Zavřít reklamu

iPad Pro patří mezi nejmladší přírůstky do rodiny jablečných tabletů – na trhu je teprve od roku 2015. V dnešním “historickém” přehledu se ohlédneme za jeho přípravami, příchodem, a shrneme si vlastnosti všech jeho generací.

Přichází profík

První generace iPadu Pro byla představena 9. září roku 2015. První iPad Pro měl displej o úhlopříčce 12,9 palce. By tedy podstatně větší než ostatní iPady z tehdejší nabídky Applu, a byl zároveň také prvním iPadem s LPDDR4 RAM. Na iPadu Pro první generace běžel v době jeho uvedení operační systém iOS 9, prodej byl zahájen koncem března roku 2015. iPad Pro první generace sice ještě nebyl vybavený USB-C portem, jeho Lightning port ale nabízel výrazně vyšší rychlost, což ocenili zejména fotografové a další profesionálové, kteří nový iPad Pro využívali pro práci v oblasti kreativity. V červnu roku 2017 pak společnost Apple představila iPad Pro druhé generace, který byl osazený procesorem A10X Fusion, a byl k dispozici také ve variantě s 10,5-palcovým displejem.

Face ID a USB-C

Se třetí generací iPadu Pro přišlo v říjnu roku 2018 také zavedení funkce Fae ID. iPad Pro třetí generace byl k dostání ve variantách s 11-palcovým a 12,9-palcovým full-screen displejem, uživatelé si mohli zakoupit verzi s až 1TB úložiště. Jednalo se o historicky první iPady, které postrádaly fyzický home button na přední straně. iPad Pro třetí generace nabídl také podporu pro Magic Keyboard s trackpadem, který společnost Apple představila počátkem roku 2020. Jednou z nejvýznamnějších novinek, které tento model přinesl, byl USB-C port, který skýtal uživatelům mnohem bohatší možnosti propojení s nejrůznějším dalším příslušenstvím. iPady Pro třetí generace byly osazeny čipsetem A12X Bionic, vyrobeným za pomoci 7nm procesu. Na jaře roku 2020 pak přišla čtvrtá generace iPadů Pro. Rozměry displeje zůstaly zachovány, došlo ale k přepracování fotoaparátu – nový iPad Pro byl na zadní straně vybaven hned dvěma objektivy a LiDAR skenerem pro ještě lepší práci s rozšířenou realitou. iPad Pro čtvrté generace byl osazen procesorem A12Z Bionic s ještě lepším výkonem a rychlejším chodem, Apple k němu vydal již zmíněnou klávesnici Magic Keyboard s trackpadem.

iPad Pro můžete zakoupit zde

Související články

Dnes nejčtenější