Zavřít reklamu

Budoucnost společnosti Apple je odjakživa opředena nejen tajemstvím, které způsobuje téměř nulová komunikace společnosti s médii, ale také nejrůznější úniky a analytické posudky, ze kterých lze vyvodit minimálně to, jakým směrem se Apple bude v budoucích měsících ubírat. Pokud napíše 9 z 10 analytiků a 9 z 10 významných médií, že nový iPhone bude mít větší displej, pak je pravděpodobné, že větší displej skutečně mít bude. Nikdo na světě nezaručí, jaká bude jeho přesná velikosti, ale čtenáři podobných serverů jako je LsA tak již mohou s poměrně velkou určitostí předpokládat, že jejich budoucí iPhone získá větší displej.

Důvod proč lidé sledují média je informovanost, snaha vědět něco víc než ostatní, kteří média nesledují. Touha vědět co přijde dnes, co se stalo nebo co se stane je nejen přirozenou vlastností člověka, ale také obrovským businessem, ve kterém se pohybují stovky miliard dolarů. Média všeobecně žijí pouze ze dvou možných kanálů. Jedním je předplatné, kdy si uživatel, tedy v tomto případě čtenář zaplatí za možnost přístupu k obsahu. Tento formát je bohužel v ČR/SR jen velmi těžko uplatnitelný a nejde jen o mentalitu lidí, ale také o fakt, že drtivá většina informací, které k nám přicházejí ze zahraničí, jsou převzaté od různých agentur a tak je složité nabídnout čtenářům skutečně pravidelný a originální obsah, za který jsou ochotni platit. Druhou částí je pak samozřejmě také mentalita lidí, kteří si raději koupí za 1€ měsíčně půl litru oslazené vody, než aby byli ochotni zaplatit za informace, které denně čerpají a zajímají je.

Druhou možností, jak uživit média, je samozřejmě reklama. Jedná se o neuvěřitelné částky, které jsou společnosti schopny nejen v zahraničí, ale i v našich končinách investovat do reklamy a propagace svých výrobků. Po finanční krizi z roku 2011 již nemají ani ty největší společnosti světa prostředky na necílenou reklamu. Reklama se cílí na velice úzce profilované skupiny uživatelů, u kterých je největší šance uspět s tím, že je daný produkt prezentovaný reklamou zaujme a oni si jej koupí. Média jsou pak nucena získávat specifické, cílené skupiny uživatelů, ovšem již ani to nestačí. Mediální agentury nechtějí v našich podmínkách oslovit tisíc uživatelů iPhone, potřebují mít možnost prezentovat své partnery a jejich reklamy na serverech, na kterých osloví celou cílovou skupinu v dané krajině nebo alespoň její největší část.

Právě v tomto bodě dochází takříkajíc k lámání chleba. Sami dobře víte, že ne každý kdo má v ruce iPhone je skalní fanoušek společnosti Apple nebo skalní fanoušek technologií. Takového člověka pak neosloví návody, recenze nebo podobné články. Abyste takového člověka získali, musíte mu dát pocit informovanosti, takový člověk musí mít naději, že se čtením vašeho média stane člověkem, který ví něco navíc. Pokud čtenář získá pocit, že může alespoň částečně nahlédnout do budoucnosti, pak máte vyhráno a získáváte na svoji stranu i čtenáře, kteří se jinak o technologie nezajímají.

V ten moment však musíte přicházet s množstvím analytických zpráv, konceptů, úniků, předpovědí, odhadů a dohadů. Je jen na čtenářích, jak tento obsah filtrují. Nikdo, nikdy vám s určitostí až do chvíle než se na pódiu objeví Tim Cook s finálním produktem v ruce nemůže říct, jak přesně bude nový produkt vypadat a co nabídne. Je jedno zda se jedná o média typu LsA nebo New York Times, nedokáže to ani jedno z nich. Vnímejte tedy úniky, koncepty, analytické zprávy a další informace jako souhrn dat, ze kterých lze vyvodit výsledky. Nebudete mít jistotu, že iPhone 6 nabídne 4,7″ displej, budete však mít s vysokou pravděpodobností pravdu, když svým kamarádům řeknete, že nový iPhone nabídne větší displej. A věřte prosím, že média s naprostou jistotou vědí, které články čtenáře zaujmou a bohužel, většinou články které vám, skalním fanouškům nebo odborníkům na technologie připadají jako nesmyslná ztráta času jsou články, které získávají desítky tisíc nových čtenářů.

Související články

Dnes nejčtenější