Zavřít reklamu

I když je iOS 14.5 dostupný široké veřejnosti už nějakou tu dobu, různé podoby implementace požadavku na soukromí při sledování aplikací se začínají zobrazovat až nyní, či teprve v dohledné době začnou. Jedná se i o Facebook a Instagram, kteří se budou snažit své uživatele povzbudit k tomu, aby sledování povolili. 

Společnost Facebook proti transparentnosti sledování aplikací vystupovala ihned po představení funkce, a to po konání WWDC 2020. Nebyla sice jediná, i tak ale veškeré protesty dosáhly jen opoždění vydání, protože funkce měla být už součástí iOS 14. Podle magazínu The Verge nyní Facebook chystá pro své aplikace, mezi které patří i Instagram, speciální vyskakovací okno, které se vás snaží motivovat k povolení sledování. 

Zpráva popisuje tři „výhody“, které s povolením sledování souvisejí: 

  • Bude se vám zobrazovat reklama, která je více personalizovaná 
  • Pomůžete udržovat Facebook/Instagram zdarma 
  • Podpoříte firmy, které k oslovení svých zákazníků spoléhají na reklamy 

Facebook označuje tato vyskakovací okna jako „vzdělávací obrazovky“. Ty se zobrazí uživatelům bezprostředně před výzvou k povolení sledování v iOS 14.5, aby prý byli lépe informováni. Druhá odrážka je zde obzvláště zajímavá, protože nic nenasvědčuje tomu, že Facebook plánuje nabízet placené verze svých aplikací, čímž se jedná o poněkud zavádějící informaci.

Apple navíc výslovně zakazuje nabízet uživatelům výhody za to, že sběr dat odsouhlasí. Konkrétně říká: „Nemůžete lidem nabídnout náhradu za udělení jejich svolení a nemůžete omezit funkčnost nebo obsah nebo jinak znehodnotit svou aplikaci, pokud vám lidé nedovolí je sledovat.“  Facebook uvádí, že své vlastní výzvy před těmi systému začne v aplikacích Instagram a Facebook zavádět v následujících dnech a týdnech. Dodává, že tak dělá z důvodu větší informovanosti o rozhodnutí, které každý uživatel musí udělat. Je vhodné dodat, že ať už v jakékoli aplikaci nebo webu své sledování nepovolíte, reklama se vám bude zobrazovat pořád, jen nebude relevantní vzhledem k vašemu chování na síti. 

Související články

Dnes nejčtenější