Zavřít reklamu

Len necelý deň po ohlásení výsledkov za uplynulý štvrťrok sa objavila veľmi potešujúca správa pre všetkých fanúšikov kalifornskej značky. Apple totiž ohlásil, kedy sa bude konať jeho každoročná konferencia WWDC 2013 a spolu s ňou zverejnil na svojom oficiálnom webe ikonu, ktorá môže zaujať najmä svojim novým tvarom. Tá totiž tentoraz pripomína ikony na iOS zariadeniach a je preto veľmi možné, že práve týmto sa snaží spoločnosť poukázať na to, že sa jej mobilná platforma už v tomto roku dočká významnej revolúcie.

My sa však chceme pozrieť na nadchádzajúcu WWDC zo všeobecného hľadiska a preto sme sa rozhodli pripraviť zhrnutie, ktoré sa môže v júni / červnu ukázať ako pravdivé, alebo aj ako nepravdivé. Podobne ako v priebehu každého roku, aj tentoraz očakávame, že Apple aktualizuje svoje MacBooky.

MacBook Pro

Podľa doterajších tvrdení by sa mali vrámci série MacBookov udiať veľké zmeny. Špekulácie vravia, že by Apple mal v tomto roku definitívne opustiť staré, klasické MacBooky Pro s mechanikou SuperDrive, a mal by ich nahradiť tenšími modelmi s Retina displejom. Toto tvrdenie môže v sebe obsahovať zrnko pravdy, zvlášť ak vezmeme do úvahy, že sa Apple rozhodol zlacniť 13-palcové modely MacBooku Pro Retina o rovných 200€, čím ho spravil cenovo dostupnejším.

Zároveň zo svojej odstránil zo svojej ponuky najdrahší variant 15-palcového MacBook Pro, ktorého cena sa pohybovala na úrovni $2199, teda na úrovni, na ktorej je možné zakúpiť základný 15-palcový model Retina MacBook Pro. Fakt, že MacBook Pro (s výnimkou Mac Pro) je jediným predávaným zariadením so vstavanou mechanikou, môže svedčiť tomu, že sa Apple rozhodol dať tejto staršej technológii červenú a nahradil ju digitálnym sťahovaním z App Store.

MacBook_Pro_retina

MacBook Air.. s Retina displejom?

Ďalšou kapitolou je ultrabook MacBook Air. Od čias predstavenia prvého Retina MacBooku sa šíria internetom špekulácie o tom, že by Appple mohol v budúcnosti použiť Retina displej aj u týchto ultrabookov. Otázkou však je – potrebuje tento počítač Retinu? Samotný displej je v tomto prípade len o niečo hustejší ako v prípade bežného MacBook Pro a z hľadiska hardvéru sa jedná o prístroj, ktorý je určený skôr pre bežných užívateľov ako pre profesionálov.

Keďže vyššia hustota displeju by mala vplyv na veľkosť batérie, je možné, že Apple, ktorý je posadnutý tenkosťou zariadení, by musel predstaviť o niečo hrubší a ťažší model, ktorý by dokázal udržať výdrž batérie na terajšej úrovni 5 až 7 hodín. Nehovoriac o hardvéri, ktorý by musel byť optimalizovaný pre potreby Retina displeju. Pokiaľ sa teda Apple nerozhodne ponúkať ultrabook za $1499 – $1799, žiadny MacBook Air with Retina Display sa nekoná.

MacBook_Air_2011

Nové zariadenia by však v tomto prípade mali disponovať novým hardvérom, o ktorý by sa aj v tomto roku mala postarať spoločnosť Intel. V tohtoročných MacBookoch pravdepodobne nájdeme procesory s jadrom Haswell, ktoré chce Intel začať dodávať údajne už v júni, teda práve v čase konferencie WWDC 2013. Jadrá Haswell sú vyrábané 22-nanometrovým výrobným procesom, a vďaka novému čipu by bolo možné predĺžiť mierne zvýšiť výdrž batérie.

OS X 10.9 a iOS 7

Samostatnou kapitolou sú systémy. Čo je jednoznačné, je skutočnosť, že Apple na tohtoročnej WWDC predstaví nové verzie operačných systémov OS X a iOS, čo konieckoncov potvrdil aj vo svojom oficiálnom vyhlásení. I keď dnes toho nie je o týchto dvoch systémoch veľa známeho, je zrejmé, že Apple sa aj teraz rozhodne vyvíjať OS X po vzore iOS, a tak očakávame, že spoločnosť do nového systému 10.9 prinesie integrovanú hlasovú asistentku Siri, ale aj neslávne Apple Maps. Či však budú mať mapy využitie v počítačovom systéme, je zatiaľ otázne. Pokračovať by mala integrácia iCloudu a popri samotnom systéme je možné, že spoločnosť predstaví nové sady iLife ’13 a iWork ’13, na ktorých údajne spoločnosť už pracuje.

OS_X_10.9

Najväčšia revolúcia by sa však mala dotknúť iOS. Systém, ktorý už od svojej prvej verzie vyzerá prakticky rovnako, by mal prejsť rukami šéfdizajnéra spoločnosti Apple Sira Jonathana Iva, ktorý by sa mal postarať o to, aby po šiestich rokoch došlo k ohromnej zmene dizajnu. Podľa doterajších špekulácii by mal dizajn systému odpovedať Jonyho štýlu, a je preto možné, že budúci systém ponúkne vo svojom prostredí jednoduchšie tvary, ako aj zrejme farby v odtieňoch šedej. O tom, ako by mohla takáto zmena vyzerať, môžu svoje vravieť i nové verzie aplikácií Hudba a Telefón. Práve takýto vzhľad by mal podľa tvrdení použiť Apple vo svojom budúcom mobilnom operačnom systéme, iOS 7. „Sedmička“ zároveň ukončí podporu niektorých starších zariadení, akým je napríklad iPhone 3GS či iPod touch 4. generácie. Či sa obmedzenie dotkne aj iPhone 4, nie je v súčasnosti známe, je však možné, že sa Apple hodlá v tomto roku preorientovať na zariadenia so širokouhlým displejom, konkrétne iPhone 5, iPod touch 5. generácie a iPhone 5S.

Photo 19.9.2012 23 54 03
Photo 19.9.2012 23 53 41

One more thing…

Nakoniec jestvuje možnosť, že sa Apple na tohtoročnej WWDC rozhodne prekvapiť tých, ktorí čakali, že si Apple udrží svoj pravidelný 12-mesačný cyklus vo vydávaní produktov. Keďže Apple už dnes vyrába prvé modely iPadu piatej generácie, je možné, že by Apple už v priebehu WWDC bol schopný svoj nový produkt ohlásiť, čím by stihol spomínaný letný termín, aj napriek tomu, že Tim Cook oficiálne prehlásil, že v tomto štvrťroku nemáme očakávať žiaden nový hardvér. Tak či onak, iPad piatej generácie by mal disponovať dizajnom iPadu mini a mal by ponúknuť procesor Apple A7X, ako aj kvalitnejší fotoaparát, schopný zachytávania fotografii s rozlíšením 8 megapixelov. A Mac Pro? Je možné, že spoločnosť ohlási novú generáciu či nový model svojho profesionálne orientovaného stolného kolosu práve na vývojárskej konferencii v San Franciscu.

macrumors-ipad5a

Související články

Dnes nejčtenější

.