Zavřít reklamu

OS X Yosemite logo
OS X Yosemite je poslední verze operačního systému Mac, která přichází se zbrusu novým designem celého uživatelského prostředí a spoustou funkcí, které zpohodlní a zlepší celkovou zkušenost s už tak parádním systémem. OS X Yosemite je zdarma a co nevidět, možná už dnes bude k dispozici ke stažení a k instalaci z Mac App Store. Existuje ale několik věcí, které byste si měli ujasnit a provést ještě před tím, než se vrhnete s nadšením na instalaci.

1) Měli byste si Yosemite vůbec nainstalovat?

Spousta uživatelů si instalací a aktualizací systému není vůbec jistá. Není to totiž tak dlouho, co verze Lion přinesla s prvními verzemi spoustu bugů a chyb. K tomu přičtěte nedávné hrozivé problémy s iOS 8, které určitě nepřispěly k pozitivnímu vnímání aktualizací.

Osobně jsem ale měl na svém MacBook Air 13 “ 2012 verzi Yosemite nainstalovanou od první veřejné bety. Ano, tenkrát celková zkušenost nebyla plynulá, ale teď mám nainstalovanou již šestou verzi a vše běží tak, jak má a jsem z ní nadšený. Nebojím se tedy říct, že update váš Mac rozhodně nezpomalí, naopak ho zlepší a posune na novou úroveň. Aktualizaci silně doporučuju.

Někteří možná ale stále váhají, důvodem mohou být ze začátku nepodporované aplikace od vývojářů (i když by všechny aplikace na Mavericks měly běžet i na Yosemite) anebo nový design, který se někomu nemusí líbit. Některým uživatelům také přišlo, že se nový font Helvetica Neue, který je tenčí než ten předchozí, na menších zařízeních špatně čte (například na MacBook Air 11”). Zamyslete se tedy nad tím, pokud vám taková změna přijde negativní a způsobí vám potíže se čtením textu. Změna fontu by ale němela být velkým problémem, já jsem si jí skoro nevšiml a okamžitě jsem si zvykl na nový typ.

os_x_yosemite

2) Zkontrolujte systémové požadavky 

Apple je v tomto směru velmi štědrý, nejnovější verze poběží dokonce i na některých modelech z roku 2008. Pokud váš Mac podporoval Mavericks, bude podporovat i Yosemite. Zde je seznam modelů, které se dočkají aktualizace:

• iMac (Mid-2007 nebo novější)

• MacBook (13 “ Aluminum, Late 2008), (13 “ Early 2009 nebo novější)

• MacBook Pro (13 ”, Mid-2009 nebo novější), (15 “, Mid / Late 2007 nebo novější), (17 “, Late 2007 nebo novější)

• MacBook Air (Late 2008 nebo novější)

• Mac Mini (Early 2009 nebo novější)

• Mac Pro (Early 2008 nebo novější)

• Xserve (Early 2009)

Všechny tyto modely podporují OS X Yosemite. Také budete potřebovat alespoň 15 GB volného místa.

OS X Yosemite Hero

3) Aktualizujte aplikace

Je (skoro) vždy dobré mít poslední verzi aplikací a programů. Před tím, než nainstalujete Yosemite, si stáhnětě nejnovější verze následujícím postupem:

– Klikněte na  Apple menu v levém horním rohu a klikněte na “Software aktualizace”

– Aktualizujte všechny položky, které se objeví

512-software-update

4) Proveďte celkový úklid systému

O systém Macu byste se měli starat neustále, pocit z používání se může markantně zlepšit. Před instalací se ale určitě zbavte nepotřebných dokumentů a aplikací, které nepoužíváte a jen vám zabírají místo, jelikož nový systém potřebuje spoustu místa pro to, aby plynule běžel. Také můžete použít postup, o kterém jsme vás nedávno informovali, který zrychlí chod systému.

data

5) Zálohujte svůj Mac

Už jste skoro připraveni na aktualizaci! Jen je tu ještě jedna velmi důležitá věc. Vždycky se něco může pokazit a tak si určitě zálohujte data. Time Machine od Apple je jednoduchý a pohodlný způsob, jak bezpečně a rychle zálohovat svá data do externího disku. Nejlepší je provést zálohu hned před tím, než nainstalujete Yosemite. V případě jakýchkoli problémů pak můžete data nahrát zpět a o nic nepříjdete.

Time-Machine

6) Nainstalujte Yosemite

Klikněte na Mac App Store, stáhněte Yosemite a užijte si všechny nové funkce a novou tvář OS X!

Pamatujte na to, že pro to, abyste mohli používat všechny nové vychytávky, potřebujete na ostatních iOS zařízeních mít nainstalovaný iOS 8. Jedině tak můžete používat funkce jako například volání z Macu, Continuity nebo Handoff. Přejeme příjemnou zábavu!

yosemite

Dnes nejčtenější

.