Zavřít reklamu

Podvodné zprávy v Messengeru nejsou bohužel žádnou novinkou, ale naopak neustále se opakující snahou hackerů využít neznalosti uživatelů tohoto komunikátoru. V posledních týdnech nicméně v České republice tato aktivita opět po pár měsících klidu poměrně výrazně zesílila a proto je důležité být na pozoru. V opačném případě totiž hrozí velké nebezpečí. 

Podvodné zprávy v Messengeru

Ačkoliv je odhalení falešných zpráv poměrně jednoduché, méně znalí uživatelé se mohou nechat napálit poměrně jednoduše. To proto, že jim podvodná zpráva dorazí zpravidla od některého z jejich přátel, které má buď přidané v přátelích na Facebooku, nebo s ním má vytvořené vlákno konverzace v Messengeru. Hackerům se totiž daří pomocí řetězových zpráv získávat přístup ke spoustě uživatelských účtů a tak je proto poměrně pravděpodobné, že se dříve či později dostanou i k některému z vašich přátel. Skrze jeho účet vám následně odešlou zprávu s odkazem na zdánlivě bezpečný web či aplikaci typu TikTok či Instagram s tím, že ke zprávě připojí vzkaz, že jste na videu buď vy, nebo by vás mohl daný obsah zajímat. Ačkoliv jsou odkazy na weby po důkladnějším prohlédnutí falešné, „na první dobrou“ si je lze s jejich originálními vzory splést poměrně snadno. 

Po kliknutí na odkaz se dostane uživatel buď na stránku, která se z něj bude následně snažit vymámit buď přihlašovací údaje k Facebooku či jiným účtům k sociálním sítím (například pomocí falešných přihlašovacích formulářů), nebo rovnou čísla k platební kartě a tak podobně. Je proto naprosto klíčové do těchto stránek absolutně nic nevyplňovat. Prokliknout se na ně ještě ve výsledku nic vyloženě rizikového není, vše špatné je až v jakékoliv následné interakci s nimi. Pokud vám tedy nějaká taková zpráva dorazí, neklikejte na odkaz a když už, rozhodně nevyplňujte žádné údaje do nejrůznějších přihlašovacích či potvrzovacích formulářů. Jedině tak si totiž zajistíte bezpečí. 

Dnes nejčtenější

.