Zavřít reklamu

windows-8-logoMicrosoft na dnešnom evente predstavil nové detaily k očakávanej novinke Windows 10, ktorá má priniesť jednotné jadro systému na všetky platformy, čo predstavuje výhodu jednak pre užívateľov a jednak pre vývojárov. Vývojári vďaka tomuto nebudú musieť vyvíjať 4 rôzne verzie svojich aplikácií pre mobily, ARM tablety, desktop a Xbox, ale jednoducho im postačí optimalizovať jednu aplikáciu na 4 rôzne zariadenia – teda ich používateľské rozhranie, funkcie a iné možnosti. Dá sa tak povedať, že Microsoft vyvinul skutočne jednotný App Store pre všetky platformy, vďaka ktorému si aj majitelia konzol nainštalujú aplikácie ako Shazam alebo Twitter.

V prvom rade Microsoft oznámil, čo všetko môžeme na tomto evente čakať. Oznámil, že nás čaká predstavenie úplne Cortany v takej podobe, v akej sme ju ešte nevideli, nové Windows 10 zariadenia a prepojenie operačného systému Windows 10 s narastajúcim trendom Internet of Things. Nový Windows bude tiež dôležitým pre podnikovú sféru, keďže Windows 10 má chrániť korporátne dáta lepšie, než kedy predtým a toto zabezpečenie bude previazané s hardvérom. Nakoniec, toto zariadenie bude podporované na najväčšom možnom množstve zariadení, čím ho dostane 1,5 miliardy ľudí.

Najžiadanejšie zmeny podľa Windows Insider

Windows Insider Program sa teší obľube, do programu sa doteraz pridalo 1,7 miliónov ľudí, ktorí chcú testovať Windows 10 a chcú ho zlepšovať tak, aby sa z neho stal doposiaľ najlepší Windows na trhu. Microsoft od týchto užívateľov vyzbieral doteraz viac ako 800 000 spätných väzieb, na základe ktorých zlepšuje operačný systém. Títo užívatelia mali doposiaľ možnosť testovať jednu verziu systému určenú pre desktop, nie pre ostatné zariadenia.

Windows 10 Action Center

Na základe týchto spätných väzieb došlo k viacerým zmenám. V prvom rade pribudlo vyhľadávacie pole hneď pri tlačidle Štart. Ďalšia dôležitá zmena sa objavila v menu Štart. To, ktoré sme poznali z Windows 8, bude dostupné už len pre používateľov tabletov a mobilov, zatiaľ čo na obrazovke počítačov bude možné používať tradičné Štart Menu s dlaždicami, respektíve ho zväčšiť do full-screenovej podoby, kde je dostupné úplne všetko – dlaždice aj položky. Novinka inšpirovaná konkurenciou je Action Center, ktorá sa môže vysunúť v pravej časti obrazovky. Tam sa nachádzajú notifikácie a rýchle nastavenia.

Používatelia na tabletoch sa tiež dočkajú špecifických funkcií. Pokiaľ používate hybridné zariadenie, môžete používať Windows 10 tak ako na klasickom počítači či notebooku. Pokiaľ však odpojíte klávesnicu, v pravej časti obrazovky sa objaví hláška, či sa chcete prepnúť na tabletový režim, kde aplikácie zaplnia celú obrazovku. Na tabletoch s 8″ obrazovkou bude pre zmenu možné používať tablet v režime na výšku a aj v režime na šírku. Po otočení tabletu na šírku sa na obrazovke zároveň zjaví spodná lišta s tlačidlom Štart, vyhľadávaním a aplikáciami.

Windows 10 tablet
Windows 10 tablet
Cortana

Cortana bude dostupná aj na počítači a reaguje na príkaz „Hey Cortana“, čím ju vyvoláte hlasom. Cortana s hlasom, ktorý neznie tak roboticky ako Siri, bude prepojená s Bingom a bude môcť vyhľadávať informácie na internete aj na počítači, nie len na mobiloch. Špeciálna funkcia u Cortany je „Impersonations“, vďaka čomu sa môže jej hlas prispôsobiť podľa nálady! Okrem toho, Cortana si pamätá veci o vás, ale len ak jej to vy povolíte. Veci, ktoré o vás vie, môžete spravovať v jej „poznámkach“. Na počítači sa tiež naučila robiť niekoľko ďalších vecí. Môžete jej povedať napríklad, aby zobrazila PowerPointové súbory na vašom disku či v OneDrive alebo aby zobrazila všetky vaše fotky z decembra/prosince. Nechýba ani prepojenie s Windows Store, vďaka čomu keď začnete zadávať „Skype“ a ešte ho nemáte na svojom počítači, môžete si ho vďaka Cortane stiahnuť. Cortana bola navrhnutá tak, aby bola užitočná aj v podnikovej sfére. Pokiaľ teda máte na obrazovke otvorené tabuľky a nechcete ich zatvárať, môžete Cortane jednoducho nadiktovať e-mail, ktorý pošle vášmu kolegovi.

