Zavřít reklamu

První generaci bezdrátového reproduktoru s DAB rádiem JBL Tuner jsme tu měli zhruba před dvěma lety. V průběhu letošního roku se na trh dostal jeho nástupce, na kterého se detailněji podíváme v této recenzi.

Specifikace

O zvukovou reprodukci se v tomto případě stará dynamický měnič o velikosti 45 mm, disponující frekvenčním rozsahem 80 Hz – 20 kHz, citlivostí 80 dB a výkonem 5W. Integrovaná baterie o kapacitě 1 800 mAh vydrží zhruba 12 hodin přehrávání (v závislosti na způsobu využití) a její nabití do plna zabere 3-4 hodiny. O bezdrátovou komunikaci se smartphonem/tabletem reproduktor využívá protokol Bluetooth 4.2. Pro potřeby příjmu radiového signálu Tuner 2 podporuje jak FM (87,5-108 MHz), tak DAB (174,928-239,2 MHz). Samozřejmostí je IPx7 certifikace, na kterou jsme u bezdrátových reproduktorů od JBL již zvyklí. Reproduktor váží 540 gramů a je k dispozici jen v černém barevném provedení.

Provedení

Druhá generace bezdrátového reproduktoru Tuner je zcela plastová, přičemž velká část plastového šasi je pogumovaná. Designu vévodí panel displeje, který zabírá zhruba třetinu velikosti předního panelu. Jedná se o multifunkční, podsvícený monochromatický displej. Na horní straně reproduktoru se nachází ovládací prvky s anténou, na levém boku se nachází tlačítko pro vypnutí/zapnutí. Na zadní straně je USB-C konektor pro nabíjení a audio-in vstup. Spodní strana obsahuje dva protiskluzové panely, které napomáhají nepříliš dobré stabilitě reproduktoru.

Ovládání

Veškeré ovládací prvky reproduktoru se nachází na horním panelu. Najdeme zde velká tlačítka pro ovládání hlasitosti, párovací Bluetooth tlačítko, tlačítko pro sken rádiových frekvencí, tlačítko pro hledání, přepínač DAB/FM a pět přednastavených presetů pro oblíbené radiostanice. Ovládání je snadné, režim přehrávání je vždy zobrazen na doprovodném displeji, ať už v běžném režimu přehrávání nebo v případě radiového vysílání, kde je vidět název stanice a RDS informace. DAB skenování je poměrně rychlé a zabere jen několik sekund (Praha). Hledání na FM frekvencích by mohlo být o něco rychlejší.

Zvuková kvalita

Po stránce zvukové kvality jde o takový lepší průměr. Vzhledem k ceně reproduktoru nejde logicky o žádný zázrak, ale Tuner 2 svým projevem neurazí. V případě FM/DAB vysílání je kvalita produkce limitována zdrojem, v případě streamování z Apple Music/Spotify je to lepší, celkově je však zvukový projev poměrně plochý a „nudný“.

Velkou částí se na tom podepisuje jen jeden relativně malý měnič s nízkým výkonem, zde je však nutné brát v potaz, že pokud vám jde primárně o zvukový zážitek, v nabídce bezdrátových reproduktorů od JBL se nachází několik vhodnějších kandidátů. JBL Tuner 2 se nejvíce líbí někde ve středních polohách hlasitosti, kde malý měnič ještě „stíhá“. V nižších hlasitostech je přednes opravdu jemný, v těch vyšších už se zvuk slévá dohromady a nenabízí nic moc zajímavého.

Závěr

JBL Tuner 2 je, a i v první generaci byl, velmi specifický produkt. Přítomnost rádia v bezdrátovém reproduktoru není pro každého a dá se tak nějak očekávat, že cílová skupina tohoto modelu primárně nevyhledává špičkové hudební vlastnosti a kopu funkcí navíc. Pokud funkci FM/DAB rádia pro svůj externí zvukový zdroj hledáte, Tuner 2 rozhodně stojí za zvážení. Pokud však funkcionalitu rádia nepotřebujete, takový JBL Flip 5 z posluchačského hlediska poslouží lépe.

Související články

Dnes nejčtenější