Zavřít reklamu

Již od začátku pandemie se mohli technologičtí giganti předvést v tom, jakým způsobem ji budou zvládat. I když si to někteří z vás nemusí uvědomit, tak především iPhony ovlivnila pandemie koronaviru opravdu hodně. Všechny novější jablečné telefony totiž využívají biometrickou autentizaci s názvem Face ID, která funguje na základě skenu obličeje. S pandemií však přišla také povinnost nošení roušek, kterými zakryjete prakticky celou půlku obličeje. To způsobí, že Face ID přestává fungovat, jelikož váš obličej není jednoduše schopné rozpoznat.

První ulehčení odemykání přišlo pro majitele Apple Watch

Apple bohužel začal nějaké přizpůsobení Face ID rouškám uvolňovat velmi pozdě. Před nějakou dobou přišel s jakousi „oklikou“, kterou mohou využít všichni majitelé Apple Watch. Ti si totiž mohou nastavit, aby došlo k odemknutí iPhonu v případě, že nedojde k rozpoznání obličeje (například kvůli roušky), a to právě pomocí jablečných hodinek – stačí, abyste je měli odemknuté na zápěstí. Pro majitele Apple Watch se jedná o zajímavou funkci, avšak pro obyčejné uživatele, kteří hodinky od Applu nemají, to neznamená vůbec nic. Ti tedy pro ověření museli vždy roušku sundat z nosu, popřípadě se museli ověřovat pomocí kódového zámku – až doposud.

V první beta verzi iOS 15.4 se totiž konečně, řekl bych až zatraceně pozdě, objevila funkce, díky které vás dokáže Face ID identifikovat i v případě, že máte nasazenou roušku. Do oficiálního vydání iOS 15.4 pro veřejnost zbývá ještě několik dlouhých týdnů, v redakci však beta verze systémů testujeme a přinášíme vám první pohledy na nové funkce. Naprosto stejně již několik dní testujeme také možnost odemykání iPhonu s Face ID s nasazenou rouškou a v tomto článku najdete poznatky z našeho testování.

Jak aktivovat odemykání s rouškou přes Face ID

Pro aktivaci odemykání iPhonu s nasazenou rouškou stačí, abyste přešli do Nastavení → Face ID a kód. Zde stačí sjet o kousek níže a pomocí přepínače aktivovat možnost Používat Face ID s rouškou. V případě, že budete mít nový iPhone, popřípadě pokud nebudete mít Face ID ještě nastavené, tak při jeho nastavování provedete první sken, po kterém se vás systém zeptá, zdali chcete Face ID s rouškou využívat. Pokud zvolíte, že ano, tak provedete také druhý sken, jestliže ale zvolíte, že nikoliv, tak pro vás tímto nastavování Face ID končí a namísto dvou klasických záznamů dojde k vytvoření jen jednoho. Pokud byste se v budoucnu rozhodli pro aktivaci používání Face ID s rouškou, tak je dodatečně nutné provést druhý sken pro Face ID.

Většina z vás nejspíše očekává, že se druhý sken pro Face ID bude provádět s nasazenou rouškou, opak je ale pravdou. Roušku pro nastavení Face ID ani nadále nebudete potřebovat. Očekával jsem to svým způsobem i já a při prvním testování jsem si roušku nasadil, systém mě ale vyzval k jejímu sundání. Apple nikde neuvádí, zdali máte či nemáte mít roušku nasazenou, což může některé uživatele zmást. Jakmile oba dva skeny po aktivaci funkce dokončíte, tak už si můžete užívat odemykání iPhonu s Face ID i s nasazenou rouškou či respirátorem. Jak moc dobře Apple tuto funkci vychytal a jak vůbec funguje?

face id s rouškou

Jak odemykání s rouškou přes Face ID funguje?

Hned na začátek je nutné zmínit, že aktivací využívání Face ID s rouškou snížíte bezpečnost tohoto systému. Namísto toho, aby docházelo ke skenování celého obličeje, se totiž skenuje jen jeho horní třetina, konkrétně tedy detaily okolo očí, jak uvádí u funkce samotný Apple. Nedochází tedy ke skenování očí jako takových, jak bylo uváděno na některý zahraničních fórech a v komentářích.  Využívání Face ID s rouškou jsem testoval ode dne vydání iOS 15.4 a myslím si, že za tu dobu více než dost. A zcela upřímně musím říct, že v mém případě je funkčnost takřka stoprocentní. Nesetkal jsem se s tím, že by mě Face ID například v obchodě s nasazenou rouškou nerozpoznalo. Je ale každopádně nutné, abyste se s nasazenou rouškou pro odemčení pomocí Face ID dívali na iPhone, jelikož jinak k odemčení nedojde. Bez problému zvládne Face ID provést sken obličeje i za chůze, dokonce i s nasazenými brýlemi.

