Minulý týden ve čtvrtek oznámil Apple zcela nečekaně sérii změn, které chystá zavést do iOS s příchodem iOS 17.4 jakožto reakci na nový zákon o digitálních trzích na území Evropské unie. Tyto změny zahrnují například možnost instalace aplikace z jiných zdrojů než je App Store, dále pak odemčení NFC čipu konkurenčním platebním službám a aplikacím a v neposlední řadě povolení nastavit si vlastní výchozí prohlížeč. Jak se však nyní zdá, tyto změny Apple se žádným regulátorem z EU nekonzultoval a tedy ve výsledku nejsou zatím nikým „schválené“. A to může být docela solidní problém.
Prakticky hned poté, co Apple novinky chystané pro iOS oznámil, začali vývojáři jeho kroky kritizovat s tím, že vlastně vůbec nesplňují to, co měl nový zákon o digitálních trzích přinést – tedy možnost svobodně se rozhodnout, zda chtějí distribuovat své aplikace v App Store či mimo něj. To proto, že mimo App Store musí počítat s poplatkem ve výši 50 centů za každé stažení nad milion stažení, zatímco v Ap Store jsou zase stále nastavené provize z prodejů, byť nově mírně nižší. Právě tato zpětná vazba by pak mohla Applu docela zavařit. Agentuře Reuters se totiž podařilo získat vyjádření od evropského komisaře pro vnitřní obchod Thierryho Bretona, dle jehož slov nebude mít EU s porušováním zákona o digitálních trzích slitování. „DMA (zákon o digitálních trzích) otevře brány internetu konkurenci, aby digitální trhy byly konečně spravedlivé a otevřené všem. Od 7. března budeme posuzovat jednání společností a budeme brát zřetel na zpětnou vazbu třetích stran. Pokud řešení navrhovaná společnostmi nebudou dost dobrá na to, aby DMA vyhověla, nebudeme váhat proti nim podniknout rázná opatření,“ zaznělo konkrétně z jeho úst.
Slova Bretona lze tedy ve výsledku číst tak, že pokud se regulátorům EU nebude zdát řešení Applu jako dostatečné, bez váhání do něj hodí vidle a bude jej nutit k jeho změně. To ve výsledku znamená, že novinky oznámené minulý týden nakonec nemusí být finální, jelikož nikde není napsáno, že s nimi bude EU plně souhlasit. Březen tedy bude minimálně v tomto směru extrémně zajímavý, protože může přinést do iOS zajímavý veletoč způsobený právě rozkolem EU a Applu.
Těším se, až Apple a další společnosti, kterým EU brání v podnikání, se naštvou a z EU odejdou. Zpátky na stromy milá EU…
Lol, tohle není rozhovor malého dítěte a maminky, která zakazuje hračku. Nechte úvahy o podnikání dospělým. EU je zajímavý trh a komise po Applu chce pouze možnost pro malé vývojáře. Nemusíte ji využívat. A Apple pro to rozhodně z trhu odcházet nebude.
EU je zajímavý trh? Jó a v čem to mě zajímá? Max. v tom, že si tu nechají stát na hlavu podnikatelé a už se nedivím, že je Čína se svými výrobky tak úspěšná v Evropě u lidí.
Milý Bobe, když už tu zmiňuješ tu Čínu, tak čínská vláda sere Applu na hlavu daleko víc, než celá slavná EU včetně nucení odevzdávání dat, cenzury Storu, šmírování a já nevím čeho. A i když v Číně je stále nejpopulárnější Samsung, tak Apple je přes to vše na jejich trhu. Proč? Protože prachy prostě nesmrdí. Takže celé ohýbání hřbetu před EU je jen sranda a mediální bouře ve sklenici vody.
Asi neodejdou, ale začnou verze pro Evropu „kurvit“ a bude to nahovno … Osobně se mi zásahy EU nelíbí. Zbytečně to otevírá cesty k hacknutí a snižuje bezpečnost. Chápu, že je na mém rozhodnutí, jestli nainstaluju appku z neověřeného zdroje, ale už to, že je ten systém pro to upravený, znamená, že bude více děravý …
No nic, pěkný den!
