Zavřít reklamu

iPadOS 15 je druhým větším systémem, který Apple na dnešní WWDC představil. Na starosti jej měl opět Craig Federighi, který se v úvodu jeho prezentace rozplýval nad tím, jak je iPad úžasné zařízení. Co si tedy pro iPady přichystal? 

iPadOS 15 novinky

Widgety

Naplnila se očekávání ohledně možnosti připnutí widgetů na Home Screen. Ty si lze nově připnout de facto kamkoliv mezi aplikace. Super je pak to, že si můžete widget formátovat pro obrazovku iPadu – jsou totiž vytvořené větší než pro iPhony. Velkoformátový je třeba šidget pro Fotky. Dobrou zprávu máme i pro uživatele, kterým chyběl widget s oblíbenými kontakty – ten je totiž zpět. 

Knihovna aplikaci

Apple nezapomněl ani na knihovnu aplikací, kterou umístil v předešlé verzi systému trochu nešťastně. V iPadOS 15 jí však dal přímo do docku, což je naprosto super. 

Mutltitasking

Apple se u multitaskingu zaměřil na ještě jednodušší aktivaci a celkově pak jednodušší přepínání mezi aplikacemi. Na displeji si můžete nyní pustit více oken, které si lze různě zvětšovat, zmenšovat a tak podobně, abyste se zkrátka vždy dostali k tomu, co zrovna potřebujete. 

Poznámky

Do sdílených poznámek dorazila možnost označování uživatelů přes zavináče, přičemž jakmile tak v poznámce učiníte, dotyčnému dojde oznámení. Přibyla rovněž možnost tagů pro jednodušší procházení poznámek. Další zajímavostí je pak funkce Quick Note, která funguje jednoduše tak, že Apple Pencil vytáhnete ze spodního pravého rohu iPadu papír, na ten si zapíšete své poznámky a jakmile máte hotovo, uzavřete a vše se objeví v poznámkách. Do Quick Note se můžete samozřejmě steným způsobem neustále vracet a doplňovat si tak své poznámky o další poznatky. Otevřít jej můžete i na aplikace – tedy třeba na Safari, ze kterého si můžete dělat poznámky a tak podobně. 

Překladač

Do iPadOS 15 dorazila i vloni představená iOS aplikace překladač. S češtinou se ale dle všeho ani nyní nepočítá, což je škoda, jelikož funkcí, které překladač zvládá, jsou tuny. Přeloží vám třeba i Live Text z iOS 15. 

Swift UI

Apple umožní přes Swift UI vyvíjet aplikace pro iPhone a iPad na iPadu. 

Dnes nejčtenější

.