Zavřít reklamu

Světoví výrobci chytrých telefonů se každý rok předhánějí v tom, kdo přijde s lepší fotosoustavou. Každý výrobce na to jde samozřejmě jinak. Někdo si honí triko na číslech, potažmo na objektivech s obrovských rozlišením, a někdo zůstává při zemi a nabízí opravdové výsledky. Tím prvním případem je například Samsung, druhým případem pak samozřejmě Apple. Kalifornský gigant již po dobu několika let využívá objektivy s maximálním rozlišením 12 megapixelů a neustále se drží na předních příčkách testů fotoaparátů u mobilních zařízení. Počet megapixelů tedy již dávno neurčuje kvalitu fotoaparátu jako takového, což je třeba si uvědomit. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 věcí, které jste (možná) nevěděli o fotoaparátu iPhone 13 (Pro).

Optická stabilizace s posuvem snímače

Jestliže sledujete dění v jablečném světě a zajímáte se o iPhony, tak dost možná víte, že fotoaparát loňského iPhonu 12 Pro Max se oproti fotoaparátu iPhonu 12 Pro lišil. Konkrétně model 12 Pro Max nabízel jiný širokoúhlý objektiv, který disponoval optickou stabilizací s posuvem snímače. Optická stabilizace obrazu dokáže redukovat pohyby ruky při focení, díky čemuž mohou být výsledné snímky ostré a pěkné – nikomu se totiž nelíbí rozmazané snímky. Stabilizace jako taková je pak nesmírně důležitá při focení v Nočním režimu, jelikož se prodlouží čas uzávěrky, během kterého se nesmí se zařízením pohnout. Letos disponují optickou stabilizací s posuvem snímače všechny čtyři modely nejnovějších „třináctek“. Optická stabilizace s posuvem snímače využívá ke stabilizaci právě snímač a nikoliv čočku, díky čemuž je možné ušetřit místo.

mpv-shot0437

Makro režim

Pokud jste se na vašem iPhonu někdy pokusili cokoliv vyfotit zblízka, tak se vám to nepovedlo. Objektiv iPhonu totiž nedokáže na blízký objekt dobře zaostřit, což ale samozřejmě není nic běžného – iPhone totiž není profesionální zrcadlovka za desítky tisíc korun. I přesto se ale letos u iPhonů 13 Pro (Max) Applu podařilo přijít s Makro režimem, díky kterému jste schopni kvalitní fotografie objektů zblízka vyfotit. Nejlepší na tom je, že se nemusíte o nic starat. Stačí, abyste iPhone 13 Pro (Max) přiblížili k objektu, čímž automaticky dojde k přepnutí na Makro režim. Jen pro zajímavost, při focení makro fotografií je využívám ultra-širokoúhlý objektiv, kterým iPhone zvládne objekt zaostřit.

Fotografické styly

Další novou funkcí fotoaparátu, kterou pro změnu nabízí všechny čtyři modely nových iPhonů, jsou Fotografické styly. K těm se můžete dostat jednoduše přímo v aplikaci Fotoaparát, kde stačí vpravo nahoře klepnout na ikonu vrstev. Po klepnutí už se objeví rozhraní Fotografických stylů. Díky této funkci si můžete v reálném čase aplikovat různé styly, a to přejetím prstu zprava doleva či naopak. Jednotlivé styly si pak ještě můžete doupravit, a to pomocí posuvníků, které se nachází ve spodní části obrazovky. Využít můžete celkově čtyři styly, a to bohatý kontrast, živý, teplý a chladný. U všech stylů je pak možné doupravit tón a teplotu.

Filmařský režim

Při prezentaci fotoaparátu nových iPhonů 13 a 13 Pro věnoval Apple opravdu dlouhou dobu prezentaci nového filmařského režimu. A není se čemu divit, jelikož se jedná o opravdu perfektní funkci, kterou byste u konkurence hledali marně. Pokud se rozhodnete natočit video prostřednictvím filmařského režimu, tak iPhone bude v reálném čase automaticky přeostřovat z jednoho bodu na druhý. Ve většině případech jsou těmito body myšleny lidské tváře. Pokud tedy máte záběr, u kterého jste zaostřeni na obličej jednoho člověka, a poté do záběru přijde druhý člověk, tak na něj iPhone může automaticky přeostřit. Tím dojde k vytvoření pěkně vypadajícího filmového efektu. Všechno přeostřování jste samozřejmě schopni provádět také ručně. Nejlepší na tom ale je, že obraz můžete přeostřit také zpětně u již zaznamenaného videa, a to v aplikaci Fotky. To znamená, že vytvoříte video, a poté si u něj můžete zpětně v pohodlí domova přenastavit ostření.

Tímto videem Apple prezentoval Filmařský režim:

Live Text

Tato funkce není tak úplně dominantou nejnovějších iPhonů, i přesto jsem se ale rozhodl, že ji do tohoto článku přidám. S příchodem iOS 15 jsme se dočkali nové funkce Live Text, potažmo česky Živý text. Pomocí této funkce si můžete nechat převést text z obrázku do podoby, ve které s ním můžete pracovat – stejně jako například na webu, v poznámce či kdekoliv jinde. Live Text je možné využít u již vyfocené fotografie tak, že si ji v aplikaci Fotky rozkliknete, a poté klepnete vpravo dole na ikonu Live Photo. Kromě toho je možné tuto funkci využít i v reálném čase, a to tak, že ve Fotoaparátu namíříte objektiv na text a po rozpoznání opět klepnete vpravo dole na ikonu funkce Live Text. Tato funkce je k dispozici pro všechny iPhony XS a novější, potažmo pro všechna zařízení s čipem A12 Bionic a novějším.

Dnes nejčtenější

.