Zavřít reklamu

Produkty značky Apple nikdy nepatrili k cenovo najdostupnejším. A vlastne ani nemuseli, pretože kvalita ich spracovania, najinovatívnejší operačný systém na svete a nadčasový design sa stali symbolmi, ktoré ich odlíšili od ostatných značiek a oplatilo sa za ne priplatiť. Ale posúďte sami obetovať 6,5 násobok bežnej ceny, za ktorú môžete oficiálne kúpiť tieto produkty sa zdá prehnaná.

Server MacBlog.sk dňa 8.12.2011 informovalzmluve, ktorú uzatvorila Ekonomická univerzita v Bratislave so spoločnosťou Gratex International, a.s. Faktúra vystavená na 1 857 600 € zahrňuje sedem MacBookov Pro 15 “ v konfigurácii procesor Intel Core i7 2,66 Ghz, 8GB RAM, 256GB SSD disk  v hodnote 9144 € s DPH  a dva iMacy 27″ s procesorom Intel Core i7 2,93 GHz, 4 GB RAM, 1 TB HDD  za 5472 € s DPH. V cene Macbook Pro boli započítané aj Apple LED Cinema Display 24“ v hodnote 999 € s DPH. Treba pripomenúť že zmluva bola uzatvorená v máji 2011, teda sa jedná o staršie modely, ktoré sa už ani nepredávajú. V prípade MacBook Pro ide o generáciu (mid 2010) a iMac (mid 2010). Prečo si univerzita do týchto počítačov nechala nainštalovať 5 rokov starý operačný systém Mac OS X 10.5 Leopard je tiež záhadou.

Keďže Apple cenu nových modelov mení len minimálne, pre informáciu súčasný MacBook Pro 15“ by s rovnakými parametrami stál normálne okolo 71 840Kč (2820€) s DPH a iMac 51590Kč (2025€) s DPH. A to dokonca aj na internetovom obchode Realshop.sk , ktorý prevádzkuje samotná spoločnosť Gratex International, a.s. Zaujímavosťou je fakt, že univerzita ako vzdelávacia inštitúcia mohla využiť 10% zľavu, ktorú je možné v prípade väčšej objednávky priamo cez Apple International Europe, zvýšiť až na 15%.

asdasd
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín
sadsd
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Univerzita si objednala aj štyridsaťosem výkonných desktopov Dell Precision T5500, ktoré sa skladajú zo 6-jadorvého procesora Intel Xenon X5650, 8GB RAM a profesionálnej grafickej karty Nvidia Quadro 600. Podobne nešetrila ani na klávesniciach a myšiach obsiahnutých v súčasnosti v najdrahšom sete Logitech Cordless Desktop MX 5500 Revolution. Avšak na rozdiel od produktov Apple, ceny týchto produktov boli reálnejšie.

Oficiálne stanovisko univerzity znelo, že neurobilo žiadnu chybu a jej cieľom je efektívne hospodárenie a nemá preto v záujme uzatvárať predražené zmluvy. V elektronickej aukcii víťazná spoločnosť Gratex International, a.s. sa obhájila, že príčina vysokej ceny je kvôli nadštandardnému servisu, ktorý bol zahrnutý v cene. Pre informáciu uvedieme, že garantované odstránenie poruchy do štyroch hodín a päť ročná záruka sa netýka Macbookov Pro a iMacov. Ale aj keby sa servis týchto zariadení týkal, jednalo by sa o sumu, pri ktorej jednoduchým výpočtom môžeme dospieť k jednoznačnému záveru. Bežný IT správca sietí na škole v Slovenskej Republike si mesačne príde na maximálne 1000€. Za jeden počítač vrátane monitoru univerzita zaplatila o 5300€ viac, ako je bežná cena. To znamená, že za 10300€, ktoré by ušetrila univerzita keby dekan osobne vyrazil na nákup iba dvoch MacBookov Pro ku hociktorému  predajcovi v SR/ČR,  napríklad aj k už spomenutej spoločnosti Gratex International a nakúpil tovar za normálnu cenu  na ich oficiálnom internetovom obchode Realshop.sk, by si mohla Bratislavská univerzita pokojne zaplatiť jedného zamestnanca s takouto profesiou, ktorý by bol nonstop v budove a tým vykonával aj prípadné opravy na zriadeniach po celý rok.

No čo neuviedol MacBlog.sk a je najviac zarážajúce, externý monitor Apple LED Cinema Display 24“ je dokonca model, ktorý sa už tri roky nevyrába. Pretože ho v roku 2010 nahradil Apple LED Cinema Display 27“, ktorý sa predáva za tú istú cenu ako pôvodná 24“ verzia. Ale v dobe realizácie zákazky sa presne za rovnakú sumu začal vyrábať najnovší a najmodernejší monitor od spoločnosti Apple, ktorý nesie názov Apple Thunderbolt Display 27“.

Na záver dodám, že aj napriek blížiacemu sa štrajku učiteľov a nedostatku financií v školstve, sa vždy nájde nejaká tá korunka bokom k výhodnej kúpe výkonovo predimenzovaných zariadení, ktoré ako dúfame táto škola naplno určite využije. A prečo sa vlastne čudujeme, že produkty, ktoré sú od spoločnosti Apple, boli tak predražené. Predsa sa len nejaký ten piatok už nevyrábajú a tak následná obnova výroby napríklad len samotného Apple LED Cinema Display 24“ mohla skutočne navýšiť cenu aj o 6300€ ako príplatok za historickú daň z archívnych počítačov. Ešte že mám len základnú školu…. a nemám pred menom  Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Sivák, PhD., rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Najväčšou otázkou však ostává, k čomu vlastne podobné stroje využije ekonomická univerzita, keď podobné konfigurácie nemají k dispozicii ani študenti filmovych škol, ktorí stríhajú profesionálne videá a filmy. Či naozaj ekonóm využije rýchlosť SSD disku pri bežnej práci je už asi zbytočná otázka. Osobne poznám ekonómov z ČSOB na pozíciách TOP Manažérov, rovnako ako TOP Manažérov z Komerčnej banky a Českej Národnej banky, no ani jeden z nich o podobnom počítači nemôže ani len snívať…..

Upozornenie
Hore uvedený článok len doplňuje informácie zistené mediálnou agentúrou SITA a serverom MacBlog.sk o vlastné zistenia. Všetky zistené informácie pochádzajú z porovnaní aktuálnych cien bežných internetových i kamenných predajcov a samotného výrobca a predajcov Apple Inc. s kópiou zmluvy, ktorá je uvedená na webovej stránke príslušnej univerzity. Server Letem světem Applem vychádza len z faktov a zistení, ktoré sú verejne známe a dostupné.

Související články

Dnes nejčtenější