Zavřít reklamu

iOS 15 přináší řadu novinek pro iPhone. Apple jej poprvé oficiálně představil veřejnosti během WWDC 2021 v pondělí 7. června 2021. Vydání iOS 15 je pak plánováno na podzim letošního roku a bude jej provázet také zahájení prodeje iPhone 13 a dalších nových modelů iPhonů. V letošním roce se společnost Apple zaměřila především na vylepšení již stávajících aplikací a funkcí a na zvýšení možností jejich využití.

iOS 15 kompatibilita

 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone SE (1. generace)
 • iPhone SE (2. generace)
 • iPod touch (7. generace)
iOS 15 kompatibilita

Datum vydání iOS 15

Nový operační systém iOS 15 vyjde společně s iPadOS 15 a WatchOS 8 na podzim 2021. Systém bude již tradičně vydán po představení iPhone 13, který bude nabízet již předinstalovaný iOS 15. Do té doby je možné stáhnout si vývojářskou beta verzi, případně veřejnou betaverzi, což však doporučujeme jen zkušeným uživatelům, kteří vědí jak si poradi s případnými problémy, které mohou v beta verizích iOS nastat.

Novinky v iOS 15

FaceTime

FaceTime, byl v koronavirové době podle Applu extrémně důležitý pro propojení s přáteli, s rodinou i se spolupracovníky. Apple se jej proto v iOS 15 rozhodl vylepšit zajímavými novinkami. Tou první je podpora prostorového zvuku, díky kterému budou hovory znít přirozeněji než kdykoliv předtím. Vylepšení se dočkalo i snímání hlasu. K dispozici budou nově možnosti jen pro snímání hlasu bez zvuku z okolí a samozřejmě i stávající snímání zvuku se vším mimo hlas. Videohovory přes FaceTime se dočkaly taktéž solidního přepracování, díky kterému bude snažší rozpoznat, kdo zrovna hovoří. Nejzásadnější novinkou pro uživatele, kteří nemají iOS nebo MacOS zařízení je však možnost přijmout hovor na kterémkoli zařízení, jenž disponuje kamerou a mikrofonem a to prostřednictvím FaceTime url odkazu, který vygeneruje volající. Apple se tak de facto rozhodl okopírovat Zoom či Google Meet, což je v této době určitě zajímavý krok.

Do FaceTime rovněž míří novinka ve formě SharePlay, která vám umožní sdílet v hovoru hudbu, videa, půjde přes ní sdílet obrazovku a tak podobně. FaceTime vám tedy s trochou nadsázky zprostředkuje návštěvu koncertu či kina s vašimi přáteli. Velmi zajímavé je pak to, že přehrávaný obsah bude plně ovladatelný kýmkoliv v hovoru díky skvělé synchronizaci sdíleného obsahu. Samozřejmostí je pak u této funkce využití Obrazu v obraze, potažmo “přehození” přehrávaného obsahu do Apple TV. Tuto funkci se navíc Apple rozhodl díky API zpřístupnit i vývojářům třetích stran, díky čemuž bude využitelná třeba i v Disney+, TikTok, Twitch a tak podobně. Třešničkou na dortu je pak to, že sdílení obrazovky bude fungovat i u her.

FaceTime iOS 15

iMessage

Posíláte-li si přes iMessage tuny obrázků, v iOS 15 z nich půjde vytvořit koláže, které vlákna jednotlivých chatů zpřehlední. Mezi fotkami v koláži pak půjde samozřejmě procházet i po jedné. Do Fotek dále míří funkce Shared With You, která bude obsahovat veškeré obrýzky, které s vámi někdo sdílel právě přes iMessage. Tyto fotky budou označeny ikonkou bubliny, abyste měli přehled o tom, že pochází právě z iMessage. Funkce Shared With You bude dostupná i v Apple TV, Apple Podcasts, Safari a dalších nativních aplikacích.

Notifikace

Notifikace se podle očekávání dočkaly přepracování. Nově si u nich lze nastavit například připomenutí u těch, které vás zajímají.  Jejich redesign je pak celkově zpřehlednil, díky čemuž tak bude procházení mezi nimi o poznání jednodušší. 

Focus – nová funkce v iOS 15

Do iOS 15 dorazí funkce Focus, která vám pomůže soustředit se na to, co je důležité. Celý princip funkce je založen na tom, že si v nastavení zvolíte, na co se chcete soustředit a podle toho už si iPhone automaticky nastaví vše, co je pro vás pro danou činnost důležité. V práci se vám tak budou zobrazovat pracovní notifikace a budou vám zvonit jen pracovní čísla (neupravíte-li si to jinak) a tak podobně. 

