Zavřít reklamu

Apple se zřejmě v posledních týdnech cítí jako ve špatném snu. Řešit totiž musí zřejmě největší výrobní krizi, které v posledních letech čelil a to navíc v tom nejhorším období, které si lze pro řešení podobných patálií představit. Řeč je konkrétně o takřka úplném zastavení výroby v největší továrně na světě na iPhony kvůli protestům tamním dělníků, což se již nyní extrémním způsobem podepisuje na jejich dostupnost. A lépe hned tak nebude. 

Celou situaci se rozhodl nyní skrze své zdroje prověřit přední Apple analytik Ming-Chi Kuo s vírou, že možná nebude až tak zle, jak většina převážně asijských médií hlásá. Realita je však naopak možná ještě horší. Zdroje Kua totiž potvrdily, že výrobní krize je skutečně obrovská, jelikož v listopadu jely fabriky v Zhengzhou snad jen na 20 %. Kvůli tomu tak vzniklo obrovské manko, které nemají zbylí dodavatelé iPhonů absolutně šanci pokrýt a proto je možné, že na pultech obchodů bude nakonec chybět možná až 15 milionů iPhonů 14 Pro a 14 Pro Max. Ty měly být přitom připraveny na vánoční sezónu, kdy je jablíčkáři ve velkém skupují jako dárky. A právě to je dle Kua další velký problém. 

Analytikovi se podařilo zjistit zřejmě ze zdrojů přímo v Applu, že společnost příliš nepočítá s tím, že její zákazníci nyní nákup kvůli nedostupnosti „jen“ odloží a pro modely 14 Pro a 14 Pro Max se vrátí ve chvíli, kdy bude jejich dostupnost již lepší – tedy pravděpodobně ve druhé polovině prvního čtvrtletí příštího roku. Namísto toho mnozí jablíčkáři nákup jednoduše odpískají a raději už počkají na září 2023 a iPhony 15 (Pro). Podtrženo, sečteno – tržby z iPhonů budou v tomto čtvrtletí kvůli výrobní krizi minimálně o 20 % nižší než mohly být, přičemž pravděpodobnější variantou je spíš to, že bude propad ještě markantnější. Akcionáři společnosti mít tedy v lednu, kdy se oznámí finanční výsledky za Q4 2022 radost nebudou. 

  • Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně)

Související články

Dnes nejčtenější

.