Zavřít reklamu

Počínaje aktualizacemi softwaru iOS 14.5, iPadOS 14.5 a tvOS 14.5 vydanými tento týden musí aplikace před sledováním vaší aktivity v aplikacích a na webech jiných společností požádat o vaše svolení. Jenže někteří uživatelé mají tuto nabídku v Nastavení zašedlou. Apple nicméně vysvětluje, proč tomu tak je. 

Ke sledování dochází, když se informace identifikující vaši osobu nebo vaše zařízení (získané z nějaké aplikace), propojené s informacemi identifikujícími vaši osobu nebo vaše zařízení (získanými z aplikací, webů a dalších míst vlastněných třetími stranami), využívají k cíleným reklamám nebo měření výkonu reklam nebo když se získané informace sdílejí s obchodníky s osobními údaji.

Pokud vidíte žádost o sledování vaší aktivity, můžete klepnout na Povolit nebo Požádat aplikaci o nesledování. Pokud zvolíte možnost Požádat aplikaci o nesledování, nebude mít vývojář aplikace přístup k reklamnímu identifikátoru systému (IDFA), který se ke sledování často používá. Aplikace taky nemá povolení sledovat vaši aktivitu prostřednictvím dalších informací identifikujících vaši osobu nebo vaše zařízení, jako je třeba e-mailová adresa.

Na iPhonu nebo iPadu můžete oprávnění ke sledování pro jednotlivé aplikace spravovat v Nastavení v části Soukromí -> Sledování, kde se nabídka Povolit aplikacím žádosti o sledování zobrazuje. Když v nastaveních soukromí tuto možnost vypnete, přestanou se vám zobrazovat výzvy z aplikací, které chtějí sledovat vaši aktivitu. V některých případech je nicméně volba Povolit aplikacím žádosti o sledování nedostupná čili zašedlá. Pokud je to váš příklad, Apple na webu své podpory uvádí, proč tomu tak může být: 

  • Jedná se o uživatele, kteří jsou přihlášení dětským účtem Apple ID a podle roku narození jim ještě nebylo 18 let 
  • Když je vaše Apple ID spravované vzdělávací institucí nebo používá konfigurační profil, který omezuje sledování 
  • Když bylo vaše Apple ID vytvořeno v posledních 3 dnech

I tak se ale pořád ozývají hlasy, které nespadají ani do jednoho ze tří uvedených případů a nabídku zašedlou mají. Magazín MacRumors se na toto chování nicméně dotazuje samotného Applu, zatím však bez vysvětlující reakce.

Související články

Dnes nejčtenější

.