Zavřít reklamu

Apple iCarŠpekulácie o televízoroch dnes už nikoho nezaujímajú, Apple sa totiž po novom zamierava na automobily a tejto téme sa začína venovať čoraz väčšie množstvo analytikov, novinárov a nechýbajú ani osobnosti z automobilového priemyslu, ktoré sú voči najnovšiemu projektu rovnako skeptickí, ako boli v minulosti napríklad výrobcovia mobilov alebo hodinári (Swatch). Najnovšie svoju skepsiu vyjadril bývalý CEO General Motors Dan Akerson, ktorý po dlhoročných skúsenostiach v automobilovom priemysle vyhlásil, že Apple vôbec nevie, do čoho ide.

Hlavne má teda na mysli biznis, v ktorom sa vozidlá (alebo drvivá väčšina) predáva s nízkou maržou a ako je obecne známe, Apple nie je zrovna jednou z tých spoločností, ktoré by vám boli ochotné predať najnovší iPhone za 300€. Navyše vraví, že v automobilovom priemysle je veľmi zložité dodržiavať všetky regulácie a bezpečnostné pravidlá, keďže tu sa naozaj zahrávate so životmi ľudí, a v prípade Applu môže ísť až o desiatky miliónov ľudí, ktorí by sa rozhodli kúpiť si jeho auto: „Veľa ľudí, ktorí v tomto priemysle nikdy nepracovali, si ho nedokážu predstaviť a zvyknú ho podceniť. Myslím, že by si mali dôkladne premyslieť, či chcú ísť do ťažkej výroby. Vezmeme oceľ, surovú oceľ a premeníme ju na auto. Nemajú predstavu o tom, čo idú robiť, pokiaľ do toho naozaj pôjdu.“

Akerson radí, že Apple by mal ostať pri tom, čo mu ide najlepšie a čo mu zarába najviac a nemal by sa starať do priemyslu, v ktorom zjavne nikdy neoperoval. Z iPhonu má oveľa vyššie marže než z automobilov a hlavne nemusí riešiť žiadne bezpečnostné opatrenia, aby ochránil životy svojich zákazníkov. Autonehody by mu nespravili dobrú reklamu, keďže v prípade potenciálnej autonehody by sa správa okamžite spojila s faktom, že auto vyrobil Apple, takže za smrť šoféra, ktorý pri alkoholickom opojení narazil do zvodidiel, môže nebezpečné auto od Applu. Pokiaľ ide o marže, rozhodne zaujímavo vyznie fakt, že Apple zarobil 18 miliónov dolárov pri hrubej marži 39,9%, zatiaľ čo GM zarobilo len 2 miliardy pri 14% marži.

Apple-iCar
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
*Zdroj: Bloomberg

Související články

Dnes nejčtenější