Zavřít reklamu

iPad mini jsme měl od prvního dne, kdy se začal v ČR/SR prodávat a stejně tak je tomu i u jeho nástupce s označením iPad mini s Retina displejem. Jedná se o první produkt od iPhone 4, který jsme šel a skutečně si koupil, protože mě již v první generaci nadchl. Přinesl totiž na rozdíl od klasického iPadu velikost, která se vejde do fotobatohu, kteoru můžu nosit na jednání a stejně tak ji používat večer v posteli na čtení mailů a surfování na internetu. Abych pravdu řekl, ostatní produkty mě poslední dobou tak trochu míjejí.

Jsem člověk který stále ještě věří tomu, že nejdůležitější funkcí telefonu je telefonování a že na psaní článků mi bohatě stačí dva roky starý MacBook Pro i přesto, že jeho procesor nenese označení Haswell. Proč to vlastně vyprávím? Abyste totiž pochopili proč jsem si koupil nový iPad s Retina displejem, je dobré vědět, že nepatřím mezi lidi, kteří jdou a potřebují mít každý rok kompletně novou sestavu produktů od společnosti Apple. iPad mini s Retina displejem je u mě tedy něčím výjimečným, je to vlastně první produkt, u kterého mě Apple přesvědčil, že se vyplatí po roce obnovit.

Display
První generaci chybělo to nejpodstatnější, přece jen když v roce 2012 po letech co nám Apple vyprávěl, že do všech svých produktů dává ty nejmodernější technologie, přišel iPad mini bez Retina displeje, bylo to překvapení. Po roce máme retina displej a díky velikosti nabízí iPad mini stejný počet pixelů na jeden palec jako iPhone, jeho rozlišení je tedy jemnější než rozlišení klasického iPadu. Právě absence Retina displeje byla přitom u prvního iPadu pro řadu uživatelů důvodem, proč čekali až na současno, novou generaci iPadu mini. Displej je skutečně povedený a kromě rozlišení mi osobně připadá, že přináší také trošku jiné, na první pohled líbivější podání barev. Bílá je na iPadu mini Retina více bílá než na první generaci a když jsem oba iPady porovnal takříkajíc tváří v tvář, musím uznat, že původní iPad má barvy více do žluta. Z displeje jsem osobně spokojený a mohu říct, že se čekání vyplatilo, iPad mini přináší to, na co jsem čekal.

display_image

Apple A7
iPad mini jsem používal až do dnešní doby s iOS 6, ti co přešli poté co vydal Apple iOS 7, používali i tak rok právě iOS 6, který byl pro iPad mini jako stvořený. Za celý rok se mi iPad ani jednou nesekl a neměl jsem s ním jediný problém. V současné době je však již iOS 7 a u toho je znát, že na něj iPad mini zkrátka nestačí. Naštěstí přišla nová generace iPadu mini s Retina displejem a procesorem Apple A7 s 64-bit procesorem, na které jede nové iOS stejně rychle jako iOS 6 na původním iPadu mini. Pokud tedy přejdete z iPadu mini na iPad mini s Retina displejem, při práci se systémem si žádného rozdílu nevšimnete. Samozřejmě nyní srovnávám systém iOS 6 na iPadu mini, který jste používali rok a iOS 7 na iPadu mini s Retina displejem. Pokud vezmeme iOS 7 na původním iPadu, pak je rozdíl již více znatelný. Osobně používám iPad na maily, surfování po internetu a prohlížení obrázků, to je vše, proto nejsem zrovna tím, kdo může ocenit nový výkonný procesor. Stačí mi však, že jede iOS 7 na iPadu mini Retina stejně plynule jako iOS 6 na původním iPadu. V klasické recenzi se samozřejmě dozvíte jak výkonný vlastně iPad je a nezklameme ani ty, kteří používají svůj tablet pro stříhání videa nebo další náročnou práci. Samozřejmě se podíváme také na koprocesor M7.

design_profile

Design & váha
iPad mini s Retina displejem přinesl zásadní novinky ve svém výkonu a displeji. Ty lze také považovat za to nejdůležitější, co jsme od nového iPadu mini očekávali. Co se týká designu, ten je nezměněn a i když váha nového iPadu oproti původnímu vzrostla o 28 gramů, jedná se o takový rozdíl, který je zanedbatelný. Pokud se budete hodně soustředit, skutečně poznáte, že je novinka o něco těžší, nejedná se však o nic, co by stálo za řeč. To stejné platí i o jeho hloubce, přece jen rozdíl půl milimetru je něco, co pouhým okem ani neuvidíte, natož abyste to poznali pocitově. Pokud však máte skutečně velmi, ale opravdu velmi těsné pouzdro, je možné, že budete muset pořídit nové. To však platí jen skutečně u pár pouzder, jinak vám bude určitě pasovat to, které jste používali na původním iPadu mini. Pro mě osobně nový iPad mini přinesl vše, co jsme očekával a Apple mi dal důvod, proč pořídit nový model po roce, i když to u jiných produktů nedělám a věřím tomu, že iPad mini 3. generace, se u mě doma ohřeje skutečně jen na recenzi, protože si vystačím s novinkou s Retina displejem.

smart_gallery_white_cover_pink

 

Tak nějak…. vše při starém
iPad mini skutečně splnil v druhé generaci vše co jsem od něho očekával, na druhou stranu mě trošičku mrzí že nepřináší nic na první pohled jiného. Pokud totiž nepoužíváte skutečně náročné aplikace, které úplně upřímně spočítáte na prstech jedné ruky, rozdíl mezi původním mini a tím novým nemáte šanci postřehnout, pokud jste tedy na původním iPadu nepřešli na iOS 7. Nevím moc jak svůj pocit popsat, ale zkrátka mi chybí něco nového, nějaký prvek, díky kterému bych jednoznačně řekl, jasně, tohle jsem nepotřeboval, ale když už máme tu dvojku, je fajn že to přinesla. Nevím ani co by to mělo být, zkrátka nějaká úplná blbost, kvůli které se jen pousmějete, ale to mi tentokrát chybí. Na první i druhý pohled je kormě displeje a procesoru iPad mini skutečně stejný jako původní generace, ovšem displej, tak ten stojí za to! Poprvé v životě jsem sice přešel hned na další generaci nového produktu, ovšem to kvůli tomu, že mě přechod na novou verzi vyšel na skutečně pár stovek korun díky prodeji stávajícího iPadu a slevě na nový.

overview_hero

Související články

Dnes nejčtenější

.