Zavřít reklamu

Trvalo to rok. nVidia, najrozšírenejší výrobca grafických kariet na svete, oznámil detaily k novému modelu procesoru Tegra K1. Nový procesor je označovaný ako Denver, pričom jeho najväčšou prednosťou je podpora 64-bitových inštrukcií, vďaka čomu sa na trh dostáva ďalší mobilný 64-bitový procesor, ktorý bude konkurovať čipu Apple A7, ktorý Apple uviedol na trh minulý rok s iPhone 5s.

Tegra K1 Denver v skutočnosti obsahuje dve 64-bitové jadrá a tiež obsahuje obľúbený grafický čip nVidia Kepler. Logický procesor je podľa slov nVidie úplne prvým procesorom, ktorý si navrhla ona sama a ktorý je kompatibilný s architektúrou ARMv8, s ktorou je kompatibilný aj procesor Apple A7. Čip ďalej obsahuje 128 kB L1 cache pre inštrukcie, 64 kB L1 cache a 2 MB L2 cache. Procesor, narozdiel od Apple A7, je schopný vykonávať až 7 operácií naraz, zatiaľ čo Apple A7 ich dokázal vykonať „len“ 6 a predošlý model Tegra K1 len tri.

nVidia Tegra K1 Denver
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Tegra K1 Denver tiež disponuje špecialitou menom Dynamic Code Optimization. Nový procesor od nVidie bol totiž navrhnutý tak, aby mal blízko k desktopovým procesorom a teda bol schopný spracovávať operácie v rôznom poradí, ak na seba nenadväzujú. Aby sa ale predišlo k problémom, procesor neustále sleduje a analyzuje prichádzajúce inštrukcie a na ich základe potom vyhodnocuje, či je nutné vytvoriť medzi operáciami súvislosť alebo nie. Výsledkom je optimalizovaný kód, pre ktorý si ale procesor dedikuje 128 MB medzipamäť, do ktorej ukladá optimalizovaný kód. Procesor naňho nezabúda a používa ho aj v budúcnosti, keď deteguje rovnaké inštrukcie a vie, že ho už nemusí znovu optimalizovať.

nVidia nakoniec nezabudla na porovnania a porovnala procesor s viacerými možnými konkurentami. Je jasné, že novší procesor bol schopný predbehnúť minuloročný Apple A7, no čo upúta pozornosť najviac, je to, že procesor už dokázal predbehnúť desktopový procesor! Presnejšie je 64-bitová Tegra K1 schopná dosiahnuť výkon low-end desktopového procesoru Intel Celeron 2955U s architektúrou Haswell, na ktorej sú postavené aj procesory Core i5 a Core i7 využívané v tohtoročných a minuloročných Macoch.

nVidia Tegra K1 vs Haswell
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
*Zdroj: AppleInsider; zive.cz

 

Související články

Dnes nejčtenější