Zavřít reklamu

Včera jsme na našem magazínu uveřejnili článek, ve kterém jste se mohli dozvědět, jakým způsobem můžete na vašem iOS či iPadOS zařízení napsat znak stupňů, tedy °. Nutno podotknout, že o této funkci mnoho z našich čtenářů nevědělo. Po publikování tohoto článku byl však mimo jiné vznesen dotaz, jakým způsobem lze na iPhonu či iPadu zapsat (nejen) metry čtvereční a krychlové. V rámci iOS a iPadOS lze samozřejmě využít zápis m^2, co si ale budeme nalhávat, nejedná se o nic elegantního. V tomto článku se společně podíváme, jak můžete (nejen) metry čtvereční a krychlové zapsat správně, tedy ve formátu m² a m³. Vrhněme se přímo na věc.

Jak na iPhone zapsat správně metr čtvereční a krychlový

Hned na začátek vám musím říct, že v tomto případě se postup liší od zápisu stupňů – nenajdete jej tedy na klávesnici jako v minulém případě. Při zápisu metru (a dalších jednotek) čtverečního a krychlového je nutné nastavit náhrady textu v klávesnici. Postupujte tedy následovně:

 • Prvně je v tomto případě nutné, abyste si na vašem iOS či iPadOS zařízení zkopírovali přesný zápis metru čtverečního či metru krychlového, viz níže. Zápis můžete zkopírovat tím, že na něm podržíte prst, a poté klepnete na Kopírovat:

Zápis metru čtverečního: m² 

Zápis metru krychlového: m³

 • Jakmile si zápis zkopírujete, tak na vašem iOS či iPadOS zařízení přejděte do Nastavení.
 • Poté je nutné, abyste lokalizovali a klepnuli na kolonku Obecné.
 • V rámci této sekce poté najděte řádek Klávesnice, který rozklikněte.
 • Zde poté klepněte na možnost Náhrada textu, čímž se ocitnete v rozhraní této možnosti.
 • Nyní je nutné, abyste vpravo nahoře klepnuli na ikonu +
 • Pak se zobrazí dvě textová pole, ve kterých je nutné náhradu textu nastavit:
  • Fráze: do tohoto pole vložte správný zápis, který jste si zkopírovali výše, tedy m² nebo .
  • Zkratka: do tohoto pole napište původní zápis, který se má proměnit na správný – tedy například m2 (m3) anebo m^2  (m^3).
 • Jakmile tak učiníte, tak vpravo nahoře klepněte na Uložit.

Tímto jste úspěšně v rámci vaší klávesnice nastavili Náhradu textu. To znamená, že nyní, kdykoliv napíšete m2 (m3) anebo m^2  (m^3), tak dojde k automatické přeměně na m² nebo m³. Nutno podotknout, že se tyto změny projeví také na vašich ostatních zařízeních, tedy například na iPadu či Macu. Tímto způsobem jste však nastavili pouze správný zápis metru čtverečního a metru krychlového. Stejným způsobem je pak nutné nastavit ještě zápis například milimetrů, centimetrů, decimetrů či kilometrů čtverečních či krychlových. V tomto případě tedy postupujte úplně stejně, jen upravte pole Fráze a Zkratka v sekci Náhrada textu. Níže naleznete tabulku, která vám může se zápisem pomoci.

Fráze Zkratka
milimetr čtvereční mm² mm2 anebo mm^2
centimetr čtvereční cm² cm2 anebo cm^2
decimetr čtvereční dm² dm2 anebo dm^2
kilometr čtvereční km² km2 anebo km^2
milimetr krychlový mm³ mm3 anebo mm^3
centimetr krychlový cm³ cm3 anebo cm^3
decimetr krychlový dm³ dm3 anebo dm^3
kilometr krychlový km³ km3 anebo km^3

Související články

Dnes nejčtenější