Nerušit

Poměrně zajímavého vylepšení se pak dočkal i režim Nerušit, který nejenže ztiší notifikace, ale rovněž zobrazí, že máte zapnutý režim Nerušit v iMessages a tím upozorní vaše kontakty, že nyní by vás neměli rušit. Samozřejmostí je pak to, že jakmile funkci zapnete na jednom zařízení, zaktivuje se na všech ostatních. 

Live Text v iOS 15

Fotíte-li si často nějaký text, iOS 15 vám nabídne nové možnosti práce s ním. Telefon totiž vyfocený text rozpozná a vy s ním pak budete moci okamžitě začít pracovat – například jej označovat, kopírovat a tak podobně. Samozřejmostí je pak i překlad a tak podobně. Přes Live Text můžete dokonce i vytáčet čísla, který si takto vyfotíte. Nicméně v češtině bohužel nebude. 

Rozpoznávání obrázků

Další novinka iOS 15 je rozpoznávání obrázků, díky kterému bude možné rozpoznat, co se na obrázku nachází, což uživatel využije především ve vyhledávání. I když budete mít fotografii bez GPS souřadnice a bude obsahovat nějaký monument, dokážete ji najít například tím, že pokud se na fotografii nachází například Pražský hrad, bude stačit vyhledat Pražský hrad a iOS automaticky najde fotografii, na které je Pražský hrad zachycen. Rozeznávání obrázků v iOS 15 je pak schopné rozeznat také obaly knih, hudebních alb nebo například různé předměty.

Počasí

Nativní aplikace počasí se s iOS 15 dočkala velkého designového upgradu, který nyní působí o poznání moderněji. Apple sice stále spoléhá na dlaždice, ve kterých zobrazuje veškeré informace, těch je však nyní daleko víc. Naleznete v něm třeba i mapy. 

Spotlight

Spotlight se stane v iOS 15 ještě využitelnější. Hledat přes něj půjdou fotky (celé skupiny), kontakty, kalendáře, ale i informace na webu a tak podobně. 

Fotky

Velmi zajímavého upgradu se dočkaly i Fotky, konkrétně pak sekce Pro vás. Vzpomínky (respektive vzpomínková videa) budou totiž daleko upravitelnější a to jak z hlediska obsahu, tak třeba přehrávané hudby. Vše bude samozřejmě i nadále vytvářet iPhone automaticky, vy do toho však budete moci výrazně zasáhnout. Zřejmě však nebudete moc muset. Například hudbu bude totiž iPhone vybírat podle vašich preferencí získaných z Apple Music, což zní skutečně skvěle. 

Wallet

 Do Wallet půjdou vkládat například karty od dveří a tak podobně. Karty ke dveřím vám budou moci pro Wallet sdílet třeba i poskytovatelé ubytování – tedy hotely a tak podobně. Skvělé je pak to, že do Wallet chce Apple umožnit nahrávání dokladů jako například řidičských průkazů, občanských průkazů atd. Vše je samozřejmě šifrované a skvěle zabezpečené. Nicméně je potřeba počítat s tím, že ani této novinky si u nás neužijeme, protože bude zcela určitě závislá na místních zákonech.

Apple Maps v iOS 15

Mapové podklady Applu se v USA, Velké Británii, Irsku, Kanadě, Španělsku, Portugalsku, Austrálii a Itálii dočkají dalšího zpřesnění, díky čemuž se tak v těchto státech stanou ještě využitelnější. Například ve větších městech se dočkáte velmi přesného vykreslení jednotlivých ulic a co víc – velmi přesného 3D vykreslení budov. Nicméně opět se bavíme o funkcích v zahraničí. 

Jak nainstalovat iOS 15

Jak nainstalovat iOS 15 beta je jednou z nejčastějších otázek, které mají majitelé iPhonů a iPodů Touch. Nainstalovat beta verzi iOS 15 je možné a to jak v podobě vývojářské, tak i veřejné testovací verze. Je však důležité pamatovat na to, že instalovat iOS 15 beta by měli pouze zkušení uživatelé, kteří opravdu velmi dobře vědí, co dělají a především vědí jak se vrátit z iOS 15 na iOS 14. Beta verze iOS jsou sice poměrně stabilní, ovšem jedná se o testovací verze, jejichž cílem je odhalit chyby systému, problémy s kompatibilitou a tak dále. Je tedy možné, že vám pro vás důležité aplikace nepůjdou spustit nebo je budou postihovat pády a další problémy.

Novinky o iOS 15

Související články

.