Zavřít reklamu

Apple tento rok hodlá posunúť vpred viaceré svoje aplikácie, a okrem toho, že pred pár hodinami oficiálne predstavil Logic Pro X, tak sa dnes náš server môže pokochať recenziou ďalšieho softvéru budúcnosti, iWork pre iCloud. Ako iste viete, Apple sa rozhodol predstaviť úplne novú cloudovú sadu, ku ktorej momentálne môžu pristupovať iba používatelia s platným vývojárským Apple ID a aktívnym iCloud. Letem světem Applem malo možnosť okúsiť, ako vyzerá populárna sada v súčasnosti a upozorniť tak užívateľov na to, čo ich čaká.

Hneď na úvod sa pozrime na kompatibilitu. Apple sa rozhodol, že jeho sada môže byť dostupná naozaj pre každého, a jediné čo k tomu potrebuje, je internetový prehliadač. Nesmie sa jednať o akýkoľvek prehliadač, ale treba využívať čo najnovšiu verziu softvéru:

  • Safari 6.0.3 alebo novší
  • Chrome 27.0.1 alebo novší
  • Internet Explorer 9.0.8 alebo novší

Zdá sa, že Apple v tomto prípade akosi vynechal podporu pre Mozilla Firefox, a my to môžeme iba potvrdiť. Stabilita iWork vo Firefoxe je jednoducho mizerná a nedostali sme sa ďalej, ako za spúšťaciu obrazovku Pages. Konieckoncov, Apple nás na toto upozornil už pri načítavaní, ale my sme jeho slová jednoducho ignorovali. Prehliadač by však mal byť v budúcnosti podporovaný, vďaka čomu sa zrejme docieli i kompatibilita s distribúciami Linuxu. Kompatibilita so Safari na iPade ale neexistuje. Narozdiel od Office Web Apps, pre prácu s iWork na iPade je potrebné zakúpiť si aplikácie po 8,99€ alebo počkať, kým dôjde k ich úplnému zlacneniu. Pretože je iWork prispôsobený pre platformu OS X aj Windows, rozhodli sme sa, že ju otestujeme práve na tej konkurenčnej.

Keď sa pozrieme na webovú stránku iCloud, máme prehľad o tom, čo nás v budúcnosti čaká. Apple sa rozhodol, že zo základnej ponuky vymaže ikonku iWork a nahradí ju trojicou odkazov na existujúce aplikácie, ktoré sadu iWork tvoria. Práve preto môžeme v ponuke vidieť ikonky Pages, Numbers a Keynote. Tie sú momentálne kópiou iOS verzii, a preto nevylučujeme, že Apple do budúcna zmení ich vzhľad spolu s vydaním iOS 7.

pages-numbers-keynote
Pages

Dostávame sa k prvej aplikácii. Textový editor Pages ponúka vo svojom základe omnoho viac, ako konkurenčná webová sada, a v tomto prípade nás ohromne prekvapila. Môžeme povedať, že Apple ponúka takmer kompletný webový port aplikácie z iOS, ktorý sa odlišuje iba niekoľkými, avšak očakávanými obmedzeniami. Obmedzenie sa týka predovšetkým obrázkov, respektíve ich formátu a veľkosti. Do Pages na iCloud nemôžete nahrať obrázok väčší ako 2,4 MB a s iným formátom, ako JPG, PNG alebo GIF. Kuriózne obmedzenie stretne aj tých, ktorí tvoria veľmi obsiahle dokumenty. Apple vraví, že jeho Pages dokážu otvoriť iba súbor s veľkosťou maximálne 100 MB, a súbory, ktoré presahujú tento limit, je potrebné zmenšiť. K tomu samozrejme poslúži platená aplikácia na iOS alebo Mac.

pages-error

Vo svojom základe sa pritom jedná o aplikáciu, ktorá je takmer na 100% podobná tej, ktorú si môžeme zakúpiť na iPad a iPhone za 9€, no aj napriek tomu v nej chýba niekoľko populárnych funkcii. Hneď na úvod sa môžu používatelia webovej verzie rozlúčiť s tabuľkami a grafmi. Tie vo webovej verzii zatiaľ nie sú dostupné, ale v budúcnosti sa majú určite objaviť. Ďalšou obľúbenou funkciou, o ktorej môžeme zatiaľ iba snívať, je Version History. Kým na OS X a iOS si aplikácia ukladá kompletnú históriu daného dokumentu a umožní kedykoľvek sa vrátiť k nemu a upraviť aj tie najzákladnejšie zmeny, na iCloude toto jednoducho nefunguje. Miesto toho má používateľ možnosť upraviť tie zmeny, ktoré vykonal behom danej relácie. V tomto prípade určite poteší možnosť automatického ukladania. To je permanentne aktívne, a pri používaní som si nevšimol, že by sa táto funkcia dala vypnúť. Jej prítomnosť poteší najmä preto, že na konkurenčnej sade je užitočné si pre istotu uložiť dokument manuálne. Webová verzia Pages nemá žiadne predurčené požiadavky na rozmery okna, z osobnej skúsenosti však odporúčam rozlíšenie 1024 x 768 alebo vyššie. Pri práci s nižším rozlíšením je okno jednoducho škaredé a s aplikáciou sa nedá pracovať tak dobre, ako by sa očakávalo. Pokiaľ však máte displej s rozlíšením 1366 x 768 bodov ako ja, s výsledkom budete určite spokojní.