Cortana
Telefóny a tablety pod 8″

Windows 10 pre telefóny prinesie špecifické funkcie pre tieto zariadenia. Nebude však chýbať možnosť nastaviť si pozadie, ktoré bude prekryté dlaždicami s aplikáciami. Prostredie je tu už viacmenej totožné s Windows 10 a preto sa nestretávame len s jednou farbou dlaždíc, ale množstvo dlaždíc bude mať svoje vlastné farby. Takto zároveň Microsoft potvrdil plnohodnotnejšiu verziu Office pre mobilné zariadenia, aká je už dostupná na iOS. Mobilná verzia systému beží na rovnakom jadre ako verzia pre ostatné platformy a pri tejto príležitosti vyvinul Microsoft unifikovanú sadu Office. Na mobilných zariadeniach bude sada predinštalovaná a bude pozostávať z aplikácií Word, Excel a PowerPoint. Prostredie je veľmi podobné tomu na iOS, ale hlavná ponuka pripomína desktopovú verziu – aspoň v súčasnosti.

Medzi špecifické funkcie pre mobilnú verziu Windows 10 patrí Action Center zaberajúce celú obrazovku, možnosť zmenšiť klávesnicu na phabletoch tak, aby sa dala ovládať jednou rukou. Súčasne s tým prichádza do systému možnosť diktovať text, ako to už my môžeme v iOS 8 (v češtine a slovenčine, v angličtine už skôr).

Windows 10 phone
Univerzálne aplikácie

Aplikácia Outlook bude pracovať s gestami a aby ste odstránili e-mail, jednoducho ho „odsuniete“ sprava doľava. Gestom zľava doprava ho naopak označíte. Prostredie Outlook aplikácie je totožné na PC a aj na mobilnom zariadení. Podobnosť aplikácií naprieč platformami sa prejavuje aj v Kalendári, aplikácii Ľudia (zoznam ľudí na Skype, Facebooku, telefóne…).

Aplikácia Photos zobrazí všetky fotky, ktoré máte na svojich zariadeniach a v OneDrive, vďaka čomu ich máte permanentne po ruke. Photos umožňuje tiež robiť základné úpravy fotiek, ktoré sa následne synchronizujú so zariadeniami, na ktorých sa tieto fotky nachádzajú. V praxi je funkcionalita aplikácie veľmi podobná tej v OS X Yosemite a iOS 8, s rozdielom že umožňuje robiť menej zmien. Aplikácia Hudba prejde kľúčovou zmenou. Microsoft umožní už čoskoro nahrávať hudobné albumy do OneDrive, čím sa okamžite synchronizujú s vašimi mobilnými zariadeniami bez nutnosti presúvať ju do telefónu manuálne.

Windows 10 Office
Windows 10 calendar
Spartan

Microsoft nakoniec oznámil prehliadač, o ktorom sa vravelo ako Spartanovi. Prehliadač s názvom inšpirovaným sériou Halo je skutočnosťou a zdá sa, že vtipom o nefunkčnom Internet Exploreri je definitívne koniec. Prehliadač má podobné prostredie ako ostatné prehliadače na svete a teda vo vrchnej časti sa nachádza zoznam otvorených kariet. Spartan (kódové meno) má prostredie navrhnuté tak, aby vás pri surfovaní nič nerušilo. Okrem toho prichádza so špecifickými funkciami ako možnosťou označovania, zvýrazňovania a komentovania vecí na webových stránkach, pričom tieto dáta môžete zdieľať s priateľmi napríklad cez e-mail, Skype alebo Facebook. Užitočnou funkciou je zoznam Na prečítanie s možnosťou uloženia stránok pre offline prehliadanie. Vstavaná podpora PDF dokumentov je tiež súčasťou nového browseru, tak ako Cortana. Tá bude integrovaná do vyhľadávacieho poľa a keď chcete vyhľadať napríklad svoje letenky alebo počasie, požadovaná informácia sa objaví priamo vo vyhľadávacom poli. Funguje to aj pri vyhľadávaní informácií o jednotlivých potravinách.

