Zavřít reklamu

Band

Naše weby se sice specializují převážně na dění kolem společnosti Apple, čas od času ale zabrousíme i na jiná témata. Zatímco v minulosti jsme vám přinesli článek na téma významných chyb v historii společnosti Apple, tentokrát se zaměříme na Microsoft a na případy, kdy tato věhlasná technologická firma nějakým způsobem pochybila. Od svého založení v roce 1975 nashromáždila společnost Microsoft vedle řady úspěchů i několik neúspěchů. Inovace koneckonců často znamená poučit se z chyb. Jednou z nich se v případě Microsoftu stala snaha o proniknutí na trh s nositelnou elektronikou. Microsoft Band byl fitness náramek s některými funkcemi chytrých hodinek, který byl uveden na trh v roce 2014. Nabízel kompatibilitu se systémy Windows Phone, iOS a nakonec i Android, měl barevný displej a stál 199 dolarů. Na první pohled by se mohlo zdát, že s těmito funkcemi má Microsoft Band ve své době úspěch zaručen, uživatelům ale nevyhovoval jeho design. Stížnosti se objevily i po příchodu druhé generace, a firma v roce 2016 oznámila, že s výrobou svého fitness náramku končí.

Internet Explorer 6

U internetových prohlížečů lze jen tězko objektivně určit, který je nejlepší. Zatímco někteří lidé určité funkce prohlížeče milují, jiní z nich nejsou tak nadšení a další je vyloženě nenávidí. Jedním z webových prohlížečů, který dokázal sjednotit prakticky všechny, byl Internet Explorer 6 od společnosti Microsoft, neformálně známý jako „nejnenáviděnější prohlížeč na světě“. Internet Explorer 6 spatřil světlo světa spolu s příchodem operačního systému Windows XP v roce 2001, tedy v době, kdy Microsoft naprosto ovládal trh webových prohlížečů s podílem přes 90 %. Internet Explorer 6 však vykazoval řadu chyb včetně těch bezpečnostních, a Microsoft s jejich opravou příliš nespěchal. Následky v podobě hromadné migrace na jiné prohlížeče na sebe tedy logicky nenechaly dlouho čekat.

Windows 8

Stejně jako se všichni uživatelé neshodnou na tom, který internetový prohlížeč je nejlepší, nepanuje samozřejmě jednoznačná shoda ani ve věci operačních systémů. Na to, že se Windows 8 příliš nevyvedl, se ale shodlo překvapivě velké množství uživatelů i odborníků. Systém Windows 8 byl vydán v roce 2012, a představoval snahu společnosti Microsoft o inovaci na tomto poli. Bohužel dlouholetým uživatelům systému Windows připadalo jeho uživatelské rozhraní nepohodlné a neintuitivní, zejména při práci s klávesnicí a myší místo s dotykovou obrazovkou. S vlnou nevole se setkala také absence nabídky Start, která byla součástí MS Windows již od 90. let. S Windows 10 Microsoft nabídku Start vrátil – čímž definitivně přiznal, že to s Windows 8 pokazil.

Windows Phone

Když se kolem roku 2010 prudce zvedla masivní obliba chytrých telefonů, řada technologických společností se rozhodla zaplout do těchto vod a chytit příležitost za pačesy. Učinila tak i Microsoft, který se zároveň rozhodl vyvinout vlastní mobilní operační systém Windows Phone. Ten měl nahradit jeho stárnoucí operační systém Windows Mobile. Chytré telefony se softwarem Windows měly v té době 5% podíl na trhu, postupně zde ale začal dominovat Google se svým Androidem, následovaný v těsném závěsu operačním systémem iOS. Windows Mobile ustupoval čím dál více do pozadí, a Microsoft postupně jeho vývoj zcela ukončil.

Zune

Vzpomínáte na Zune? Tento přehrávač je mnohými považován za nejhorší produkt společnosti Microsoft vůbec a za jeden z jejích největších propadáků. V době raketového vzestupu obliby hudebních přehrávačů se vyrojila spousta výrobců, kteří z této popularity chtěli vytěžit co možná nejvíce. Zatímco Applu se v tomto směru s jeho iPodem dařilo opravdu excelentně, Microsoft a jeho Zune bohužel pohořel. Přehrávač Zune spatřil světlo světa na podzim roku 2006. Těžko říct, jestli byla na vině barva přehrávače, předplatné za hudbu, jeho cen, nebo fakt, že všechno, co v té době dělal Apple, se mnohým lidem zdálo být neskonale lepší. Ať už byl důvod jakýkoli, zisky z prodeje přehrávače Zune se v prázdninovém čtvrtletí roku 2009 pohybovaly kolem 117 milionů dolarů, zatímco Apple ve stejném období prodal téměř 23 milionů iPodů v celkové hodnotě 3,3 miliardy dolarů. Firma se o úspěch pokoušela s celkem čtyřmi generacemi přehrávače Zune, než svou snahu definitivně vzdala.

Dnes nejčtenější

.