Čo ma ale osobne ako používateľa iOS verzie Pages rozhodne prekvapilo, je korekcia chýb. Aj keď sa Apple síce nepokúša opravovať chyby v texte za vás, chybné slová automaticky podčiarkne červenkastými bodkami. Žiaľ, Apple zjavne vo svojej aplikácii podporuje iba angličtinu a preto sa tunajší používatelia stretnú s bodkami pod každým slovom. Rozhodne sa však jedná o krok vpred, zvlášť keď vezmeme, že korekcia chýb sa už nachádza v aplikácii Microsoft OneNote pre iPad. Osobne preto dúfam, že Apple nezaspí na jednom mieste a spolu s budúcou verziou Pages pre iOS prinesie aj túto možnosť.

Numbers

Sada by zrejme nebola kompletná, keby sa Apple nerozhodol ponúknuť svojim používateľom prístup k tabuľkovému procesoru Numbers. Odpoveď Applu na Microsoft Excel vo svojej webovej beta verzii exceluje, za čo môže jej veľká podobnosť s verziou na iPade. Prítomná je tiež možnosť nahrať existujúce dokumenty z obrazovky PC či Mac. K tomu ich stačí jednoducho presunúť do okna prehliadaču, podobne ako je tomu pri nahrávaní súborov na Dropbox cez internet. V Numbers sa môžeme stretnúť so 16-timi predpripravenými šablónami, vrátane základnej, ktorá si nájde svoje využitie a zároveň pripomenie dobu, kedy bolo potrebné formátovať vzhľad hárku manuálne. Apple si je tiež vedomý faktu, že aplikácia musí plnohodnotne pracovať s grafmi, no momentálne môžeme na prácu s nimi zabudnúť. Numbers síce dokážu zobraziť grafy, no v terajšej verzii neumožní upravovať ich detaily, a tým pádom slúžia viacmenej ako dekorácia.

Do spustenia sady iWork pre iCloud ale ostáva niekoľko mesiacov a behom tohto času je Apple schopný implementovať potrebnú funkciu do webového programu. Aj keď sa jedná o pomerne dôležitú funkciu a jej absencia zamrzí, nič to nemení na skutočnosti, že je program odladený a v konečnom dôsledku sa s ním pracuje veľmi príjemne. Vrámci výpočtov sa môžu používatelia tešiť na viac ako 260 funkcií, vďaka ktorým môžu automatizovať drvivú väčšinu výpočtov vo svojich tabuľkách.

Keynote

Trojicu aplikácií ukončí nástroj na tvorbu prezentácií, Keynote. Aplikáciu Keynote som si obľúbil predovšetkým z toho dôvodu, že narozdiel od PowerPoint ponúka pomerne veľké množstvo unikátnych a svojských vizualizácií, ktoré sú typické aj pre konferencie Applu. Osobne si ale myslím, že Keynote v iCloude zaostáva najviac. Aplikácia síce ponúkne familiárne prostredie, na druhú stranu v ňom nemôžem pridávať animácie pre text či obrázky, a rovnako v nej nenájdeme ani možnosť vytvárania grafov a tabuliek. Či sa v budúcnosti stretneme s animáciami, je otázne. Apple totiž vo svojom zozname neuvádza, že by sa tak malo stať. V konečnom dôsledku umožní aplikácia Keynote iba pridávať text a obrázky, upravovať ich vzhľad, a vytvoriť prezentáciu pomocou série prechodov. Aj keď počtom prechodov jasne prekonáva konkurenčný softvér, z hľadiska funkcionality výrazne zaostáva. Žiaľ, absencia animácií a potrebných efektov sa odzrkadľuje aj na kvalite importovaných prezentácií. Pokiaľ sa rozhodnete prehliadať prezentáciu cez webovú aplikáciu, môžete očakávať jedine suchý sled snímkov bez známok života.

Související články

Dnes nejčtenější

.