Zavřít reklamu

Pokud pravidelně čtete náš magazín, tak vám zajisté před krátkou dobou neunikl článek, ve kterém jsme vás informovali o tom, že Apple vydal operační systém iOS 15.4 pro veřejnost. Jestliže se řadíte mezi uživatele, kteří si ihned po vydání novou verzi iOS stahují, tak by vás před instalací mohlo zajímat, na co se vlastně můžete těšit. Některé funkce Apple samozřejmě uvádí přímo v poznámkách o aktualizaci, mnoho novinek zde však vůbec nenajdete. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 7 tipů z iOS 15.4, které musíte znát.

Odemykání iPhonu s rouškou

Již před několika týdny jsme vám přinesli článek, ve kterém jsme v beta verzi iOS 15.4 testovali novou funkci, která má ulehčit život majitelům jablečných telefonů s Face ID. Tato biometrická ochrana je sice spolehlivá a bezpečná, bohužel jsme ji ale s příchodem pandemie koronaviru nemohli využívat. Objevila se sice možnost pro odemykání iPhonu pomocí Apple Watch, nejedná se však o ideální řešení, jelikož ne každý Apple hodinky vlastní. V iOS 15.4 však přibyla funkce, s pomocí které je možné iPhone odemknout i s nasazenou rouškou či respirátorem, což se rozhodně hodí. Aktivaci funkce provedete v Nastavení → Face ID a kód, kde aktivujte pomocí přepínače Používat Face ID s rouškou. Tato funkce je k dispozici jen na iPhone 12 a novější – dochází totiž k detailnímu skenování okolí očí, což starší Face ID neumí.

Aktualizace iOS přes mobilní data

Ocitli jste se někdy v situaci, kdy jste dlouhodobě neměli k dispozici Wi-Fi, ale jen mobilní data? Pokud jste si na tuto otázku odpověděli kladně a chtěli jste někdy provést aktualizaci operačního systému právě skrze mobilní data, tak jistě víte, že jste neuspěli. Pokud jste chtěli provést aktualizaci iOS, tak bylo nutné se připojit k Wi-Fi – a přes to nejel vlak. V iOS 15.4 je však tohle „omezení“ zrušeno a systém je možné bez problémů aktualizovat i v případě, že zrovna nemáte k dispozici Wi-Fi. Samozřejmě, pokud se pokusíte o stažení aktualizace přes mobilní data, tak o tom budete informováni.

 

Vylepšené automatizace

V rámci iOS 13 jsme se dočkali vydání nové aplikace Zkratky, později pak Apple přišel také s automatizacemi. S pomocí zkratek si můžete vytvořit jakési sledy úloh, které mají za úkol vám zjednodušit každodenní fungování. Automatizace pak slouží k tomu, aby automaticky provedly určité akce tehdy, kdy dojde k naplnění nějakého stavu. Donedávna nebylo možné automatizace spustit bez odsouhlasení – toho se naštěstí Apple rychle zbavil. Posledním problémem bylo, že se vám po každém spuštění automatizace o této skutečnosti objevila notifikace, především z bezpečnostních důvodů. V iOS 15.4 už si ale naštěstí můžete při dokončování automatizace nastavit, aby se notifikace nezobrazovaly. Automatizace jsou tak konečně plně automatické a tiché, takže o nich nemusíte vůbec vědět.

automatizace ios 15.4 novinky

Chytřejší správce hesel

Součástí iOS 15 se stal nový správce hesel, kterého najdete v Nastavení → Hesla. V této sekci se shromažďují veškerá uživatelská jména a hesla, která využíváte na internetu. V iOS 15.4 se pak správce hesel dočkal několika zajímavých vylepšení. Prvním vylepšením je, že pokud se pokusíte uložit pouze heslo bez uživatelského jména, tak vás na to správce upozorní – často se jedná o chybu. Druhým vylepšením je, že si k jednotlivým heslům konečně můžete přidávat poznámky, jako to je u jiných konkurenčních správců hesel. Třetím vylepšením je pak možnost pro ztišení upozornění na uniklá či problémová hesla, což mnoho uživatelů, kteří používají jednoduchá a opakující se hesla, určitě ocení.

Nové anti-sledovací funkce pro AirTag

Lokalizační přívěšek AirTag je stvořen pro sledování předmětů, nikoliv lidí. Uvádí to samotný Apple, v některých státech je dokonce sledování lidí pomocí lokalizačního přívěšku nelegální a trestné. Apple se samozřejmě od představení AirTagů snaží zabránit tomu, aby ke sledování lidí docházelo, a to skrze různá oznámení a zvukové signály. V iOS 15.4 pak dochází k dalšímu rozšíření těchto anti-sledovacích funkcí. Pokud uživatel poprvé spáruje AirTag se svým iPhonem, tak se mu objeví zpráva, ve které je informován o tom, že s pomocí tohoto přívěšku nesmí sledovat lidé, a že se v mnohých státech jedná o nelegální záležitost. Kromě toho jsme se dočkali možnosti nastavit si doručování notifikací na blízký AirTag či možnost místně vyhledat cizí AirTag – samozřejmě ale až poté, co vás na jeho přítomnost upozorní iPhone.

Volání tísně SOS

Součástí jablečných telefonů je speciální funkce Tíseň SOS, která dokáže zavolat na tísňovou linku v případě ohrožení. Tíseň SOS můžete vyvolat buď tak, že se přesunete na obrazovku pro vypnutí iPhonu, a poté přejedete po příslušeném posuvníku. Kromě toho je ale nenápadně možné Tíseň SOS vyvolat tak, že delší dobu podržíte boční tlačítko, společně s jedním tlačítkem hlasitosti – takto je to nastaveno ve výchozím nastavení pro všechny. Nastavit si ale můžete také to, aby se Tíseň SOS vyvolala pětinásobným rychlým stisknutím bočního tlačítka. Tuto funkci aktivujete v Nastavení → Tíseň SOS, kde aktivujte možnost Volání 5 stisknutími.

Plná podpora 120 Hz

Před několika měsíci Apple představil zbrusu nové iPhony 13 (Pro). Vrcholné modely v podobě 13 Pro (Max) disponují jako první jablečné telefony ProMotion displejem, který nabízí adaptivní obnovovací frekvenci až do 120 Hz. Až donedávna byl ale problém v tom, že jste obnovovací frekvenci 120 Hz mohli využít málokde. Postupně Apple umožnil tuto frekvenci využívat v aplikacích třetí strany, v některých částech systému a nativních aplikacích však tato možnost stále chyběla. Kalifornský gigant uvedl, že se jednalo o pouhou chybu, která je s příchodem iOS 15.4 opravená. To znamená, že nyní už budete schopni adaptivní obnovovací frekvenci o hodnotě až 120 Hz využít prakticky všude – není nutné nic nastavovat.

Dnes nejčtenější

.