Zavřít reklamu

sir-jonathan-iveKoncom pracovného týždňa sa šéfdizajnér spoločnosti Apple Jony Ive zúčastnil konferencie New Establishment Summit, ktorú organizuje Vanity Fair. Jony Ive tak poskytol fanúšikom a širokej verejnosti mnoho zaujímavostí, ktoré pochopiteľne súviseli s jeho činnosťou a odhalil tak nielen, čo si myslel o Stevovi Jobsovi, ale odhalil aj to, čo si myslí o konkurencii a najmä o čínskej spoločnosti Xiaomi, ktorá je známa tým, že množstvo jej produktov sa podobá na tie od spoločnosti Apple. Netreba však vylúčiť ani to, že naráža aj na iných výrobcov, ako napríklad na Samsung, ktorého telefóny sa v minulosti podobali na iPhone. Našťastie pre Samsung, táto podobnosť sa s príchodom Galaxy S III a novších modelov vytratila.

„Nevidím to ako lichotenie, vidím to ako krádež a prejav lenivosti,“ tvrdí Ive v súvilsosti s Xiaomi. Vraví, že pracoval na iPhone 8 rokov a potom mu tento výtvor jednoducho niekto len tak okopíruje: „‚Ó, to je lichôtka‘, je úprimne tá najposlednejšia vec, na ktorú myslím. Všetky tie víkendy, ktoré som mohol stráviť doma s mojou milovanou rodinou ale nestrávil som ich… Nemyslím si, že to je v poriadku.“ Ive, ktorý na verejnosti pôsobí ako pokojný človek, sa vyjadril, že je voči tejto téme skutočne krutý, avšak taký je postoj, aký má Apple voči Samsungu a ďalším výrobcom, ktorých obvinil z porušovania patentov. Najlepšou ukážkou extrémnej snahy o ochranu dizajnu bolo v podstate to, ako Steve Jobs vyhlásil „svätú vojnu“ Googlu a Androidu.

Ive v rozhovore tiež odhalil, že základ dizajnérskeho tímu Apple tvorí len 16 ľudí, ktorí pracovali v spoločnosti aspoň 15 rokov. Nikto pritom nikdy neopustil dizajnérsky tím dobrovoľne, vďaka čomu je vidieť, že sa v spoločnosti vybudoval naozaj pevný kľúčový tím dizajnérov. Títo dizajnéri sa v sídle Apple stretávajú tri alebo štyrikrát do týždňa, čo pomáha pri tvorbe produktov. Za zmienku stojí, že tento tím vždy sadne za rovnaké stoly, aké môžeme nájsť v obchodoch Apple Store, no s tým rozdielom, že na týchto stoloch sú papiere a kreslí sa na nich. Veľké prekvapenie mu potom spravil iPhone 6 a to z dôvodu, že ho priviedol do takej podoby, v ktorej sa ho môže dotknúť vlastnými rukami. Dokonalosť dizajnu iPhone 6 má spočívať v tom, že spoločnosť spravila prototypy väčších iPhonov už pred rokmi a väčšia obrazovka mohla predstavovať prínos z hľadiska funkcií, avšak tieto prototypy boli vo výsledku „neohrabané ako množstvo konkurenčných telefónov“.

Xiaomi Mi4
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Apple si už pred rokmi uvedomil, že je treba mať väčšiu obrazovku, no bolo treba spraviť veľa preto, aby vznikol presvedčivý produkt. Dôležitým faktorom boli pritom oblé boky, ktoré dodávajú telefónu pocit, že nie je tak veľký ako v skutočnosti je. Pôvodné prototypy veľkého iPhone boli hranaté skoro tak ako iPhone 4 a iPhone 5, avšak tento dizajn sa neujal práve kvôli tomu, že len podporoval vedomie o veľkosti produktu. To však potom už nebol tak veľký problém, keďže Jony Ive má už 9 rokov skúseností s navrhovaním telefónu iPhone. Pred 9 rokmi sa však mohlo vyvinúť všetko inak, a aj keď vtedy Apple pracoval na telefóne, ktorý ponúkol podstatne väčšiu obrazovku než všetky ostatné, v skutočnosti tento telefón ani nemusel vzniknúť. Ive v rozhovore potvrdil, že jeho tím mal problémy s vytvorením spoľahlivého dotykového telefónu, vďaka čomu dokonca hrozilo, že iPhone by nikdy nevznikol a projekt, ktorý dnes tvorí 50% zisku spoločnosti Apple, mohol zapadnúť prachom. Každopádne, aj keby iPhone nikdy nevznikol, Ive mal stále jeden návrh telefónu, ktorý vznikol pôvodne ako projekt do súťaže. V skutočnosti išlo o koncept obrovského mobilného telefónu, ktorý bol však naozaj gigantický – a to aj oproti dnešným telefónom.

Nakoniec sa nezabudol zmieniť ani o Stevovi Jobsovi. Ako najpozoruhodnejšiu vlastnosť Steva Jobsa pokladá Jony Ive jeho schopnosť sústrediť sa. Steve bol podľa jeho slov najsústredenejšou osobou, akú kedy stretol: „Znie to až celkom desivo, že keď sa skutočne plne sústredíte, pôsobí to trochu nezákonne. Môžete dosiahnuť tak veľa. Steve by sa opýtal ‚Koľkým veciam si povedal Nie?‘ a ja by som mal tieto veci pri sebe…a on by vedel, že nemám vôbec záujem o tvorbu týchto vecí. Sústrediť sa znamená povedať ‚Nie‘ každou svojou kosťou niečomu, o čom viete že je to dobrý nápad ale jednoducho poviete ‚Nie‘ pretože sa sústredíte na niečo iné. Pamätám si, ako som sa rozprával so Stevom Jobsom a opýtal sa ho, prečo ho ľudia pokladali za krutého. Prečo nemôžeme byť miernejší? A on sa opýtal, prečo? A ja som mu povedal, že mi záleží na tíme. A na to mi povedal: ‚Nie Jony, si len príliš namyslený. Chcem len, aby ťa mali ľudia radi. Prekvapil si ma, pretože som si myslel že si ako najdôležitejšiu pokladal prácu a nie to, ako ťa vnímajú ľudia.‘ Ľudia nerozumejú Stevovi, pretože bol veľmi sústredený.“

jony-ive
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
*Zdroj: Business Insider

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější