Zavřít reklamu

Každý operačný systém má svoje výhody a nevýhody a každý si potrebuje okrem štandartne naištalovaných súborov vytvárať pomocné tzv. dočasné súbory, ktoré ktoré majú za úlohu zrýchliť alebo zjednodušiť niektoré aktivity nevyhnutné na bezproblémovú prácu v systéme.  Ale tieto dočasné súbory na jednu stranu užitočné nám časom začnú zaberať množstvo miesta na disku ktoré nám do značnej miery môže chýbať. Nehovoriac o postupnom spomalovaní systému, ktoré nám spôsobí zobrazovanie “beach ball” častejšie než je zdravé pre naše nervy.

Vtedy sa nám zacnie za systémom a jeho rýchlosťou s ktorou sme pracovali ihneď po vybalení MACa z krabice. Jednou možnosťou je inštalácia čistého systému, ale povedzme si komu by sa to chcelo a druhou je použitie nejakého softvéru ktorý nás zbavý týchto nepotrebných súborov. Jedným z takýchto programov je aplikácia pochádzajúca z dielne MacPaw nazvaná CleanMyMac.

Screen shot 2010-05-25 at 6

Výhodou aplikácie je jej prívetivosť a užívateľská jednoduchosť. Dôraz sa kladie na vyčistenie systému dvoma kliknutiami aby ste nemuseli prechádzať zložitým nastavovaním a spúštaním ktoré vás skôr či neskôr omrzí. Ľavá časť okna zobrazuje položky s ktorými CleanMyMac pracuje a ktoré dokáže prečistiť:

  • My Mac (základné informácie o verzii, veľkosti odstránených súborov…)
  • Caches (Cashes súbory ktoré pomáhajú aplikáciám načítať obsah rýchlejšie)
  • Logs (v Logoch sa zaznámenávajú informácie o aktivitách rôznych aplikácií a systémových služieb)
  • Language Files (Odstránenie nepotrebných jazykových súborov pre niekoré vybrané aplikácie)
  • Uiversal Binaries (Odstránenie nepotrebných FAT binaries môže zrýchliť štart aplikácií)
  • System Junk (napr.  .DS_Store súbory ktoré vytvára Spotlight)
  • Trashes & Leftovers (súbory odkazujúce na už neexistujúce súbory)

Utilities:

  • Manage Extension (Správa mini-aplikácií tzv.  widgetov z dashboardu)
  • Uninstall Application (Odinštalovanie aplikácií systémom “drag n drop”)
  • Quick Erase Files (Rýchle odstránenie nechcených súborov bez presunutia do koša)

Ďaľšou možnosťou ktorú nám CleanMyMac ponúka je tzv. “Secure erase” ktoré zabezbečí po odstránení súboru jeho trojnásobné prepísanie na disku bez možnosti jeho obnovenia bežným spôsobom.  Po pretiahnutí aplikácie na odinštalovanie nám aplikácia vyhľadá všetky súbory prisluchajúce k danej aplikácii a navrhne nám možnosť ich odstránenia. Preto sa nám nestane že po odstránení aplikácie nám po nej zostane na disku plno balastu. V nastaveniach máme možnosť výberu jazykov ktoré chceme zachovať a naopak ktoré chceme zo systému odstrániť. V “Manage Extension” náme aj možnosť odstránenia doplnkov z “Preference pane” ako napríklad Growl, Perian, MagicMenu, SpiceRack a iné.  Tiež vieme odtrániť nepotrebné Pluginy doinštalované do systému. Nakoniec môžete o aktuálne uvoľnenom mieste na disku informovať svojich známych cez Twitter.  :-)

Či už ste užívateľ MAC OS X ktorý inštaluje nové aplikácie denne alebo ste taký ktorý si vystačí s aktuálnou konfiguráciou aj niekoľko mesiacov, skôr či neskôr bude váš MAC potrebovať odľahčiť od starostí s nadbytočnými súbormi a práve CleanMyMac je tou prvou pomocou ktorá vám vráti späť výkon a rýchlosť na akú ste boli zvyknutý na začiatku používania systému.


Screen shot 2010-05-25 at 6


CleanMyMac si môžete stiahnuť tu: http://macpaw.com/cleanmymac

Cena aplikácie je $29.95 (alebo $14.95 na 6 mesiacov)

SÚŤAŽ: V spolupráci s MacPaw máme pre vás jednu free licenciu ktorú môže získať jeden z vás ktorý si správne tipne (alebo bude nabližšie) celkovú veľkosť odstránených súborov ktoré sa mi počas celkovej doby používania CleanMyMac podarilo odstrániť. Napoviem že je to v rozmedzí 1,00GB – 100,00GB. Zámerne som túto informáciu na obrázkoch vymazal. :-)

Tak môžete začať dávať svoje tipy na našej FaceBook Fan Page v komentároch k článku, alebo zde v komentároch!

Výherca bude oznámený 30.5.2010 o 20:00 hod.

Good Luck.

Jan Caran

twitter.com/jcaran


Související články

Dnes nejčtenější

.