Zavřít reklamu

Přestože se na softwarové klávesnici iPadu nepíše špatně, pravdou je, že na tvorbu větších textů pohodlná zkrátka není a člověku tak ve výsledku nezbude nic jiného, než sáhnout po klávesnici hardwarové a tu k iPadu připojit, ideálně pak v kombinaci s myší či trackpadem. Problém je však v tom, že originální klávesnice k iPadům od Applu nejsou vůbec levné, což může člověka od jejich pořízení dost odrazovat, což se ve výsledku podepíše i na využitelnosti iPadu jako takového. Přeci jen, s klávesnicí a myší či trackpadem je jeho využitelnost i přes limitující operační systém daleko větší než bez nich. Naštěstí ale naleznete na trhu levnější alternativy od prověřených výrobců, které dokáží Magic Keyboard pro iPady velmi slušně nahradit. Jednou z nich je i Keyboard Case z dílny společnosti EPICO, která nám před pár týdny dorazila do redakce a jelikož ji již nějakou chvíli testuji, nezbývá mi nic jiného než vás s ní seznámit. Jaká tedy EPICO Keyboard Case je?

Seznámení se s klávesnicí aneb pár technických specifikací na úvod

Jelikož je Keyboard Case od EPICO ve své podstatě velmi jednoduchý produkt, z hlediska technických specifikací toho moc zajímavého nenabízí. Vyroben je konkrétně z kombinace polykarbonátu, syntetické kůže a mikrovlákna, které je však nasazeno jen na vnitřní straně “víka” nebo chcete-li pouzdra, do kterého se vkládá iPad. Díky tomu si tak můžete být jisti tím, že se záda vašeho tabletu nepoškrábou. 

Klávesnice komunikuje s iPadem přes Bluetooth, který by jí měl zajistit zhruba desetimetrový dosah. S ohledem na styl propojení obou zařízení je tak asi každému jasné, že pro funkčnost klávesnice je třeba vestavěný nabíjecí akumulátor. Ten má kapacitu vcelku slušných 500 mAh, což by mělo klávesnici zajistit výdrž více než 100 hodin neustálého psaní, potažmo až 100 dní v pohotovostním režimu. V obou případech se tedy jedná o opravdu hezké hodnoty – tím spíš, když vezmete v potaz, že pouzdro disponuje kromě klávesnice i trackpadem. Co se pak týče nabíjení, to je zajištěno skrze USB-C port na pravém boku klávesové části pouzdra, přičemž k plnému nabití je třeba dle slov výrobce 2 až 3 hodiny připojení k elektrické síti. 

Ačkoliv výrobce přímo neuvádí, jaký typ klávesového mechanismu je u klávesnice použit, řekl bych, že se jedná o klasiku ve formě nůžkového mechanismu s membránou pod každou jednou klávesou, což jinými slovy znamená relativně vysoký zdvih v kombinaci s vysokou spolehlivostí a naprosto dostačující odezvou. Zajímá-li vás pak životnost tlačítek, ta má být podle výrobce 5 milionů úhozů, což je skutečně solidní číslo. A jak je na tom celé příslušenství z hlediska rozměrů? V případě mnou testovaného modelu pro 10,2” iPad je to konkrétně 189 x 252 x 22 mm při 550 gramech. Jedná se tedy o vcelku kompaktní kousek.

Klávesnice se vyrábí konkrétně ve verzi pro 10,2” iPad, a 11” a 12,9” iPad Pro, přičemž ve všech variantách vychází na 2290 Kč. Na konci této recenze však naleznete slevový kód, díky kterému lze jakoukoliv tuto klávesnici sehnat jen za 1690 Kč, byť za tuto cenu bude jen pro 5 nejrychlejších z vás. 

EPICO Keyboard Case

Zpracování a design

Abych byl zcela upřímný, když jsem se o možnosti testování Keyboard Case pro iPad dozvěděl, nedokázal jsem si příliš dobře představit, co mě z hlediska zpracování a designu vlastně čeká. To proto, že cena, kterou EPICO u produktu nastavilo, mi přijde zkrátka v porovnání s Applem i jinou konkurencí extrémně nízká, což by mohlo v někom vyvolat jisté pochybnosti o kvalitě. Na druhou stranu, od téhož výrobce jsem v minulosti měl tu čest recenzovat již spoustu produktů a ani jednou jsem se nesetkal s tím, že by byly vyrobeny či by vypadaly špatně. Ostatně, pár kousky od něj jsem vybavil i svou rodinu či je používám osobně. A s odstupem času můžu říci, že EPICO nezklamalo ani tentokrát. 