Spartan
Hranie, Zábava, Xbox One

Phil Spencer, šéf divízie Xbox, na konferencii predstavil novinky súvisiace s hrami a zábavou na Windows 10. To zároveň súvisí s Xbox One, keďže ten taktiež obdrží aktualizáciu na nový systém. Hranie na novom systéme je lepšie, než kedy predtým – sociálnejšie a interaktívnejšie, vďaka novej Xbox App pre počítače Windows. Táto aplikácia ponúka zoznam vašich hier, priateľov, Správy a nakoniec Activity Feed, v ktorom vidíte statusy, úspechy a záznamy videí od vašich priateľov. Ako uvádza, pri vývoji nových sociálnych funkcií sa tím Xboxu inšpiroval komunitou Minecraftu, ktorý je od minulého roku v rukách Microsoftu. Nová Xbox App je prepojená so všetkými hrami, ktoré si nainštalujete na Windows 10 – vrátane hier na Steame. V nich budete môcť využívať službu Game DVR, ktorá vám umožní nahrať na servery Xbox Live záznamy z hier, ktoré máte na svojom počítači – nech už je to Civilization alebo Half Life. Pretože sa v hrách často stretávame s nečakanými udalosťami, Game DVR umožní nahrať posledných 30 sekúnd hrania (čo je o 1/2 menej ako na Xboxe One)

DirectX 12 prináša vylepšenia po stránke výkonu aj optimalizácie. Nový DirectX vyžaduje o 50% menej výkonu na vyrenderovanie rovnakej scény ako DirectX 11, čo sa samozrejme odrazí aj na Xboxe One, kde bude možné vydávať hry s ešte kvalitnejšou grafikou. Taktiež je možné čakať zlepšenia pri komplexnej grafike. Tam, kde DirectX 11 už nezvládal spracovávať komplexnejšiu grafiku, DirectX 12 renderuje komplexnejšiu grafiku bez problémov. Ohromnou výhodou unifikovaného enginu je, že hráči na PC a Xbox One budú môcť hrať multiplayer spolu a úplne prvou hrou, ktorá toto podporuje, je Fable: Legends. Táto hra bude dostupná na oboch platformách naraz a bude prepojená s Xbox Live. Windows 10 tiež umožní koncom roku streamovať hry z Xboxu One na ostatné zariadenia so systémom Windows 10, napríklad na Surface alebo na počítači.

Windows 10 Xbox App
Microsoft Surface Hub

Microsoft predstavil tiež svoju vlastnú obrazovku, Surface Hub s 84″ uhlopriečkou a 4K rozlíšením. Jedná sa o obrovský dotykový displej s integráciou Kinectu, s mikrofónom a hlavne len s jediným káblom. Toto zariadenie je určené hlavne pre podniky, kde je po vytiahnutí stylusu možné zapisovať poznámky pomocou OneNote. Pretože je postavený na Windows 10, zariadenie je kompatibilné s aplikáciami z Windows Store. Medzi aplikácie patrí napríklad Skype for Business. Jedná sa o kombináciu Skypu pre firemné videohovory s možnosťou písania poznámok vrámci stretnutia na tabuľu alebo zobrazovanie firemných prezentácií alebo dokumentov, ktoré chcete zdieľať s účastníkmi brainstormového stretnutia. Toto zariadenie bude dostupné pre podniky po vydaní systému Windows 10.

Surface Hub
Dostupnosť

Cieľom pri vyvíjaní Windows 10 bolo vyvinutie tej najosobnejšej užívateľskej skúsenosti. Medzi dôležité body patrí mobilita, dôvera v tento systém (po stránke bezpečnosti a súkromia) a prirodzená interakcia s prostredím nového systému. Microsoft chce tiež docieliť, aby sa z Windowsu stala služba a nie produkt, čomu napomáha cloud a jednotný názov. A aby si na túto funkciu zvyklo čo najviac ľudí, užívatelia Windows 7 majú nárok na bezplatný upgrade do 1 roka od vydania systému. Okrem toho je možné čakať bezplatný upgrade pre užívateľov Windows Phone 8.1 a pravdepodobne aj pre Windows 8.1. Účastníci programu Windows Insider Program dostanú už budúci týždeň novú verziu systému pre počítač a taktiež vyjde prvá preview verzia systému pre telefóny.

Dnes nejčtenější

.