že Apple sa nebude zaujímať o dáta, ktoré budú zozbierané pomocou ResearchKitu. Technológia si získala úspech, za menej ako 24 hodín si prvé výskumné aplikácie stiahli tisícky užívateľov. Napríklad aplikáciu myHeart Counts si stiahlo 11 000 ľudí. Jej tvorca, Euan Ashley zo Stanfordovej univerzity, vraví že Apple sa zachoval hlavne ako sprostredkovateľ rozhrania. Zatiaľ čo on pracoval na rozhraní, konečné aplikácie vytvorili samotní výskumníci. Spoločnosť sa však musela stretnúť s FDA kvôli potenciálnym reguláciám.

ResearchKit
*Zdroj: Fusion.net

Dnes nejčtenější

.