Pouzdro s klávesnicí je designově opravdu zdařilé, díky čemuž se tak nemusíte bát toho, že by vzhled vašeho iPadu při použití s ním jakkoliv degradovalo. “Víko” nebo chcete-li horní část pouzdra s prostorem pro tablet je sice trochu tvrdá a iPad se tak do ní souká relativně těžko, jakmile se však celý proces povede, drží zde jako přibitý. Super je pak to, že v pouzdře naleznete otvory pro nabíjení, propojení s 3,5mm jack kabelem či tlačítka pro regulaci hlasitosti či zapínání/vypínání displeje. Ve výsledku tak není tablet třeba z pouzdra po jeho vložení do něj vytahovat.

EPICO Keyboard Case

O to, aby iPad vložený do pouzdra “stál”, respektive jej bylo možné nastavit tak jako displej laptopu, se stará zadní stojánek na pantu, díky kterému lze jeho sklon velkoryse regulovat dle vašich preferencí. Škoda jen, že pant, který zajišťuje regulaci náklonu stojánku, je stříbrný, zatímco kryt jako takový černý či tmavě šedý. Pant je tak na zádech zařízení výraznější než by člověk zřejmě chtěl. 

Špatně na tom není vzhledově ani klávesová část pouzdra. Jednotlivé klávesy jsou vyrobeny precizně a totéž platí i o jejich potisku. Fajn je, že u nás prodávaná verze této klávesnice je skutečně česká s QWERTZ uspořádáním. Co naopak úplně pozitivní není, je průhlednost mezi klávesami a prostorem kolem nich. Klávesy jsou totiž pohledově trošku menší než by zřejmě měly být (asi aby do těla pouzdra zapadaly i v případě, že se mírně při stisku vychýlí), kvůli čemuž je pod ně vcelku dost vidět. Jednak se nejedná o vyloženě krásnou podívanou, jelikož je prostor pod nimi opět stříbrný a tedy trochu bije u černé klávesnice do očí a jednak je třeba počítat s tím, že právě přes tyto prostupy lze do klávesnice nadrobit a tak podobně, co by ji mohlo ve výsledku až vyřadit z provozu. 

Co se týče trackpadu, ten je sice menší než na Magic Keyboard od Applu, nicméně i tak rozměrově bohatě dostačuje. Je vyroben z mírně matného, ale pořád dotykově příjemného plastu s fyzicky klikatelnou spodní stranou (tapnutí však samozřejmě funguje po celé ploše trackpadu). Je nicméně trochu škoda, že si EPICO nedalo pozor na materiál, který použilo kolem něj, jelikož ten je doslova magnetem na nejrůznější šmouhy. Na tom by nebylo nic až tak hrozného, kdyby ovšem tyto šmouhy šlo jednoduše dostat dolů. Bohužel materiál, který je na klávesnicové části použit, je však z hlediska čištění poměrně problematický a něco z něj dostat je vcelku složité (byť ne nezvládnutelné). 

Poslední výraznější designovou částí pouzdra je pouzdro pro Apple Pencil, které je “připojené” na horní straně “víka”. Na jednu stranu se mi chce říci, že se jedná o užitečnou vychytávku právě pro majitele chytré tužky od Applu, na druhou stranu se však nedokážu tak nějak zbavit dojmu, že se jedná ve formě, pro jakou se EPICO rozhodlo, o zbytečnost navíc. Jasně, pouzdro se hodit může, ale kdyby bylo například odejmutelné či byla možnost koupit jak verze s, tak i bez něj, nebylo by to dle mého od věci. Určitě totiž nebudu mluvit jen za sebe, když řeknu, že ne každému je Apple Pencil po chuti a tedy že je tento prvek na pouzdru leckomu k ničemu a akorát tím pádem degraduje jeho celkový design. 

EPICO Keyboard Case

Testování

A jaké je Keyboard Case pro iPad z hlediska používání? Musím říci, že velmi příjemné. Už samotné spárování pouzdra s iPadem je otázkou několika vteřin, jelikož jej stačí zapnout pomocí postranního tlačítka (popřípadě nabít a zapnout), stisknout dvě klávesy pro aktivaci spárování a je de facto hotovo. Pouzdro se poté prakticky okamžitě objeví v Bluetooth nabídce iPadu, ve které už stačí jen zvolit, následně na klávesnici napsat spárovací kód zobrazený na displeji tabletu a je hotovo. Od této chvíle ji tedy můžete využívat k jeho plné ovladatelnosti. 

