Zavřít reklamu

Netrvalo veľmi dlho a pár hodín po tom, ako austrálsky servis iExperts zverejnil fotografie rozobraného iPhone 5s, sa do vnútra nových telefónov pozrel aj známy americký servis iFixIt. Tento servis, známy najmä pre dlhodobé zverejňovanie návodov na opravu alebo kompletné rozobranie nových Apple produktov, v priebehu noci zverejnil svoje poznatky z rozoberania nového iPhone 5s a popri ňom sa pozrel aj na vnútro telefónu iPhone 5c. Samozrejme nezabudol ani na hodnotenie opraviteľnosti, a oba telefóny si vyslúžili hodnotenie 6 z 10.

iPhone 5s

V prípade opravy iPhone 5s treba dávať o niečo väčší pozor pri odnímaní predného sklíčka, pretože sa tu nachádza ďalší kábel, spájajúci Touch ID snímač so zvyškom interných komponentov. Kábel je navyše tenký a tak je riziko jeho poškodenia väčšie. Apple tiež odstránil pútko na odlúpnutie batérie a namiesto neho použil množstvo lepidla, vďaka čomu je oprava problematickejšia. Samotná batéria nesie kapacitu 1 560 mAh pri 5,92 watthodinách a voltážou 3,8 V. Zaujímavosťou tiež je, že Apple má viacerých dodávateľov batérií, pretože jedna batéria u iFixIt pochádza od Desay Battery Co., a o druhú sa postarala spoločnosť Simplo Technology Inc. Napriek tomu, že z hľadiska poštu megapixelov je iSight fotoaparát rovnaký, aj tu došlo k zmene – Apple použil aktualizovanú verziu predchádzajúceho modelu od Sony s označením IMX145. Zaujímavosťou tiež je, že Apple v novom smartfóne použil úložisko od spoločnosti SK Hynix, v ktorej prednedávnom došlo k rozsiahlemu požiaru.

iphone-5s-2

Za najväčšiu zaujímavosť pritom technici z iFixIt pokladajú procesor M7. Ten sa nachádza v procesore Apple A7, presne tak ako to oznámil Apple a nie na základnej doske, ako očakávali technici z iFixIt. Procesor Apple A7 tiež obsahuje 1GB operačnej pamäte RAM, presne tak ako predchádzajúci model a iPhone 5c. S odvolaním na server AnandTech tiež tvrdí, že o dvojnásobný výkon v porovnaní s Apple A6 sa nepostaral prechod na 64-bitovú architektúru, ale prechod z ARMv7 na novú inštrukčnú sadu ARMv8. Táto technológia, Táto technológia podľa ARM umožňuje vytvoriť čip s vyšším výkonom bez vplyvu na výdrž batérie. Navyše, ARMv8 podľa spoločnosti podporuje práve 64-bitové inštrukcie, a tak je možné, že už v dohľadnej dobe uvidíme na trhu ďalšie smartfóny s 64-bitovým procesorom.

iPhone 5c

Určité zaujímavosti sa ukrývajú aj vo vnútri plastového iPhone 5c. Napriek tomu, že je tento telefón takmer identický s minuloročným modelom, prístroj v sebe podľa iFixIt ukrýva objemnejšiu batériu s kapacitou 1 510 mAh, čo je o takmer 5% viac ako v prípade batérie z iPhone 5, s kapacitou 1 440 mAh. Ani tu však Apple nenechal staré pútko na odlúpnutie batérie, a na jeho miesto opäť dosadil lepidlo v rovnakom množstve ako u iPhone 5s. Jedná sa tak o pomerne zvláštny krok zo strany spoločnosti, ktorá si vždy nechala záležať na vnútornom vzhľade zariadenia a snažila sa ľudí prekvapiť aj takými vecami, ktoré bežný spotrebiteľ nikdy neuvidí (Pozn. podpisy Macintosh tímu vo vnútri Apple Macintosh).

iphone-5s-1
iphone-teardown

Související články

Dnes nejčtenější

.