O tom, že měl Apple přijít s vlastními procesory Apple Silicon, se mluvilo již několik dlouhých let dozadu. Potvrzení tohoto „přechodu“ jsme se stali svědky na loňské konferenci WWDC a vůbec prvních zařízení s čipy Apple Silicon, konkrétně s označením M1, jsme se dočkali na konci loňského roku. Během několika dní jsme na našem magazínu uveřejnili recenzi MacBooku Air s M1, bohužel jsme se ale nedostali k dlouhodobému testování. Všechno tohle napravujeme nyní, jelikož máme v redakci současně k dispozici jak MacBook Air s M1, tak 13″ MacBook Pro s M1.
Mohlo by vás zajímat

Včera jsme na našem magazínu uveřejnili článek, ve kterém jste se mohli dozvědět více o době nabíjení obou zmíněných MacBooků s M1, na našem sesterském magazínu jste si pak mohli přečíst srovnání výkonu MacBooku Air s M1 vs. 16″ MacBook Pro s procesorem Intel. Jednotlivých témat, kterým se v případě jablečných počítačů s M1 můžeme věnovat, je k dispozici opravdu nespočet a i na dnešek jsme si jedno takové připravili. Konkrétně se společně podíváme na srovnání rychlostí zápisu a čtení u MacBooků s M1 a MacBooků s Intelem. Abychom byli naprosto přesní, tak proti sobě postavíme MacBook Air M1, 13″ MacBook Pro M1, 13″ MacBook Pro Intel (2019) a 16″ MacBook Pro Intel (2019). Všechny tyto stroje jsou v základní konfiguraci, pouze zmíněný MacBook Air M1 má namísto základní kapacity úložiště navýšené na 512 GB. Na kompletní srovnání se můžete podívat na grafu níže.

Testy jsme se rozhodli provádět v rámci aplikace AJA System Test Lite, která je k dispozici naprosto zdarma v rámci App Storu. V rámci této aplikace je k dispozici opravdu nespočet různých preferencí a samozřejmě jsme je na všech zařízeních nastavili naprosto stejně. Rozlišení jsme nastavili na 4096 x 3112 4K-Full, velikost testovacího souboru na 16 GB, kodek na 10bit YUV a docházelo k ukládání na plochu. Všechny MacBooky byly před testováním restartovány a byly na nich ukončeny veškeré aplikace s tím, že byla zapnuta pouze zmíněná aplikace AJA System Test Lite. První příčku obsadil jak v rychlosti zápisu, tak v rychlosti čtení 16″ MacBook Pro. V těsném závěsu pak skončil MacBook Air M1 a v ještě těsnějším pak 13″ MacBook Pro M1 – zde lze ale pozorovat snížení rychlosti zápisu. Nejhůře skončil 13″ MacBook Pro Intel (2019). Nízké rychlosti zápisu jsou u tohoto modelu se 128 GB úložištěm naprosto běžné a trpí nimi většina uživatelů.
Fotogalerie






