Zavřít reklamu

Všechny mobilní telefony disponují baterií. Mnoho lidí si myslí, že ta je něco, co dokáže pracovat po dobu několika let bez změny vlastností, a dokonce že může baterie takový telefon i přežít. Skutečnost je však jiná, jelikož například Apple uvádí, že jsou baterie pouhým spotřebním zbožím, které se klasickým používáním opotřebovávají. Může se tak stát, že při vysokém využívání baterie budete stát po dvou letech u pultu v servise, kde budete požadovat výměnu baterie. Jak se k baterii chovat, a jak správně nabíjet mobilní telefon, aby baterie vydržela co možná nejdéle? To si povíme v tomto článku.

Originální příslušenství

Pro maximální výdrž baterie byste měli všechny mobilní telefony nabíjet pomocí originálního příslušenství, u iPhonu se stačí držet příslušenství s certifikací MFi (Made For iPhone). To platí jak pro kabely, tak také pro adaptéry. Pokud si stojíte za tím, že jsou neoriginální kabely a adaptéry (bez certifikace MFi), které zakoupíte na každém rohu, stejně kvalitní, jako ty originální, tak jste na omylu. Neoriginální příslušenství může baterii uvnitř vašeho telefonu poškodit, popřípadě minimálně snížit její životnost. Na první pohled může neoriginální příslušenství vypadat velice podobně, jako to originální, avšak největší rozdíly najdete ve „vnitřnostech“. Originální adaptéry disponují složitými plošnými spoji, které adaptér dokáží také chránit před přehřátím či jiným selháním.

Stejně to platí i u kabelů. Výběr kabelů je snad ještě důležitější, než výběr samotného adaptéru. Kabel se totiž musí s adaptérem domluvit, jaké napětí a proud se bude baterii dodávat. Pokud se domluví špatně, je oheň na střeše – a to v některých případech doslova. Opět tedy i při používání kabelů používejte ty certifikované či originální. Pokud byste použili neoriginální kabel, může dojít hned k několika nepěkným scénářům. Od nefunkčnosti nabíjecího konektoru, přes jednoduché přetrhnutí kabelu, apod. Rozhodně se tedy vyplatí si pár stovek připlatit, než si zakoupit padělek, který zvládne bez problému odrovnat zařízení za (desítky)tisíc korun.

Ideální teplota

Neméně důležité je také to, v jaké teplotě vaše zařízení nabíjíte. Příliš vysoká, ale také příliš nízká teplota může způsobit velké problémy. Vzhledem k tomu, že při nabíjení dochází k zahřívání baterie a celého telefonu, tak je nevhodné zařízení nabíjet například na slunci anebo kdekoliv jinde, kde je vysoká teplota. Minimálně byste při vysokých teplotách měli telefon alespoň vytáhnout z krytu, abyste mu umožnili „dýchání“. V případě nízkých teplot se zase může stát to, že se postupným zahříváním zařízení začnou srážet kapky vody, a to klidně uvnitř vašeho zařízení, čímž může dojít k budoucí korozi, anebo ke kompletnímu zničení. Například Apple na svých stránkách uvádí, že se optimální tepelná zóna iPhonu pohybuje mezi 0 – 35 stupni Celsia, což lze aplikovat i na ostatní telefony.

Aktualizace operačního systému

Pro zachování co možná největší výdrže baterie je nutné vaše zařízení udržovat aktuální. Výrobci smartphonů prostřednictvím nových aktualizací často řeší problémy s nadměrným vybíjením baterie. Jediná možnost, kdy můžete s aktualizací vyčkat, je tehdy, když vychází zbrusu nový operační systém s novým pořadovým číslem. Pokud se však bavíme o aktualizacích „za tečkou“ (tj. 13.3, apod.), měli byste je provádět prakticky ihned, jakmile to bude možné. Aktualizaci iPhonu provedete v Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru. U Androidu je postup aktualizace obdobný, stačí v menu najít sekci Aktualizace.

Mýty o nabíjení

Na všemožných fórech se často objevují fámy a mýty o nabíjení. Mezi nejčastější pojem patří „přebití“ telefonu, například při nabíjení přes noc. Pravdou však je, že nový mobilní telefon jednoduše nepřebijete. Elektrický proud a napětí není nikdy násilím „tlačeno“ do baterie. Jinými slovy, adaptér společně s kabelem rozhodně nenutí proud a napětí, aby se za každou cenu dostalo dovnitř. Pokud je vaše zařízení nabito, tak si bere pouze tolik energie, kolik potřebuje k udržení svého nabití, popřípadě nabíjení úplně vypne.

Mezi další mýtus patří to, že telefonům a jejich baterii škodí neustále zapojování a odpojování od zdroje nabíjení. Jediný, komu tímto škodíte, je možná tak nabíjecí konektor. Samozřejmě není naprosto ideální, abyste se při volné chvilce odebrali k vašemu mobilnímu telefonu a začali jej každou sekundu připojovat a odpojovat – kdo by ale tohle dělal. Baterie v moderních smartphonech pracují v nabíjecích cyklech. K jednomu úplnému nabíjecímu cyklu dojde, když vybijete 100 % kapacity baterie – ne však nutně při jednom nabití. Jeden den tedy můžete využít 60 % kapacity baterie, a přes noc ji plně dobít. Když druhý den využijete 40 % kapacity, vybilo se celkem 100 % – tyto dva dny dávají dohromady jeden kompletní nabíjecí cyklus. Mezi další mýtus patří provádění kalibrace baterie u každého nového zařízení. Tato procedura rozhodně není nutná, jelikož v dnešní době je už téměř každá baterie zařízení nejen od Applu kalibrována při výrobě. Kalibrace by se měla provádět jen tehdy, pokud baterie začne v telefonu zlobit.

Dnes nejčtenější

.