Zavřít reklamu

Ruské obyvatele čeká již brzy další tvrdý zásah do jejich běžných životů. Tamní cenzurní agentura Roskomnadzor totiž dnes v noci oznámila, že 14. března zablokuje na území celého Ruska Instagram. Stane se tak po více než týdnů od zablokování Facebooku, který dle slov cenzurního úřadu diskriminoval ruská média. Co se pak týče Instagramu, ten se dočká blokace kvůli tomu, jak provozovatel řídí moderátory na síti a že na ní povoluje výzvy k násilí na ruských vojácích a předních představitelích. 

K chystané blokaci Instagramu se už stihl vyjádřit i jeho šéf Adam Mosseri, který celý plán Ruska označil za chybu a nechal se mimo jiné slyšet, že tímto rozhodnutím odřízne země více než 80 milionů Rusů  nejen od Instagramu, ale i jednoho od druhého a hlavně i od zbytku světa, který mají přitom tak rádi. Zhruba 80 % Rusů totiž na svém Instagramu sleduje i zahraniční účty. Je nicméně pravděpodobné, že právě komunikace ruských uživatelů Instagramu s okolním světem je pro tamní cenzurní úřad hlavním trnem v oku. Veškeré zásahy zvenčí totiž ve výsledku nabourávají rétoriku propagandy. 

Jak již bylo zmíněno výše, Instagram je již druhou službou Mety, která se v několika málo dnech dočkala na území Ruska blokace (budeme-li počítat Messenger coby součást Facebooku). V současnosti tak provozuje společnost na území Ruska už jen WhatsApp, na kterou se zatím zákazy i dle slov ruských státních médií nevztahují. Je nicméně otázkou, jak dlouho to bude platit – přeci jen, i přes WhatsApp lze ve výsledku snadno sdílet informace nekorespondující s propagandou Ruska. 

Související články

Dnes nejčtenější

.