Apple si vzpomněl i na brýle

Na konci předchozího odstavce jsem zmínil brýle, se kterými Face ID samozřejmě musí pracovat. Pokud patříte mezi uživatele, kteří brýle nosí, a zároveň si nasadíte roušku, tak místo na obličeji, pomocí kterého vás Face ID může rozpoznat, ještě více klesá. I s tímto však naštěstí inženýři v Applu počítali a nenechali uživatele s brýlemi na holičkách. Jakmile totiž aktivujete Používat Face ID s rouškou, tak se pod tímto řádkem objeví dodatečná možnost Přidat brýle. Pokud na ni klepnete, tak se ocitnete v rozhraní pro vytvoření dalšího skenu Face ID. Při tomto skenu už je nutné, abyste si vaše brýle nasadili a provedli jej společně s nimi. Tímto způsobem můžete k Face ID přiřadit vícero brýlí, nikoliv jen jedny. Apple uvádí, že Face ID může mít problém se slunečními brýlemi, avšak i ty jsem se rozhodl vyzkoušet a na druhý pokus s nimi iPhone neměl problém. Co se pak týká odemykání s brýlemi a rouškou, tak opět nenastal při testování žádný problém či zaváhání – na veřejnost však brýle nenosím. Celkový proces odemykání a ověřování funguje stále rychle a bezproblémově.

Po stránce bezpečnosti se nemusíte obávat

Otázkou tedy zůstává prakticky jen bezpečnost, která zcela logicky při ověřování s nasazenou rouškou (a brýlemi) klesá. I bezpečnost jsem se ale rozhodl otestovat, a to s využitím mého otce, který je mi po obličeji velmi podobný. Při pokusu o odemčení iPhonu s nasazenou rouškou nepřišlo žádné zaváhání, tak stejně ani tehdy, kdy si otec k roušce nasadil ještě i brýle. Myslím si, že se tedy není čeho bát. „Hrozbu“ mohu vidět maximálně u jednovaječných dvojčat, které si jsou podobné více než rodiče a potomci. Bohužel ale takové dvojče nemám, takže v tomhle ohledu bezpečnost zhodnotit nemohu. Před nějakou dobou se objevila hrstka případů, kdy si dvojčata navzájem iPhone pomocí Face ID odemknula – od té doby ale Face ID značně postoupilo ve vývoji a v poslední době jsem žádný takový případ nezaznamenal. 100% bezpečnost a bezchybnost každopádně nezaručím, to ale ostatně ani Apple, který u Face ID uvádí chybovost v poměru jedna ku milionu.

Face ID jsem se po aktivaci zmíněné funkce rozhodl otestovat ještě dále. Konkrétně jsem si vždy rukou či papírem zakryl část obličeje a sledoval jsem, zdali má zakrytí vliv na rozpoznání. Prvně jsem zkoušel kompletně zakrýt nos s prostorem mezi očima, což odemknutí nijak neovlivnilo. Tak stejně odemknutí neovlivnilo ani zakrytí čela rukou. Problém přišel tehdy, kdy jsem začal zasahovat do prostoru mezi očima, kdy už k ověření nedocházelo. Zároveň se iPhone neodemkne v případě, že máte zavřené oči, stejně tak pokud si jedno oko zakryjete rukou. Na druhou stranu, pokud jedno oko pouze zavřete a nepřekryjete, tak k odemčení s využitím jen jednoho oka dojde.

iphone s face id a rouška

Závěr

Je rozhodně skvělé, že Apple přišel s možností pro využívání Face ID s nasazenou rouškou. Největší problém je ale v tom, že tuto funkci mohou využít pouze uživatelé iPhonů 12 (Pro) a 13 (Pro). Až doposud se za jakýsi „hraniční“ jablečný telefon požadoval iPhone XS, který jakožto nejstarší nabízel většinu nových funkcí. U využití Face ID s rouškou se však tato pomyslná hranice posouvá až k iPhonu 12 (Pro), což je rozhodně škoda. Otázkou zůstává, zdali je opravdu Face ID u těchto novějších modelů tak moc popředu, že dokáže přesněji zaznamenat detaily kolem očí, anebo zdali se jedná o další popíchnutí od Applu k tomu, aby si uživatelé pořídili novější modely. Tak jako tak měl Apple zajisté s nějakou možností pro jednoduché odemknutí iPhonu pomocí Face ID s nasazenou rouškou přijít již dávno. Ale raději pozdě nežli vůbec.

iPhone 12 (Pro) či 13 (Pro) můžete koupit zde

Dnes nejčtenější

.