Je super, že po spárování se pouzdro k iPadu vždy automaticky připojuje a to i poté, co se uvedlo kvůli úspoře baterie do režimu spánku. Skvělé je to proto, že se díky tomu nemusíte omezovat na probouzení zařízení pomocí Home Buttonu či Power Buttonu, tablet dokážete probudit buď tapnutím či kliknutím na trackpad, popřípadě stiskem jakékoliv klávesy na klávesnici. iPad tedy díky ní funguje v tomto směru de facto jako klasický MacBook, přičemž totéž v bledě modrém se pak dá říci třeba i ohledně jeho zamykání, pro které je na klávesnici dedikovaná klávesa se zámkem. Co se pak týče vkládání kódového zámku, ten lze samozřejmě taktéž zadávat přes spárovanou klávesnici, stejně jako přes ní můžete regulovat jas displeje zařízení či hlasitost. Dedikovaných kláves je u ní však mnohem víc. K dispozici je třeba i klávesa pro (de)aktivaci trackpadu, (de)aktivaci softwarové klávesnice, přepínání jazyků klávesnice, spuštění Spotlightu nebo třeba návrat z aplikací na domovskou obrazovku, která je dle mého zřejmě tím nejužitečnějším, co EPICO vůbec mohlo nasadit. iPadOS je totiž přeci jen stavěn primárně na dotykové ovládání, kvůli čemuž je jeho používání s myší či trackpadem a klávesnicí bez podobného tlačítka závislé na gestech.

Já si například v rámci Universal Control čas od času hraji s iPadem v kombinaci s Magic Keyboard pro Mac s trackpadem a přiznám se, že se pro mne osobně o vyloženě skvostný zážitek nejedná, protože ne všechna gesta pro plnohodnotné ovládání iPadOS mám takříkajíc v ruce. Právě proto je tak skvělé mít možnost nahradit je stiskem tlačítka na klávesnici, jako je tomu u řešení EPICO. Nebavíme se přitom jen o rychlém návratu z aplikací, ale třeba i o kopírování a vkládání obsahu – i pro to tu totiž je tlačítko, které vám jeho přenos značně urychlí. 

Zcela otevřeně řečeno, jsou to právě chytře vybraná dedikovaná tlačítka, která ve vás probudí pocit, že nepoužíváte iPad, ale spíš MacBook, jelikož je tablet díky nim rázem tak nějak “macovštější”. Navíc je nutno říci, že u menších verzí klávesnice jste ještě o pár dedikovaných kláves v čele se screenovací ochuzeni, jelikož ty jsou dostupné jen u 12,9” varianty. Věřím tedy, že pouzdra s nimi jsou z hlediska využitelnosti ještě po pořádný kus dál, respektive v mém workflow by byly. Nicméně i menší verze pouzdra je z hlediska ovladatelnosti iPadu jedním slovem geniální a upřímně mě nenapadá, co bych od ní v tomto směru potřeboval víc. Jasně, ne vše lze skrze ní na tabletu udělat jako na Macu, ale to už se bavíme spíš o omezeních v rámci iPadOS než o nedostatcích klávesnice jako takové – bohužel i bohudík. 

Co se týče psaní na klávesnici, to je dle mého dost o zvyku. V kombinaci s 10,2” či 11” iPadem bude pouzdro relativně malé, takže je třeba počítat s tím, že jednotlivé klávesy budou jednak vcelku nahusto a jednak taktéž v poměrně malých rozměrech. Jakmile se však člověk naučí správný “prstoklad”, píše se na klávesnici dost podobně jako na Magic Keyboard. Rozdíl je snad jen v tom, že vydává trochu jiný zvuk a přijde mi i trochu tužší, ale to možná proto, že mé klávesnice jsou již vcelku vypsané, zatímco testovaný kus dorazil zcela nový. Klávesnice v Keyboard Case je pak s Magic Keyboard srovnatelná třeba i z hlediska stability jednotlivých kláves. Ty se totiž v obou případech viklají skutečně jen minimálně, snad tedy jen s výjimkou mezerníku, který je na tom u Keyboard Case oproti Magic Keyboard o něco hůř. Ve výsledku se tedy dá říci, že pokud se vám píše dobře na Magic Keyboard, bude se vám po nějaké době tréninku psát dobře i na klávesnici od EPICO. 