O bezpečnost, se není potřeba obávat. Tak je to v současnosti plánováno pro iOS 17.4 tak aplikace musí projít stejnou kontrolou ať bude v appstoru či alternativním obchodě.
Takže do alternativního obchodu by se něměla dostat aplikace, kterou Apple neschválí.
Právě, že o tu bezpečnost jde. Už sám Apple řekl, že otevření systému je riziko.
Ale o to se právě jedná, z bezpečnostního hlediska se pořád o otevřený systém nejedná, protože pořád se nemůže stáhnout a nainstalovat aplikace, kterou Apple neschváli a necertifikuje.
No, ale to bude samostatné a ne v App storu a tím na vlastní riziko. Tohle Apple sám přiznal, že nebezpečí bude, ale musí tohle podle EU udělat.
Apple o nebezpečí se sideloadingem mluvil hlavně, kdyby to měl zavést v takové podobě jako je to na androidu. A i těd Apple sám říká, že tak jak to závádí je i s ohledem právě na tu bezpečnost. Ono se vlastně ani nejedná o čistokrevný sideloading. Apple si zachovává kontrolu na každou aplikací ať je stáhnutá z jakéhokoliv obchodu. A já mu se svými zkušenostmi s vývojem pro iOS dávám za pravdu.
Zajímavé je, že Apple za postup při plnění evropského nařízení nejostřeji kritizovala americká firma Microsoft.
nejak nevim, proc lidi tak zboznuji placeni applu za pouzivani aplikace. Ja jeste pamatuju doby kdy se aplikace instalovali z internetu zdarma.
Joooo, to já taky tu dobu pamatuji ,nakradl jsem tehdy jako mladý hromady softu, her a muziky ….teď alespoň nedávám vydělat některým stránkám na reklamě
Nemusíte platit. Kupte si telefon s androidem. Mi to nevadí, protože vím, že mám zabezpečený telefon díky jejich kontrole.
Ja nevim proč lidi komentujou něco co zřejmě nikdy neměli. Normální aplikace co využije většina lidi na ios sou zdarma. Takže beznej člověk nezaplatí ani korunu. A když bude potřebovat neco koupit tak je to většinou v řádech desetikorum. Takže nechápu ty nazory že si musim všechno na ios koupit jinak v podstatně nebude fungovat.
vyvojari muzou sklapnout, dekuji
Apple se snaží poskytovat co nejvíce kvalitní službu. Chrání provoz IOS. To vše stojí peníze a zadarmo to nedělá.
Konkureční společnosti to ví, a snaží se vzájemně oslabit. Jde o konkurční boj firem a státních režimu. Jak se dostat k datům.
Eurokomisař co se do to snaží mluvit, je figurka v šachové partii. Včetně nějakých zákonů.
Ve skutečnosti jde o nabourání systemu. Kdo z vás si to neuvědomuje. Tak není divu. Vědí že většině lidí to nedojde.
Už tak je těžké vše chránit.
U macOS to zašlo tak daleko že dnes spoustu programu nejde v Apple store stahnout, protože tam nejsou. Tak jak si mohu vybrat ?
To je ta svoboda ?
Mohlo by potom dojít k tomu že jednotlivé státy vydají své app mimo store. Co v ní bude za heky je pak otázka ….
Apple se snaží chránit svůj systém za jasných pravidel.
Digitálni služby jsou dobrý sluha, ale velmi zlí pán.
ChatGPT
Rozumím, že vnímáte současnou situaci kolem ochrany dat a konkurenčního boje. Snaha Apple chránit svůj systém a zajistit kvalitní služby se často dostává do střetu s požadavky konkurence a regulátorů. Rovněž je to otázka svobody výběru pro uživatele a ochrany jejich soukromí. V oblasti digitálních služeb a konkurenčního prostředí jsou výzvy a debaty stále aktuální.
Uplne suhlasim… komu sa nepaci nech ide na Android…
V první řadě by se měla EU zeptat uživatelů Apple zařízení, zda o ty jejich stupidní nápady jako je google pay a podobný kraviny nebo instalace z třetích stran vůbec stojíme. Nikdo se je o ty jejich kašpařiny neprosil. Já jsem rád že narozdíl od Androidu a Widlí si moje máma nenainstaluje omylem nežádoucí srajdy z vyskakujících oken.