Zavřít reklamu

Pôvodne výrobca grafických kariet, spoločnosť nVidia, vrámci tohtoročného CES predstavila novú generáciu svojich procesorov Tegra, ktoré už v dohľadnej dobe uvidíme v tabletoch a smartfónoch. Nový procesor nesie pomenovanie Tegra K1 a v skutočnosti predstavuje ten najpokročilejší mobilný procesor, aký bol doposiaľ vyvinutý. Spoločnosť totiž sľubuje, že je jej nový čip až trikrát rýchlejší oproti Apple A7, ktorý sa nachádza v najnovšej generácii iPhone a tabletov iPad.

Procesor je určený skutočne pre tú najvyššiu triedu prístrojov, pričom svojim výkonom sa už môže porovnávať s hardvérom, aký dnes obsahuje Xbox 360 či PlayStation 3. Tegra K1 totiž obsahuje až 192 jadier a bude dostupná v dvoch verziách, pričom jedna z nich je postavená na 64-bitovej architektúre Denver. Frekvencia tohto procesoru je nastavená na 2,5 GHz a ako vyhlásil CEO spoločnosti nVidia, Jen Hsun Huang, Android je podľa neho najdôležitejším herným systémom budúcnosti. Pri tak vysokom výkone sa však netreba čomu čudovať. Nová Tegra funguje na 64-bitovej architektúre presne tak, ako čip A7 od Apple, lenže je až o trojnásobok výkonnejšia a podporuje DirectX 11.1, ktorý v súčasnosti využíva aj Xbox One a Windows 8.1.

Tento špeciálny čip bude určený predovšetkým pre hracie systémy, ktoré chcú dokázať, že aj na Androide je možné hrať hry s tak kvalitným spracovaním, aké sme pred siedmimi rokmi videli len na herných konzolách a najdrahších PC zostavách. Netreba sa preto obávať, že by Samsung či LG predstavili smartfón s takmer 200-jadrovým procesorom. Títo výrobcovia budú v tomto roku presadzovať 8-jadrové čipy a Samsung zrejme prvýkrát odprezentuje svoju 1GB LPDDR4 pamäť. 192-jadrová verzia Tegra K1 sa objaví na trhu až v druhej polovici tohto roku, zatiaľ čo už v prvej polovici sa stretneme s lacnejšou, menej výkonnou verziou.

Menej výkonná verzia sa drží viac pri zemi a podľa oficiálnych informácií sa bude jednať o 32-bitový čip postavený na báze Cortex-A15. Tento lacnejší procesor ponúkne štyri jadrá a frekvenciu 2.3 GHz, vďaka čomu sa jeho výkon bude pohybovať približne na úrovni súčasných high-end smartfónov a phablety, medzi ktoré patrí aj napríklad Galaxy Note 3 či pripravovaný Galaxy S5.

*Zdroj: Cult of Android

Související články

Dnes nejčtenější

.