Zavřít reklamu

Na tohtoročnej konferencii WWDC, predstavila spoločnosť Apple okrem iného, aj novú verziu svojho mobilného operačného systému iOS 6. Scott Forsatll si pri jeho predstavovaní dokonca dovolil poznamenať, že pridanie viac ako dvoch stoviek nových funkcií, robí z iOS 6 svetovo najpokročilejší systém pre mobilné zariadenia. Hlavne vďaka nemu sú produkty ako iPhone, iPad a iPod touch také geniálne, bezpečné, jednoduché a každou ďalšou novou verziou iOS, aj lepšie využiteľné.

V súčasnosti sa iOS 6 nachádza v beta verzii a preto je prístupná len vývojárom, ktorý majú zaplatený ročný poplatok vo výške 99 dolárov. Naša redakcia však takúto možnosť má a preto sme hneď po vydaní novej verzie, začali s jej testovaním. Prinášame vám tak prvé dojmy z očakávaného iOS 6, ktorý by mal byť dostupný pre verejnosť až na jeseň, spolu s príchodom nového modelu iPhone.

iOS6

Na úvod treba upozorniť, že iOS 6 je kompatibilný s modelmi iPhone 3GS/4/4S, iPad 2/3 a iPod touch 4G. Bohužiaľ nie všetky novinky, ktoré nová verzia prináša, budú k dispozícii na každom so spomenutých produktov. Ťažko povedať, či sa jedná o zámer zo strany Applu, alebo či jednoducho výkon starších zariadení, nie je dostatočný na beh niektorých nových funkcií. Konkrétne, ktoré hlavné funkcie z iOS 6 budú k dispozícii na vašom produkte od Applu, si môžete pozrieť v nasledujúcej tabuľke:

ios6kompatibilita

Naše testovanie prebiehalo na modeli iPhone 4, tým pádom sme nemali možnosť vyskúšať hlavne flyover a Turn-by-Turn navigáciu, patriace medzi hlavné novinky, ktoré užívateľom ponúkne nová iOS 6. Začnime však samotnou inštaláciou, ktorá prebiehala cez najnovšiu verziu iTunes 10.6.3. Pokiaľ máte svoj iPhone, iPad či iPod touch zaregistrovaný na platenom vývojárskou účte, inštalácia by mala prebehnúť bez problémov. Uvítacie menu je už známe a po jeho správnom nakonfigurovaní, sa pred vami objaví plocha iOS 6 s menšou zmenou vzhľadu ikoniek, ako sú Nastavenia a Mapy. Poďme sa však na dizajnové a funkčné zmeny iOS 6, pozrieť postupne.

Zmena vzhľadu užívateľského prostredia

Spoločnosť Apple sa pri vývoji novej verzie operačného systému iOS, konečne rozhodla pozmeniť dizajnovo zastaralé a okukané užívateľské prostredie, ktoré ako sme už v našom článku uvádzali, pomaly ale určite prestáva svojich užívateľov baviť. Osobne ma menšia zmena vzhľadu úprimne potešila, no myslím si, že sa inžinieri v Cupertine mohli posnažiť ešte o niečo viac. Každopádne si názor utvorte sami s priložených snímok, ktoré porovnávajú jednotlivé dizajnové zmeny medzi iOS verzie 5 a 6.

 • Domáca obrazovka (vľavo iOS 6, vpravo iOS 5.1.1)

plocha

 • Menu>Nastavenia (vľavo iOS 6, vpravo iOS 5.1.1)

menu1

menu2
 • Klávesnica na vytáčanie čísla (vľavo iOS 6, vpravo iOS 5.1.1)

klavesnica

 • Notifikačná lišta (vľavo iOS 6, vpravo iOS 5.1.1)

notifk

 • Aplikácia Počasie (vľavo iOS 6, vpravo iOS 5.1.1)

