Zavřít reklamu

Když jste jednou z největších společností světa, tak si rozhodně neřeknete, že vám momentální sláva a zanechání stopy v historii stačí. Ba naopak chcete ještě víc a víc. Microsoftu se bezesporu podařilo udělat výraznou stopu v historii svým operačním systémem Windows, který patří mezi nejrozšířenější desktopové operační systémy na světě. Bohužel, tento fenomén v podobě Windows se Microsoft ani náhodou nepodařilo přenést také na mobilní telefony. I přesto, že byl tehdy operační systém Windows Phone unikátní a pro některé uživatele naprosto dostačující, tak se jeho rozšíření prostě nepovedlo. Proč tomu tak ale bylo, a proč musel Microsoft z operačního systému Windows Phone upustit? O tom se na Redditu rozpovídal jeden z bývalých zaměstnanců Nokie, který se podělil o velice zajímavé informace.

Microsoft se připojil do již rozeběhnutého závodu

Jeden z největších důvodů neúspěchu Windows Phone je bezesporu to, že se Microsoftu nepodařilo udržet pomyslný závod mezi ostatními mobilními operačními systémy. Již zaběhnuté operační systémy, tedy Android a iOS, měly své vlastní tempo růstu. Když se k nim přidal Microsoft s Windows Phone, tak se očekávalo, že svým konkurentům bude stíhat. To se však nestalo a Windows Phone postupně začal ztrácet. Bylo to především kvůli tomu, že byl Microsoft s uvedením svého operačního systému jednoduše opožděný. Mezitím, co Android a iOS už nějakou dobu konstantně rostly, tak přišel Windows Phone do již rozeběhnutého závodu. Rozdíl se mu tedy nepodařilo ani dorovnat. Mezi první pokusy o mobilní operační systém od Microsoftu patřil Windows Phone 7 v roce 2010. Devítiletá cesta, kterou se Microsoft prokousal až k systému Windows 10 Mobile, však bude v prosinci letošního roku ukončena.

Podcenění Googlu

Nikdo tehdy netušil, že se Googlu podaří svým operačním systémem změnit svět.

Microsoft jednoduše podcenil Google, potažmo jeho model podnikání. Nikdo tehdy netušil, že se Googlu podaří svým operačním systémem změnit svět. Bývalý zaměstnanec Nokie uvádí, že byl Google brán v ohledu chytrých telefonů jako naprostý nováček a většina společností Google nikterak nebrala vážně. Ve svých prvních dnech byl Android plný chyb a bugů. Googlu se však mnoho těchto nešvarů podařilo opravit a nakonec použít proti svým konkurentům. Jak se říká, „karma je zdarma“, a v tomto případě ji pocítil i samotný Microsoft. Google totiž později Windows Phone úplně odřízl od YouTube, Map, G-mailu a dalších aplikací. Díky tomu poté operační systém od Microsoftu působil tak, že nemá co nabídnout.

Windows 8 aneb zpackaný operační systém

Když Microsoft představil Windows 8, tak si mnoho lidí myslelo, že si dělá srandu. Původní nápad toho, že bude tento operační systém určen jak pro desktopová zařízení, tak pro mobilní telefony, mnoho lidí jednoduše nezkouslo. Proto se Windows 8 a jeho dlaždice nedočkaly úspěchu a ze strany uživatelů si zasloužily obrovskou kritiku. „Po vydání Windows 8 si lidé automaticky spojili dohromady dvě špatné věci. I s aktualizací na Windows 10 je však neúspěch Windows 8 stále aktuální,“ řekl bývalý zaměstnanec.

Důvěra uživatelů

Vzhledem k tomu, že uživatelé byli po příchodu Windows Phone relativně spokojení se současnými operačními systémy, tj. s Androidem a s iOS, tak neměli jednoduše důvod měnit. I kdyby se na Windows Phone nacházely veškeré aplikace, které nabízel Android a iOS, tak by většina uživatelů určitě nepřešla. Lidé mají rádi pohodlí a nechtějí měnit to, co jim vyhovuje – to je stará známá. „I v dnešní době příliš uživatelů nemigruje mezi Androidem a iOS,“ řekl bývalý zaměstnanec Nokie.

Dnes nejčtenější

.