Zavřít reklamu

O tom, že měl Apple přijít s vlastními procesory Apple Silicon, se mluvilo již několik dlouhých let dozadu. Potvrzení tohoto „přechodu“ jsme se stali svědky na loňské konferenci WWDC a vůbec prvních zařízení s čipy Apple Silicon, konkrétně s označením M1, jsme se dočkali na konci loňského roku. Během několika dní jsme na našem magazínu uveřejnili recenzi MacBooku Air s M1, bohužel jsme se ale nedostali k dlouhodobému testování. Všechno tohle napravujeme nyní, jelikož máme v redakci současně k dispozici jak MacBook Air s M1, tak 13″ MacBook Pro s M1.

Včera jsme na našem magazínu uveřejnili článek, ve kterém jste se mohli dozvědět více o době nabíjení obou zmíněných MacBooků s M1, na našem sesterském magazínu jste si pak mohli přečíst srovnání výkonu MacBooku Air s M1 vs. 16″ MacBook Pro s procesorem Intel. Jednotlivých témat, kterým se v případě jablečných počítačů s M1 můžeme věnovat, je k dispozici opravdu nespočet a i na dnešek jsme si jedno takové připravili. Konkrétně se společně podíváme na srovnání rychlostí zápisu a čtení u MacBooků s M1 a MacBooků s Intelem.  Abychom byli naprosto přesní, tak proti sobě postavíme MacBook Air M1, 13″ MacBook Pro M1, 13″ MacBook Pro Intel (2019) a 16″ MacBook Pro Intel (2019). Všechny tyto stroje jsou v základní konfiguraci, pouze zmíněný MacBook Air M1 má namísto základní kapacity úložiště navýšené na 512 GB. Na kompletní srovnání se můžete podívat na grafu níže.

srovnání ssd m1 vs intel
Zdroj: redakce Letem světem Applem

Testy jsme se rozhodli provádět v rámci aplikace AJA System Test Lite, která je k dispozici naprosto zdarma v rámci App Storu. V rámci této aplikace je k dispozici opravdu nespočet různých preferencí a samozřejmě jsme je na všech zařízeních nastavili naprosto stejně. Rozlišení jsme nastavili na 4096 x 3112 4K-Full, velikost testovacího souboru na 16 GB, kodek na 10bit YUV a docházelo k ukládání na plochu. Všechny MacBooky byly před testováním restartovány a byly na nich ukončeny veškeré aplikace s tím, že byla zapnuta pouze zmíněná aplikace AJA System Test Lite. První příčku obsadil jak v rychlosti zápisu, tak v rychlosti čtení 16″ MacBook Pro. V těsném závěsu pak skončil MacBook Air M1 a v ještě těsnějším pak 13″ MacBook Pro M1 – zde lze ale pozorovat snížení rychlosti zápisu. Nejhůře skončil 13″ MacBook Pro Intel (2019). Nízké rychlosti zápisu jsou u tohoto modelu se 128 GB úložištěm naprosto běžné a trpí nimi většina uživatelů.

MacBooky s M1 koupíte zde

Související články

Dnes nejčtenější

.