 • Aplikácia Mapy (vľavo iOS 6, vpravo iOS 5.1.1)

mapy

 • Aplikácia Safari (vľavo iOS 6, vpravo iOS 5.1.1)

safari

 • App Store (vľavo iOS 6, vpravo iOS 5.1.1)

appstore

appstore1
appstore2
 • Aplikácia Hudba (vľavo iOS 6, vpravo iOS 5.1.1)

albumy

albumyk
albumys
 • Možnosti zdieľania (vľavo iOS 6, vpravo iOS 5.1.1)

fotky

 • Integrácia sociálnych sietí

fbtw

 • Úprava kontaktov (vľavo iOS 6, vpravo iOS 5.1.1)

kontakty

Nové funkcie

 • Mapy

Už veľa krát sme spomínali, že Apple sa v konkurenčnom boji rozhodol použiť namiesto mapových podkladov od Googlu svoje vlastné, na ktorých spolupracoval spolu so skúsenou spoločnosťou TomTom. Bohužiaľ v súčasnej beta verzii, je pokrytie Európy satelitnými snímkami na veľmi nízkej úrovni a tým pádom sa ku Google mapám nedá porovnať. Avšak do vydania finálnej verzie zostáva ešte niekoľko mesiacov a preto predpokladám, že dovtedy sa situácia rapídne zmení.

IMG_0483
 • Nerušiť

Nová funkcia Nerušiť, umožňuje stíšiť všetky prichádzajúce hovory a upozornenia. Taktiež je možné aj jej presné načasovanie od a do určitej hodiny, alebo konkrétne určenie osôb, na ktorých hovor má byť upozornené.

IMG_0482
 • Integrácia sociálnej siete Facebook

Pri vydaní iOS 5 sa používatelia produktov značky Apple, konečne dočkali plnej integrácie sociálnej siete Twitter. Podobná situácia sa zopakovala aj v novej iOS 6, ktorá plne podporuje zdieľanie fotografií, kontaktov, udalostí a polohy s populárnou sieťou Facebook. Týmto krokom nastala zmena aj v možnostiach zdieľania, čím si užívatelia môžu vybrať z ešte väčšieho portfólia možností. Zdieľať je možné takmer všetko, od URL adries, obrázkov, fotografií cez odporúčanie jednotlivých aplikácií v App Store a výsledkov v Game Center.

IMG_0476
 • Passbook

Umožňuje rezerváciu leteniek a vstupeniek na rôzne udalosti, bohužiaľ zatiaľ nefunguje.

IMG_0471
 • Prijímanie hovoru

Často sa naskytnú situácie, kedy jednoducho nie je možné zdvihnúť prichádzajúci hovor. Konečne prišli na to aj v Cupertine, pretože s iOS 6 je možné na neprijatý hovor odpovedať rýchlou SMS odpoveďou, ktorá volajúceho upozorní, prečo sa danej osobe práve nemôže dovolať.

IMG_0481

 

 • Mail

Vylepšením prešiel aj e-mailový klient, ktorý sa štandardne nachádza v mobilnom operačnom systéme od Applu. Po novom si je možné vytvoriť VIP skupinu užívateľov, od ktorých neprečítané e-mailu budú vždy na prvom mieste a to bez ohľadu, na čase ich prijatia. Taktiež je možné pridať do príloh nie len fotografie, ale aj videá z vášho zariadenia.

VIP
 • Safari

Zmena sa dotkla aj deflautného internetového prehliadača Safari, ktorý má teraz niekoľko nových funkcií ako napríklad iCloud tabs, ktorý synchronizuje práve otvorené webové stránky zo všetkými vašimi produktmi, bežiacimi pod iOS a OS X. Najviac ma však zaujala funkcia full-screen režimu, ktorý je možné zvoliť po prevrátení zariadenia na šírku. Tým pádom si konečne vychutnáte web stránky na celej obrazovke, bez prebytočných líšt.

safari1

Resumé

Stabilita a svižnosť systému sa v beta verzii hodnotiť nedá, keďže behom testovania iOS 6 často zamŕzala, padala a samovoľne sa reštartovala. Jedná sa však o bežné nedostatky, ktoré sú v testovacích verziách úplne normálne. Avšak na druhú stranu, sú prvé dojmy z nových funkcií skvelé. Nová iOS 6 ponúkne svojím budúcim užívateľom presne to, čo od nej očakávajú. Menšia zmena vzhľadu ma osobne potešila hlavne tým, že priniesla celkové oživenie práce z iOS zariadením. Po úplnom doladení a vychytaní všetkých chýb si dovolím povedať, že iOS 6 bude skutočne patriť medzi najpokrokovejší mobilný operačný systém súčasnosti.

Související články

Dnes nejčtenější

.