Zavřít reklamu

telefon nokia 6310
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
V devadesátých letech byla Nokia synonymem pro mobilní telefony a kdo měl 3310, byl králem školních lavic. O dvě desítky let později je však vše zcela jinak, Nokia neustála nástup chytrých mobilních telefonů, které ze začátku dokonce odmítala jako sektor, který se neprosadí a později, když do tohoto trhu přece jen vstoupila, bylo již příliš pozdě na to, aby finská společnost dokázala konkurovat gigantům s Androidem, iOS a v neposlední řadě pak také Windows Phone. Právě poslední jmenovaný se nakonec stal tím, komu Nokia podlehla a nakonec se stala součástí korporace Microsoft, tedy alespoň její mobilní divize.

Microsoft nejprve zachovával samotný brand Nokia a příliš název neřešil, ovšem nyní se na světě začaly objevovat telefony, které nesou název pouze Lumia, nikoli Nokia Lumia. Zástupci Microsoftu nakonec pro The Verge potvrdili, že nové přístroje vyráběné pod hlavičkou Microsoftu již neponesou název Nokia, ale budou se jmenovat Microsoft Lumia. Jedním z posledních telefonů s nápisem Nokia tak bude Lumia 735, novější modely již ponesou název Microsoft Lumia.

Nižší řada přístrojů pak ponese označení jako Microsoft Asha, jak Nokia začala označovat své nižší řady telefonů, které mnohdy ani nemají vlastní operační systém. Značka Nokia jako taková ještě ze světa nezmizí a to i z toho důvodu, že Microsoft pohltil pouze mobilní divizi Nokie, která však vyvíjí také další telekomunikační produkty, jenž jsou stále ve vlastnictví Nokie a budou se prodávat pod tímto brandem. Je však fakt, že se jedná o produkty, se kterými se běžný člověk příliš často nesetká a tak název Nokia pomalu ale jistě vymizí z myslí uživatelů. Ostatně osud Nokie nastínil již v květnu bývalý CEO Nokia a současný ředitel mobilní divize Microsoftu Stephen Elop, když uvedl: „Značku Nokia má Microsoft k dispozici na určitou dobu, ale nebude ji u smartphonů používat příliš dlouho. Práce na přejmenování jsou v plném proudu.“

Lumia-vs.-high-hell
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější