Zavřít reklamu

Jakkoli to může znít paradoxně, podpora Windows bývá jedním z velmi důležitých požadavků, které majitelé Maců na svá zařízení mají. Ať už se jedná o běžné uživatele, kteří potřebují přístup k aplikacím, které pro macOS zkrátka nejsou dostupné či třeba vývojáře s jejich specifickými požadavky, podpora Windows je i pro mnohé jablíčkáře zásadní. Nedávno uvedené Macy s M1 však operační systém Windows nepodporují a ani pro ně neexistuje možnost jeho rozjetí pomocí Boot Campu tak, jako v případě starších Maců s procesory od Intelu. Vývojáři Alexandru Grafovi se však na jeho novém Macu Windows spustit podařilo.

Zprávu o podařeném úspěchu uveřejnil Graf na svém twitteru. Tam rovněž poznamenal, že rozjetí Windows 10 docílil pomocí open-source virtualizátoru QEMU, díky němuž dokázal na svém zařízení virtualizovat Windows 10 pro ARM. Konkrétně toho dosáhl pomocí Hypervisor.frameworku, jež Apple poskytuje vývojářům, aby mohli pracovat s technologiemi virtualizace bez nutnosti psát si vlastní kernelová rozšíření. Na QEMU pak použil několik patchů pro docílení co nejlepšího výkonu – jejich seznam pak taktéž zveřejnil na svém twitteru s poznámkou, že to, čehož docílil, se může povést i ostatním. „Zatím ale neočekávejte stabilní, plně funkční systém,“ doplnil.

Nové Macy s M1 již neumožňují instalaci x86 verzi Windows a jeho aplikací pomocí Boot Campu tak, jako tomu bylo u modelů z předchozích let. „Vinu“ na tom nese použití vlastní ARM architektury – samotný čip M1 však všechny potřebné technologie pro spuštění operačního systému Windows obsahuje. Jak tedy nedávno zmínil šéf softwarového inženýrství Applu Craig Federighi, míč je v tuto chvíli na straně Microsoftu a záleží jen na něm, zdali či případně kdy umožní použití Windows 10 pro ARM i pro nové Macy. Každopádně dokud nebude jasno, díky Grafovi existuje alespoň jedna, byť poněkud komplikovaná metoda, díky níž lze na nových Macích Windows spustit.

Související články

Dnes nejčtenější