EPICO Keyboard Case

Ptáte-li se na to, kde všude se dá klávesnice vlastně využít, odpověď je naprosto jednoduchá. Jedná se de facto o plnohodnotnou náhradu softwarové klávesnice, což jinými slovy znamená, že ji iPad chápe jako svou součást a tedy jí umožňuje využívat kdekoliv, kde je třeba zadat text, popřípadě kde je třeba regulace hlasitosti, jasu a tak podobně. Využitelná je tedy jak v Safari, tak v mailech, zprávách, textových dokumentech, chatovacích aplikacích a tak podobně. Co se pak týče her, u těch záleží podpora jen a pouze na vývojářích a jejich přizpůsobení. Rozhodně nelze počítat s tím, že si přes klávesnici a trackpad zahrajete vše, nicméně s hledáním kompatibilních her problém tak úplně nebude. 

Abych však jen nechválil, je tu pár věcí, které jinak skvělému produktu ubírají plusové body. Osobně by se mi moc líbilo například podsvícení, díky kterému by bylo možné klávesnici skvěle využívat i za tmy a kterým disponuje třeba právě Magic Keyboard pro iPady od Applu. Ano, v takovém případě bychom se dostali na podstatně nižší výdrž baterie, ale myslím si, že mít možnost si čas od času jednotlivé klávesy podsvítit by byla zkrátka fajn. To už bychom se ale asi bavili o produktu v trochu jiné cenové kategorii, takže jsem tuto věc tak nějak schopen odpustit. Totéž pak lze v říci i o stojánku pro regulaci náklonu displeje. Ten sice svou roli plní velmi dobře, avšak jen někde. Pokud jste zvyklí při psaní sedět u stou, pak nebudete mít problém, protože bude mít stojan pevný podklad. Jakmile byste však chtěli psát například na gauči s tabletem na břiše, o stabilním postavení tu nemůže být bohužel řeč a to nejen kvůli stojanu, ale i kvůli “ohybu” mezi klávesnicovou částí a “víkem”, který je měkký a tedy nedisponuje žádným záchytným mechanismem například pro případ převrácení iPadu dopředu a tak podobně. Je tedy skutečně třeba myslet na to, kde a jak budu tablet s klávesnicí využívat, jelikož ne všude to bude pohodlné. Posledním výraznějším negativem je pak složitější tvorba screenshotů. Ty se totiž musí i nadále provádět kombinací fyzických tlačítek na iPadu, což není zkrátka pohodlné – tím spíš, když je zařízení vloženo do pouzdra. 

EPICO Keyboard Case

Resumé 

Závěrečné zhodnocení EPICO Keyboard Case je ve své podstatě velmi jednoduché. Po několika dnech používání musím zcela upřímně říci, že na mě tento produkt udělal velký dojem, který ještě umocňuje jeho nízká cena. Využívání iPadu je s ním rázem jednak daleko příjemnější a jednak mnohem bližší Macu, který využívám coby pracovní nástroj na denní bázi dlouhé roky. Ač nejsem kvůli omezením iPadOS vyloženě cílovou skupinou iPadů, respektive nejsem stále schopen je využívat tak plnohodnotně jako Macy, dokážu si představit, že právě skrze EPICO Keyboard Case doplním svůj pracovní setup například na cesty a tak podobně. Je toho totiž jen velmi málo, co by pouzdro nedokázalo a mě to zároveň enormně chybělo. Snad jen ty screenshoty zamrzí víc než je zdrávo, avšak věřím, že i ty by ve výsledku mohlo jít například přes chytře vytvořené zkratky pro Siri vyřešit. Za mě tedy velký palec nahoru a pochvala EPICU. Tento kousek se skutečně povedl a já bych se jej nebál doporučit ani svým blízkým, natož vám. 

Slevový kód

Běžná cena EPICO Keyboard Case ve všech verzích je 2290 Kč, 5 z vás je však může získat za pouhých 1690 Kč. Stačí, když do pole pro slevový kód zadáte LSA25 a cena bude změněna.

EPICO Keyboard Case můžete zakoupit zde

Dnes nejčtenější

.