Zavřít reklamu

Beta testování chystaných operačních systémů Applu je mezi uživateli extrémně oblíbenou záležitostí. Háček je však v tom, že mnozí uživatelé prahnou po možnosti dostat se k systému co možná nejdřív po jeho uvolnění ve formě bety, kvůli čemuž se nebojí do svých zařízení stahovat a instalovat vývojářské verze. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby je ovšem neinstalovali pomocí stažených vývojářských profilů, které se šíří po internetu. To je přitom Applem výslovně zakázáno a to mimo jiné proto, že vývojářské profily jsou součástí vývojářských účtů, které jsou zpoplatněny, takže Applu nelegálním šířením profilů pro instalaci bet vzniká finanční škoda. A právě s tím se nyní Apple rozhodl bojovat. 

Pokud jste si vývojářské bety stahovali pomocí vývojářských profilů získaných na webu BetaProfiles.com či na jiných větších webech, je velmi pravděpodobné, že je v tuto chvíli již nebudete schopni ve vyhledávačích načíst. Apple totiž rozeslal provozovatelům celé řady webů, ze kterých bylo možné vývojářské beta profily stáhnout, dopisy, ve kterých je informuje o tom, že jednají protiprávně a pokud své weby nevypnou či z nich nestáhnou vývojářské profily, bude celá záležitost řešena soudní cestou. Například výše zmíněný BetaProfiles už proto web vypnul a na svém oficiálním twitterovém účtu informoval o tom, že je to právě kvůli dopisu a že zůstane aktivní jen na sociálních sítích. Dalším webem, který je ji nyní kvůli požadavku Applu vypnut, je třeba IPSW.dev, na kterém byly taktéž dostupné vývojářské profily a tak podobně. 

Jelikož Apple potlačuje nelegální šíření vývojářských beta verzí zatím relativně benevolentně, nemá smysl se obávat, že by si došlápl i na běžné uživatele a například jim začal blokovat zařízení, u kterých vývojářský beta profil neodpovídá Apple ID, pod kterým jsou přihlášeni. Je nicméně třeba říci, že je letošek dle všeho posledním rokem, kdy bylo možné se k vývojářským betám jednoduše dostat a od příštího roku tomu již bude zřejmě jinak. Moudřejší ale budeme samozřejmě až příští rok, kdy budeme nahrazení nynějších profilů pro iOS 16 řešit profily pro iOS 17. 

Související články

Dnes nejčtenější

.