Zavřít reklamu

Na stránkách LsA jsme vás již v minulosti informovali o Ping – hudební sociální síti, kterou se před deseti lety pokusila spustit společnost Apple. Není žádným tajemstvím, že Ping neslavil zrovna velké úspěchy, a Apple jeho provoz ukončil po dvou letech od spuštění. V dnešním článku se na jablečnou sociální síť podíváme o něco podrobněji.

Téměř vždy, když Apple představí novou službu nebo produkt, může počítat s úspěchem. Najdou se ale i výjimky – a jednou z nich je právě zmiňovaná sociální síť Ping. Steve Jobs ji představil světu 1. září roku 2010. Jednalo se o součást platformy iTunes se změřením především na hudbu. Jobs tehdy Ping označil jako sociální síť, kde se „Facebook a Twitter potkává s iTunes“. Nebyl daleko od pravdy – Ping skutečně připomínal Facebook v jeho tehdejší podobě, a disponoval také některými funkcemi, které znali uživatelé Twitteru. K síti Ping se lidé mohli dostat prostřednictvím služby iTunes 10.0, a to jednoduše po kliknutí na příslušnou sekci. Ping nabízel možnost propojení s jednotlivými umělci, celebritami, ale také s přáteli, a umožňoval vzájemné sledování. Uživatelé zde mohli tvořit vlastní příspěvky, sdílet posty druhých a dělit se o své zážitky z hudby. Na stránkách interpretů se pak mohli lidé dočíst informace o chystaných skladbách, albech, nebo třeba o tom, kdy a kam se chystají vyrazit na turné. Součástí sítě Ping byly také žebříčky nejstahovanějších skladeb a alb. Ping se zprvu jevil jako skvělý nápad – co tedy stálo za jeho pádem?

Navzdory tomu, že tato síť nabízela hudebním posluchačům skvělé možnosti, uživatelé nakonec nejevili příliš velký zájem o sdílení svého hudebního vkusu. Ping byl navíc určen pouze uživatelům iTunes, kterých v té době bylo zhruba 160 milionů – přičemž zdaleka ne všichni se rozhodli síť aktivně používat. Exkluzivita sítě Ping nakonec vedla k izolaci jejích uživatelů. Pro její využívání bylo zapotřebí stáhnout a nainstalovat iTunes, což ale řada lidí odmítala podstoupit – bylo pro ně jednodušší přihlásit se na Facebook, kde ostatně také mohli sdílet hudbu a sledovat své přátele i oblíbené interprety. Apple udržoval Ping při životě po dobu dvou let, poté se rozhodl uložit svůj původně velkolepý projekt k ledu. Svou snahu vytvořit hudební sociální síť jablečná společnost nevzdala – o něco později spustila provoz služby Apple Music Connect, ta ale nakonec také zanikla.

Dnes nejčtenější

.