Zavřít reklamu

Produkty spoločnosti Apple s označením Mac, bežiace na operačnom systéme OS X, patria už dlhé roky svojím spracovaním, dizajnom a použitou technológiou medzi špičku. Svojou inovatívnou stabilnou platformou a vysokým výkonom sú unikátnym nástrojom nie len pre bežného používateľa, ale hlavne pre profesionálov, ktorý pri použití správneho softvéru vedia z týchto zariadení vyťažiť maximum. V súčasnej dobe sa ale s veľkým napätím očakáva predstavenie najnovšej generácie MacBookov a iMacov. Oproti svojím predchodcom sa majú líšiť hlavne zmeneným dizajnom, pri ktorom sa hovorí aj o použitiu technológie polotekutých kovov, s označením LiquidMetal. Výraznejšia zmena sa má však udiať aj „pod kapotou“ nových modelov, ktoré majú obsahovať najnovší a najmodernejší procesor od Intelu s označením Ivy Bridge.

3rd_gen_intel_core_i7-4f95c5c-intro-thumb-640xauto-33258
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Architektúra
Ivy Bridge je kódové meno pre úplne novú 22 nm architektúru, pri ktorej sa po prvý krát použili revolučné 3D Tri-Gate tranzistory. Ich výhoda spočíva v menšej veľkosti a neuveriteľne nízkej energetickej náročnosti, z čoho vyplýva značný nárast výkonu. Použitie bude možné nie len v prenosných či osobných počítačoch, ale aj tabletoch a mobilných zariadeniach. Konkrétne zmeny oproti predchádzajúcej 32 nm architektúre Sandy Bridge sú nasledovné:

  • 3D Tri-Gate tranzistory
  • Podpora PCI Express 3.0
  • Maximálny násobič CPU má hodnotu až 63
  • Nové grafické jadro Intel HD 2500/4000 so 16 jadrami a  podporou DirectX 11, OpenGL 3.1, a OpenCL 1.1
  • Vylepšený generátor náhodných čísiel
  • Podpora pamätí RAM DD3L s konfigurovateľným TDP pre mobilné procesory
  • Prehrávanie 4K videa

02
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

3D tranzistory
Vďaka svojej unikátnej konštrukcii sú schopné pri činnosti prepúšťať viac prúdu s menším napätím, čo sa prejaví hlavne na nižšej spotrebe. Výkon pri mobilných procesoroch je zvýšený v porovnaní zo staršími modelmi rovnakej kategórie až o 8-10%, no pri desktopových modeloch má byť rozdiel ešte vyšší. Napríklad štvorjadrové procesory určené pre stolové počítače so socketom LGA-1155, majú výrazne väčší počet tranzistorov ako pri Sandy Bridge, presnejšie 1,4 miliardy oproti 995 miliónom.

intel-tri-gate-600
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Grafický čip
Najvýkonnejší variant integrovanej grafickej karty nesie označenie Intel HD 4000. Vyznačuje sa vylepšenou mikroarchitektúrou, podporou hardvérovej teselácie a najnovšieho Direct X 11. Zvýšenie počtu jadier z 12 na 16 oproti HD 3000, má vplyv na výrazné zlepšenie 3D grafického výkonu, ktorého rozdiel oproti Sandy Bridge v niektorých prípadoch prekračuje až 108%, priemerne ide o hodnotu 50%. Bohužiaľ pri porovnaní integrovaných grafických čipoch v AMD procesoroch, Intel ešte o pár výkonových percent zaostáva.

intel-ivy-bridge
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Resumé
V prípade procesorov Intel s architektúrou Ivy Bridge, sa skutočne jedná o obrovskú revolúciu. Osobne mi to pripomína downsizing z automobilového priemyslu, kedy sa zmenšením objemu motora za použitia najmodernejšej techniky zväčší jeho výkon, no spotreba pôjde výrazne nižšie. A presne takáto situácia sa odohráva aj so súčasnými procesormi, čo je pre nás užívateľov len výhoda. Pretože nové OS X zariadenia postavená na architektúre Ivy Bridge nás potešia nie len zvýšením výkonu, ale hlavne zmenšením spotreby a väčšou výdržou na batériu. Taktiež netreba zabudnúť na takmer o polovicu vyšší výkon nového grafického čipu, ktorý aj bez prídavnej grafickej karty zabezpečí plynulý beh systému a menej náročných grafických aplikácií. Tým pádom môžem užívateľom, ktorý sa rozhodujú pre kúpu MacBooku ale iMacu odporučiť, že sa rozhodne oplatí ešte pár týždňov počkať na najnovšiu generáciu s novým Intel procesorom. Aj keď presný dátum zverejnenia zatiaľ spoločnosť Apple nezverejnila, očakáva sa že to bude už v priebehu mája.

*Zdroj: Intel, Wikipedia

Související články


Související články

Dnes nejčtenější